• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

’nda kar senfonisi

’nin doğayla başbaşa bir tatil beldesi... Teleferikle çıkıp ister kartopu oynayıp dönün, isterseniz gece kalıp ahşap evlerde, çıtır çıtır yanan odun sobasının başında kar senfonisine eşlik edin...

Bağbaşı Yaylası’nda kar senfonisi

03.02.2018, 00:00

HÜROL DAĞDELEN

Denizli Büyükşehir Belediyesi'nin hizmete açtığı Teleferik ve Bağbaşı Yaylası, üç yıl önce hizmete girdi. O günden beri 1.5 milyon kişi ziyaret etti.
Yayla, dört mevsim doğanın farklı tonlarını içeren güzelliğiyle ziyaretçilerini kendisine hayran bırakıyor. Özellikle kışın kar görmek isteyenler, 1700 metre yükseklikteki Zeytin Yaylası'na çıkıyor. Önce teleferikle zirveye tırmanan ziyaretçiler, kafeteryada keyifli bir Denizli manzarası eşliğinde çaylarını yudumluyor. Sonra yaklaşık 2 kilometrelik minibüs yolculuğu yapıp eşsiz yaylaya ayak basıyor. Dilerse gezip, kartopu oynayıp dönüyor, dilerse bir otel odası konforunda ahşap evlerde geceliyor. Bu ahşap evlerin en büyük özelliği ise odun sobasıyla ısınması... Gerçi klima var ama çıtır çıtır yanan odun sobasında ısınmanın keyfi bir başka... Bu arada bir çuval odun müesseseden... İki oda ve bir banyodan ibaret odalarda her şey düşünülmüş, yok yok...

RESTORAN VE KAFETERYA

Bağbaşı Yaylası tesislerinde mağduriyet yok. Aradığınız her şeyi bulabileceğiniz bir kafeterya, lezzetli yemekleriyle bir restoran ve çocuk bahçesi var. Üstelik tesisin güler yüzlü ve genç personeli, o amatör ruhla, bir dediğinizi iki etmiyor. Gezi arkadaşlarım Işık Teoman ve Engin Yavuz'la bir gece kaldığınız tesisten memnun kaldık diyebilirim. Ödediğimiz ücret, evde kalmak kahvaltı dahil kişi başı 115 lira, teleferik ücreti ise 6 lira...

MURAT DAĞI'NDA TERMAL VE KAYAK KEYFİ YAŞAYIN

Kütahya'da, Ege Bölgesi'nin en yüksek dağı olan Murat Dağı (2.312 m) 400 hektarlık zengin bir orman alanı...Türkiye Doğal Hayatı Koruma Vakfı tarafından 2003 yılı Mayıs ayında önemli bir bitki ve kuş alanı olduğu ilan edildi.1987 yılında da Bakanlar Kurulu kararı ile Termal Turizm Merkezi ilan edildi. Şifalı sıcak suları ve soğuk su kaynakları açısından nadir yerler arasında olan Murat Dağı, Frigler zamanında Ana Tanrıça KYBLEE'ye tapınılan ortamların en güzel yerinden biriydi. Bölgede mevsimine göre kavak, çınar, çam, kiraz, ceviz ağaçları ve birbirinden güzel çiçekler arasında geçirebilirsiniz. Çuha çiçekleri, orkideleri hele Ağlayan Gelin'i (ters lale) görmek ayrı bir mutluluk olacaktır. Öğle yemeğinde taze bir alabalık ziyafeti çekebilecek, sonra karacam ormanları içinden geçerek zirveye doğru yol alırken çınarların arasından gürül gürül akan Gediz size eşlik edecek.

MÜTHİŞ MANZARA

Şu anda Murat Dağı'nda kar var, müthiş bir manzara... Gediz Belediyesi'nin hizmete açtığı tesislerde aradığınız her şey var... Termal tesisler, restoran ve kafeterya, tatilcilerin hizmetinde... Dilerseniz, konforuyla ünlü ahşap evlerde kalıp kar tatiline keyif katıyorsunuz.

DOĞA HARİKASI SPİL

Manisa'nın Spil Dağı, 1513 metre yükseklikte bir doğa harikasıdır. 1969 yılında milli park ilan edildi. Milli Parkı jeolojik, morfolojik, arkeolojik ve mitolojik özelliklerinin yanı sıra, dağcılık sporuna uygun ve önemli bir rekreasyon alanı... Mitolojide Kybele, Niobe, Tantalos ve Pandereos ile ilgili öykülerde adı geçen Spil Dağı'nın eteklerinde Tantal Kalesi kalıntıları, bereket tanrıçası Kybele'nin rölyefi, Niobe Ağlayan Kaya ve Bizans Dönemi'nden kalma Magnesia Kalesi'nin kalıntıları yer alıyor. Dağın en ünlü bitkisi kümeler halinde yetişen Spil ya da Manisa Lalesi adıyla anılan lalelerdir. Osmanlı İmparatorluğu döneminde İstanbul'a götürülmüş ve bir döneme adını vermiştir.

DAĞ EVLERİ

Panoramik yönden çeşitlilik arz eden Spil Dağı'nın değişik yerlerinden Manisa'nın kuşbakışı manzarasını, İzmir Körfezi'ni ve Yunt Dağları ile Aliağa Körfezi'ni görmek mümkün... 1995 yılında turizm merkezi ilan edilen ve milli parkın asıl gelişim bölgesi olan Atalanı Mevkii'nde dağ evleri, piknik - oyun alanları, bir kır kahvesi ve lokanta bulunuyor. Günübirlik kullanımın yanı sıra, ziyaretçilerin Atalanı'ndaki kamp yerinde kendi çadır ve karavanlarıyla kalmaları veya rezervasyon yaptırmak suretiyle dağ evlerinde konaklamaları mümkün... 28 yatak kapasiteli dağ evlerinde de dört mevsim kalınabiliyor.

Bağbaşı Yaylası’nda kar senfonisi haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA