“Sakin kalmak hayat kurtarır”

Giriş Tarihi:10.01.2017, 16:53 Güncelleme Tarihi:10.01.2017, 16:53
Koruma ve Kolluk Kuvvetleri Eğitmeni Sinan Köroğlu, kadınlar için ücretsiz düzenlediği derslerde, saldırı anında sakin kalabilme, doğru hamlelerle saldırganı etkisiz hale getirebilme, kas gücü gerektirmeden savunma ve saldırı teknikleri gibi hayati konuları anlattı

ERCAN AKGÜN

Koruma ve Kolluk Kuvvetleri Eğitmeni Sinan Köroğlu, Mövenpick Hotel'in desteğiyle İzmirli hanımlara kendilerini koruyabilmeleri için savunma ve yakın dövüş eğitimi verdi. İsrail'in yakın dövüş ve savunma tekniği olan Krav Maga konusunda master seviyesindeki eğitmenlerden biri olan Köroğlu, kadınların toplum içinde şiddete maruz kalmamaları ve kendilerini savunabilmelerini sağlamak amacıyla bir hafta boyunca ücretsiz kurs düzenledi...

Bu dövüş tekniğini nerede öğrendiniz?

2007'de Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndan emekli olduktan sonra İsrail'de master seviyesinde eğitim aldım. Sonra da uluslararası güvenlik belgesini kazanarak Türkiye'de bu alandaki yetkili kişiler arasına katıldım. Aynı zamanda Amerika'da Silias Security isimli özel askeri şirketin de sahibiyim.

Krav maga ne anlama geliyor?

İbranice dövüş ve temas anlamına gelir. Tamamen çıplak elle ve herhangi bir alet, silah kullanmadan yapılır.

Peki bu tekniğin içeriğinde neler var?

Panik durumlarında sakin kalabilme, doğru hamlelerle saldırganı etkisiz hale getirebilme, kas gücü gerektirmeden savunma ve saldırı teknikleri gibi hayati konular.

Şubat 2015'ten sonra kadınlar için ikinci kez dövüş eğitimi vermiş oldunuz. Neler öğrendiler?

Aslında dövüşmeyi değil daha çok kendilerini korumayı öğrendiler.
Saldırgan eğilim sezdikleri zaman nasıl müdahale edecekler ve kendilerini nasıl koruyacaklar onları gösterdik. Kötü niyetli kişilerin silah, bıçak, sopa ve taş ile müdahale etmesi durumunda kadınların kendilerini ne şekilde savunabileceklerini uygulamalı olarak anlattık.

Normalde bu işin kursları pek de ucuz sayılmaz. Niçin kadınlara ücretsiz eğitim verdiniz?

Kadınlar, çocuklar ve engelliler toplumumuzda ne yazık ki dezavantajlı kişiler konumunda. Bu sebeple pek çok şiddete maruz kalabiliyorlar. Biz de bu durumu ortadan kaldırmak için dersleri ücretsiz olarak vermeyi uygun gördük.

Normal eğitimler bundan sonra da devam edecek mi?

Onlar devam. Dönem dönem yapıyoruz. Katılımcıların durumuna göre programları açıyoruz.
1-1,5 aylık periyodlar halinde eğitimler veriyoruz.

Türkiye'de malum terör olayları artmaya başladı ve örgütler artık yeni yöntemlerle saldırıyor. Siz de bu konuda mesleki bilgisi olan uzman kişilerdensiniz. AVM'ler, oteller ve toplu ulaşım alanlarında ne gibi önlemler alınmalı?

Özel güvenlik personeli istihdam eden kurumlar, mevcut personellerini gözden geçirmeli. Günümüzde kullanılan akıllı telefonlardaki uygulamalara bile neredeyse her gün güncelleme geliyor.
Aynı şekilde fi tarihinde verilen bir güvenlik eğitiminin orada bırakılması doğru değil. Gün değişiyor, saldırıların şekli şemali değişiyor, yaygınlığı değişiyor. O yüzden özel güvenlik kurumlarının şu zamanda tasarruftan kaçınması gerek. Personellerinin fark eğitimlerini verdirmeliler. 79 milyon nüfuslu Türkiye'de devlet bünyesindeki kolluk kuvvetlerinin yanı sıra 500 bin kişilik bir başka mücadele birimi daha eğitimli olarak sahaya inmeli.

Bugüne kadar kaç kişiyi eğittiniz?

Özel Kuvvetler'de bin 350 personel, askeri okullarda 2 bin 800 personel yetiştirdim. Sivil savunma ekiplerine ve arama kurtarma birimlerine eğitimler verdim. Aynı zamanda sualtı dalış ve savunma eğitimleri verip, hocalar yetiştiriyorum

"HER BİREYİN SORUMLULUĞU VAR"

Vatandaşlar bu terör belası karşısında nasıl davranmalı?

Rehavete kapılmamak lazım. Toplum da bireylerden oluşuyor sonuçta. Bireyler gözlerini dört açacak, gördüğünü unutmayacak, rehavete kapılmayacak, kolluk birimlerine yardım edecek, olumsuz bir durum gördüklerinde 155 polis hattını arayarak ihbarlarda bulunacak.
Bu yapacakları ihbarlar, polis ve jandarmaya yardım etmekten başka bir şey değildir. Gördükleri olumsuzluğu bildirerek, varsa şüpheliyi tarif ederek, yer ve zaman belirterek daha sonra meydana gelebilecek bir olayı önlemiş olurlar.
İnsanların hayatını kurtarmış olursunuz.
Herkes bunu üzerine bir vazife edinmeli. Her vatandaşın, kanunsuz bir eylem yapan kişiyi tutuk etme hakkı vardır. Anayasa'da olan bir haktır bu. Adli makamlara bu konuda yardım edebilirler.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.