KİTAP HAPİSHANESİ

Giriş Tarihi:09.09.2017, 00:39 Güncelleme Tarihi:09.09.2017, 00:39
İzmir Milli Kütüphane Vakfı Başkanı Ulvi Puğ, “O dönemler Nazım Hikmet’in kitaplarından Jack London’a kadar çok sayıda kitap yasaklıydı

Türkiye'nin 1912 yılında kurulan ilk "Milli" ünvanlı vakfı İzmir Milli Kütüphane Vakfı'nda 70'li ve 80'li yıllarda yasaklanan ancak şimdi yasak olmayan kitapların bulunduğu "Yasaklı Kitaplar Odası" dikkat çekiyor. Türkiye'de 1970'li ve 80'li yıllarda kitaplar da "Yasaklı" ve "Yasaklı olmayanlar" olmak üzere ayrılmıştı.

Yeni Asır o dönem yasaklanan kitapların toplandığı odanın izini sürdü. Türkiye'de basılan her eserin bir kopyasının gittiği ve böylece yılda 100 bin eserin toplandığı İzmir Milli Kütüphane'de yasaklı kitapların bulunduğu odadaki bu kitapları okuyanlar "düşünce suçu" işlemiş sayılıp hapis cezasına kadar çeşitli cezalara çarptırılıyordu. Odanın personel tarafından yasaklı kitaplar odası olarak bilindiğini ama bu durumun geçmişte kaldığını söyleyen Ulvi Puğ, "Bir ara Şeker Portakalı kitabı bile yasaklanmıştı. O zaman yasaklı kitap diye o da bu odaya konulmuştu. Ama artık bu odadaki kitapların hiçbiri yasaklı sayılmıyor" diye konuştu.

Tansu Edip Gökbudak

kalan karakter 1000

Monkey D. Monkey D.

Belediye Milli Kütüphaneye neden yardım etmiyor?Milli ünvanından mı rahatsız oluyor?

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 11.09.2017 11:33

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.