• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

İmece usulü iyilik hareketi

İmece usulü iyilik hareketi

06.05.2018, 00:00

Kimisi alan öğrencilerle birlikte mutfağa girip kahvaltı hazırladı. Kimi çocuklar için sahneye çıktı, kimi mekanını açtı, kimi organizasyonu yaptı

NİHAN YARKENT İNCE

İyilik için bir araya gelen insanlar, sevginin önünde engel tanımaz. Okuyacaklarınız da bunun kanıtıdır. İzmir'in önde gelen hayırseverlerinden İnci Sancak önderliğinde kalpleri iyilikle dolu birçok isim bir araya geldi.
Özel eğitime ihtiyaç duyan kişilerin eğitim aldığı Ege Artı Rehabilitasyon Merkezi'ne destek için 'Bahara Merhaba Kahvaltısı' düzenlendi. Özel eğitim alan öğrencilerle birlikte mutfağa girilip, davetlilere kahvaltı hazırlandı. Etkinliğin davetiye satışından elde edilen gelir de Ege Artı'ya bağışlandı.
Bu iyilik hareketi ise bir iyilik kulübüne dönüştü.

PAYLAŞTIKÇA GÜZEL

Onlar sevginin önünde hiçbir engel olamayacağına inanan insanlar. Peki onlar neden iyilikte buluştu? İşte soru bu? Tek yanıtı çocuklar.
Özel çocuklar. Ki o çocuklar bizlere iyi insan olmayı bir kez daha hatırlattı. Bu iyilik hareketine katılan her kişi ve kurum aslında böyle bir organizasyonu yapmaya maddi anlamda gücü yetecek insanlar ve kurumlar. Ama tek başlarına değil birlikte yapmalarının nedeni de var. İyilik paylaştıkça güzelleşir, güzelleştikçe daha çok insana ulaşır.
Biz de iyilik kulubünün iç dünyasına konuk olduk. Baş mimarlar İnci Sancak ve Fahriye Tuğcu'ya sorduk. Zaman zaman gözlerimiz doldu, zaman zaman güldük. İçimizi iyilik kapladı. Siz de iyilikte payınız olmasını istiyorsanız, buyrun okuyun.

GÖRMEYEN DAHA ÇOK

İnci Sancak: Bir mutfak atölyesi çalışması yapmıştık. Orada tanıştık ve gönül bağı oluştu.
Biliyorsunuz 10-16 Mayıs Engelliler Haftası. Fahriye Tuğcu da her mayıs ayında bir bahar şenliği düzenliyor.
Bunu Ege Artı'nın bahçesinde yapıyordu, şenlik havasında geçiyordu. Bu yıl dışarıya taşımak ve herkese özel çocuklarla uğraşan birilerinin olduğunu göstermek istedik.

Neden göstermek istediniz, insanlar görmüyor mu?
Fahriye Tuğcu: Sorun da bu.
Gören var ama görmeyen daha çok. Bu çocuklar özel çocuklar.
Belli seviyedeki çocuklarla herkes her şeyi yapabilir. Kitap okuyabilir, mutfak aktivitesi yapabilir, bunlar da eğitim alışverişi zaten yapılmıyor.
Sadece duygu alışverişi bile onlara yetiyor. O yüzden herkesin iyilikte buluşabileceğini göstermek istedik. Gerçi ben ısrarla okulda yapalım dedim ama İnci Sancak dışarı taşıyalım dedi. Böylece şenliğimiz konsept değiştirdi. Yeni yürekli insanlarla tanıştık, bundan sonra çok daha güzel projeler yapılacak.

Nasıl bir konsept oldu bu?
İnci Sancak: Bir kere herkes gönülden destek veriyor.
Zeytini, peyniri, çayı, domatesi, herkes kendi kapsamında bir şeyleri karşılıyor. Saklı Bahçe mekan sorunumuzu anında çözdü. Kapılarını sonuna kadar açtı. Yurtdışına tatile gidecek olanlar, programlarını iptal edip, iyiliğimize ortak oldu. Gördük ki aslında özel çocuklarımız yalnız değil.
Aslında çocuklarımız bize iyiliğin gücünü gösterdi. İmece usülü bir iyilik hareketi doğdu.

Bu iyilik hareketi için herkes ipin ucunu tuttu öyle mi?
İnci Sancak: Evet aynen öyle oldu. Bir çok insan sahne önü ve arkasında bir arada çalıştı.
Duyanlar destek verdi. Kimse kayıtsız kalmdı. Herkes bir şeyler yapmak istiyor. Kimsenin bir beklentisi de yok. Bu şekilde birdenbire büyüdük.

