Babadağ'da 4 Mevsim

Giriş Tarihi:16.02.2017, 16:56 Güncelleme Tarihi:16.02.2017, 16:56
Yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken yeşilin ve mavinin buluştuğu yaylalar, kış aylarında apayrı bir güzelliğe bürünüyor

Denizli'nin tekstil başkenti Babadağ ilçesinin saklı güzellikleri, gün geçtikçe daha çok ortaya çıkıyor. Yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken yeşilin ve mavinin buluştuğu yaylalar, kış aylarında apayrı bir güzelliğe bürünüyor. Doğanın her anlamda kendisini hissettirdiği Babadağ, 4 mevsim cazibe merkezi haline gelmeye başladı. Babadağ; her mevsim bir başka güzel, her mevsim başka bir kıyafete bürünen nadide yerlerden biri. Kar, birçok olumsuzluğa yol açsa da ortaya seyir zevki yaşatan görüntüler çıkarıyor. Her mevsim görselliğiyle doğa tutkunlarının akınına uğrayan Babadağ, tabloları aratmayan güzelliğiyle doğa tutkunları ve fotoğraf sanatçıları için aranan yerlerin başında geliyor.

KİMSE İNANMIYOR

Eşsiz manzaraların fotoğrafı çekenlerden tekstil işçisi 35 yaşındaki Uğur Sertkaya, kartpostallık görüntülerin çıktığı o anları sosyal medyadan sık sık paylaşıyor. Beğeni toplayan Sertkaya, "En büyük hobim fotoğraf çekmek. Boş zamanlarımda fotoğraf makinasını alıp, Babadağ'ın 4 mevsim fotoğraflarını çektim. Birçok kişi, fotoğraftaki yerin Babadağ olduğuna inanmıyor. Babadağ, her mevsim güzel bir yer. Ben de keyifle fotoğraf çekiyorum" dedi.

NEFES ALMA FIRSATI

Babadağlı Sanayici ve İşadamları Derneği (BASİ- AD) Başkanı Selim Kasapoğlu, 'Turizm Yolunda Babadağ' projesinin, doğrudan faaliyet desteği kapsamında Güney Ege Kalkınma Ajansı tarafından da desteklendiğini söyledi. Babadağ sevdalısı herkesin gönlünde olan turizm fikrinin, bir vizyon şeklinde ortaya konulması ve bu konuda ilk defa bir yol haritası ile belirlenmesi gerektiğini anlatan Kasapoğlu, "Bu amaç doğrultusunda projemizi hazırladık. Babadağ'ın yayla turizm potansiyelinin geliştirilmesi ve tanıtımı amaçlanmakta. Babadağ'da turizm için ilk adımlar atıldığında ve Babadağ ziyaret edilen bir destinasyona dönüştüğünde ziyaretçiler, 'Burada kendimi ve günlük koşturmacanın ötesinde, nefes alma fırsatı buldum' diyebilecek. Babadağ, mutfak kültürü, eşsiz doğası, yaylaları, dağ konsepti, tarihi evleri, dokumaları ve dokuma kültürü ile şehrin yakınında bir kaçış noktası özelliği taşıyor. Babadağ, kiremit çatılı, rengarenk tarihi evleri ve dokumacılığı ile ünlü şirin mi şirin ilçe" dedi. Babadağ, Denizli merkeze 36 kilometre mesafede.

NASIL GİDİLİR?

Babadağ ilçesi, Denizli merkeze 38 km uzaklıktadır. Denizli otogarından ve Sarayköy ilçesinden dolmuş seferleri vardır. Taşdelen Yaylası ve Aphrodisias'a da mutlaka uğramalı Babadağ ilçesine en yakın yayla Taşdelen Yaylası olup Babadağ'a stabilize yol ile bağlı. Yayla üzerinden 23 km'lik yol ile Aphrodisias'a ulaşılmakta. Taşdelen Yaylası çam, kestane, ceviz ağaçlarıyla kaplı.

TAŞDELEN YAYLASI VE APHRODİSİAS'A DA MUTLAKA UĞRAMALI

Babadağ ilçesine en yakın yayla Taşdelen Yaylası olup Babadağ'a stabilize yol ile bağlı. Yayla üzerinden 23 km'lik yol ile Aphrodisias'a ulaşılmakta. Taşdelen Yaylası çam, kestane, ceviz ağaçlarıyla kaplı.

YAPMADAN DÖNME

El dokuma tezgahlarında dokunan peştamal ve havlulardan almadan Dokuma tezgahlarının müziğini dinlemeden Taşdelen Yaylası'nı görmeden Kestane ve ceviz almadan Dağdan gelen kaynak sularından içmeden Harika manzara fotoğrafları çekmeden Keşkek, tandır ve tahinli pide yemeden dönme.

SEBAHATTİN ALP

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.