Siz çocuklarla sürekli iç içesiniz. Onların sorunlarını bizlerden daha iyi biliyorsunuz. Nedir bu sorunlar?
Fahriye Tuğcu: Engelli deyince biz yardımı para olarak görüyoruz ve parayı verelim kafamızdan çıksın diyoruz.
Oysa bu iş öyle çözülmüyor. Bu sorunların çözümü için bir kere herkes iyilik gözlüklerini takmalı. Gönülden çalışmalı.
Örneğin liseli çocuklarımız sosyal projelerinde belirli günlerini bu çocuklarla geçirdiği zaman her iki taraf da hayatlarında asla edinemeyecekleri kazançları elde ediyor. Onlarla top oynasınlar, kitap okusunlar. Kaynaştıkça hayatları değişiyor.

Liseli çocuklar dediniz, neden?
Fahriye Tuğcu: Evet özellikle söyledim. Daha önce bu tür çalışmalar için kapılarını iki üniversiteye açmıştım. Ancak baktım ki üniversite bu iş için çok geç. Bunun üzerine 4 lisede de engelli kulübü kurdurduk.
Oradan öğrenciler gelip başladı.
Burada amaç, özel çocuklarımız için farkındalığı artırmak üzere kurulacak ilişkilerde yaş oranlarını daha aşağıya çekmek.

VİCDAN YETMİYOR

Peki çekebildiniz mi?
Çok zorlanıyoruz. Toplum olarak vicdanlıyız ama bu iş vicdanla çözülmez. Bu iş, empati ile çalışmakla çözülür. Önyargılar kırılmalı.

Hedef nedir?
İnci Sancak: Aslında tek bir hedef yok. Ama önemli hedeflerden bir tanesi bu özel çocuklarımıza iş istihdamı sağlamak.
Hepimizin hakkı olan eğitim, sevgi ve güven bu çocukların da hakkı. Anne babalarının en büyük kaygısı, gelecekte çocuklarının kendilerine nasıl bakacağı sorusu.
Bu sorunun yanıtını arayarak bir ömür geçirmek, insanı içten içe bitiriyor. O yüzden çocuklar gelecek kaygısı yaşamamalı, anne babaların içi rahat etmeli. Bunun için de herkes bu iyilik hareketinde yer almalı. Devlet, sivil toplum örgütleri, hayırseverler hepimizin bir şeyler yapıyoruz ama daha da çoğunu yapmalıyız. Çünkü onlar bizim çocuklarımız.

FARKINDALIK YARATTI

Bu işin ateşi yakıldı, şimdi ne olacak?
Fahriye Tuğcu: Aslında bu ateşin yanması konusunda ben İnci hanıma teşekkür etmek istiyorum. Çünkü o olaya tamamen farklı bir gözle baktı. Aslında biz hep problemlerle uğraşıyoruz.
Hep problemlerle uğraşınca insanın ister istemez modu düşüyor. 7 yıldır ilk defa bu proje sayesinde okuldan bu kadar uzak kalıyorum. Bana da farkındalık yarattı.

SEVGİYLE BULUŞTULAR

İyilik kulübünde kimler var?
Ege Artı Kurucusu Fahriye Tuğcu, İnci Sancak, Ayşe Özgener, Aynur Şahin, Arzu Gül, Beki Şikar, Ebru Yoğurtçuoğlu, Gül Koçak, İlkay Acun, Meltem Cinstaş, Pakize Sükan, Serpil Atlet, Tuğba Katmerci, Songül Turgut, Zeynep Ergüven, Songül Turgut, Gül Koçak, Karya Filiz, yer aldı. Ünlü sanatçı Pınar Aylin, Haluk Levent, Cenk Bosnalı, Arda Türegün ve ünlü tiyatro sanatçısı Volkan Severcan ile sürpriz sanatçılar bu özel güne katıldı.
Engin Deniz Eriş ve Peyvent Öksüz gönüllü sunuculuk yaparak çocuklara unutulmaz anlar yaşattı.
Ama sadece isimler destek vermedi.
Folkart gibi birçok marka da bu iyilik kulübünde yer aldı. Akça Holding, Algida, Alsancak Ajans, BB&HE, BNG, Bravo Tekstil, Diva, Ercanlar Yumurta, ESPARK, Feast, Gürsüt, Kanaatkar Kardeşler, Korondo Varlık Geliştirme, Maymoda, Metro Matbaa, Reyhan Pastanesi, Saklı Bahçe, Saran Organizasyon, Seval Kablo, Simit Sarayı, Smyrna Boyoz, Yourbag, Zade hepsi iyilikte buluştu.

İmece usulü iyilik hareketi haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA