• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

mi, kozmetik mi kullanmalı?

Dermokozmetik mi, kozmetik mi kullanmalı?

02.06.2018, 18:04 Güncelleme Tarihi: 03.06.2018, 01:07

Dermoko zmeti ği kozmetik ürünlerden ayıran içeriğindeki etken maddeler. Dolayısıyla seçim yaparken bu etken maddelerin ne olduğunu bilmek faydalı olacaktır

BURCU İLE HAYATA KATIL

Bu hafta sizler için kadınların kafasını çok karıştıran bir konu üzerinde yoğunlaştım.
Dermokozmetik mi kozmetik mi? İşte son zamanlarda kadınların önemli sorunsallarından biri bu... Bunun için dermokozmetik konusunda aranan ürünlere sahip olan Cortex Pharma'nın estetisyeni Yelda Ateş ile görüştüm.
Bana günlük, basit bir bakım uygularken merak ettiklerimi hem sizin için hem kendim için sordum.

DERİN ÇİZGİLERİM VAR

Dermokozmetikler epeyce pahalı ürünler ama kaliteli ürün kullanmak istediğinizde seçeceğiniz kozmetikler de bir o kadar pahalı.
Bende, Yelda hanımın gözüne ilk çarpan iki kaşımın arasına yerleşmiş derin çizgiler oldu. Bunun için bana önce rutin bir cilt temizliği yaptıktan sonra nemlendirme ve çizgi onarımı için seçtiği ürünleri uyguladı. Tabii ki tek seansta etki gösterecek uygulamalar değil bunlar ama cildinize verdiği ferahlamayı anında hissedebiliyorsunuz.
Sadece ürünü yüze sürmek değil ürünü doğru şekilde uygulamak da önemli. Yelda hanım göz çevresi kremlerinin ve anti aging ürünlerin nasıl uygulanacağını da gösterdi.

DAHA HIZLI ETKİ EDİYOR

Dermokozmetik'in kozmetikten en büyük farkı nedir?
Güzellik sektörü denilince akla kozmetik ve cilt bakım ürünlerinden artık çok daha fazlası geliyor çünkü günümüzde "wellness" denen bir kavram gelişti. "İyi yaşam ve iyi yaşlanmak". Dermokozmetik ürünler burada devreye giriyor ve bizlere bu konuda daha etkileyici, daha hızlı, daha sağlıklı bir şekilde yardımcı oluyor.

Cildimiz için en doğru karar kozmetik mi dermokozmetik mi?
Dermokozmetik ürünler; uzun vadede cildi besler.

Ürün seçimlerinde nelere dikkat edilmeli?
Dermokozmetik ürünlerin seçiminde referanslara bakmak, etken maddeleri incelemek, araştırmak, sorgulamak gerekir. Dermokozmetiği kozmetik ürünlerden ayıran içeriğindeki etken maddelerdir.
Dolayısıyla seçim yaparken bu etken maddelerin ne olduğunu bilmeniz ve bu aktif maddeler ile ilgili araştırma yapmanız faydalı olacaktır.
Aktif madde bilim dünyası tarafından tanınıyor mu, klinik çalışmaları var mı güvenlik testleri tamamlanmış mı gibi detayları araştırmalı. Ayrıca, genellikle doğru seçim yaptığınız dermokozmetik ürünlerin içinde insan sağlığına zarar verici maddeler, ağır metaller, paraben, koruyucu, renklendirici, SLS, SLES ve hayvansal maddeler olmaz. Bunlara da dikkat etmek gerekir.

SAĞLIK İÇİN ZARARLI

Makyaj ürünlerinde son kullanma tarihi var mı?
Türkiye'de maalesef tüketiciler bu konuda bilinçli değil. Yıllarca bir ruju ya da fondöteni kullanmaktadır.
Ancak bu ürünlerin de bir kullanım süresi var. Son kullanma tarihi geçen ürünler mutlaka imha edilmelidir. Çünkü içerisindeki etken maddeler açıldıktan ve son kullanma tarihi geçtikten sonra özelliğini kaybederler. Markalar da tarihi geçen ürünlerini imha ederler. Son kullanma tarihi geçen ürünler, bakteri oluşumu açısından cildimizde büyük tehdittir. Aynı zamanda fondötenin sivilce, göz kaleminin arpacık oluşumuna davetiye çıkarması kaçınılmaz bir sondur. Kullandığımız fırçaların dahi belli aralıklarda mutlaka dezenfekte edilmesi ya da yenilenmesi gerekmektedir.

DÖNÜM NOKTASI 35 YAŞ

Cilt bakımına ne zaman başlamalıyız?
Bebeklikten itibaren... Örneğin yanlış sabun bebeğin cildini kurutur ve tahriş eder. Krem sürülmezse isilik olur. Yani doğuştan itibaren cildin temizliğine ve nem dengesini korumaya dikkat etmek gerek. Yaşlanma ise 25-30 yaş arasında başlar. Bu yaşlardan itibaren cilt tipinize uygun bakım ürünleri seçilmesinde yarar vardır.

Kaç yaşında geç kalmış sayılmayız?
35 yaş dönüm noktası olarak kabul edilebilir. Ancak genler, cilt tipi, yaşam şekli, beslenme düzeni, su tüketimi ve spor bu dönüm noktasını değiştirebilir.

Yağlı ciltler için olmazsa olmaz nedir?
- Yağlı ciltle ilgili akılda tutulması gereken en önemli şeylerden biri fazla temizlememek ve ovmamak gerektiğidir. Yağlı cilde mümkün olduğunca nazik davranılmalıdır.
Losyon ve krem seçerken özel ürünleri tercih etmek gerekir. Makyaj ürünlerinde ise mineral olanlar kullanılmalıdır. Bakım rutini şöyle olmalı:

- Günde iki kez temizlemeli. Nazik temizleyicinizin yeterince güçlü olduğunu hissetmiyorsanız, salisilik asit veya glikolik asit içeren bir temizleyici kullanabilirsiniz.
Sert ve cildinizin aşınmasına sebep olacak hareketlerde bulunmayın. Söz konusu yağlı cilt olduğunda, jel ve köpük ürünler tercih edilmelidir.

- Yatıştırıcı kullanmalı. Cildiniz eğer yıkadıktan ve temizledikten sonra bile yağlı görünüyorsa, yüzünüz için rahatlatıcı toniklerden kullanabilirsiniz.
Alkol bazlı ürünlerden kaçının.

- İhtiyaç duydukça nemlendirici kullanmalı. Yağlı cilde sahip insanların nemlendirici kullanmaması gerektiği popüler ama yanlış bir bilgidir.
Yapmanız gereken kremi tüm yüzünüze sürmek yerine, yağlı değil kuru bölgelere uygulamak. Krem seçiminde yağsız ürünler tercih edin.

- Yağsız güneş kremi kullanmalı. Gözenekleri tıkamayan ve yağsız olan jel ürünleri tercih edebilirsiniz. - Haftada bir kil maskesi yapmalı. Kil, cildinizi yağdan arındırır ve harika bir görünüm kazanmasını sağlar.

Kuru ciltlerin olmazsa olmazı nedir?

- Kuru cilt problemi olanlar deriyi daha yoğun nemlendiren ürünler kullanabilirler.
- Deride hassasiyet problemi olmayan kişilerse, laktik asit içeren dermokozmetik nemlendiricilerden fayda görebilirler.
- Bol su tüketmeleri gerekir.
- Banyo sonunda kullanılan vücut yağları, derinin nem kaybını engeller. Bu tip dermokozmetik ürünlerin de oldukça faydası vardır.

Karma ciltlerin olmazsa olmazı nedir?
Temizleyici alırken mutlaka karma cilt tipi için olan ürünleri almak gerekir. Cildinizi temizlerken yağlı hissettiğiniz bölgelerin üzerinden tonik ile geçip yağ üretimi süresini uzatabilirsiniz.

- Özellikle güneşli günlerde gözenekleriniz açılacağı için daha fazla parlama sorunu ve yağlanma yaşayacaksınız.
Bu yüzden gözenek küçültücü ürünler kullanabilir veya doğal maskeler yapabilirsiniz.

- Gündüz kullanacağınız kremlerin mineral içerikli gece kullanacağınız kremlerin ise jel formunda ve su bazlı olmasına dikkat edin. Çoğu karma cilt tipine sahip kişilerin göz çevresi sanılanın aksine kurudur. Bu yüzden göz kremlerini kullanmayı ihmal etmeyin.

- Haftada bir defa peeling yapmayı ihmal etmeyin. Kuru bölgelerin üzerinden hafifçe geçerken yağlı bölgelerde ürünü daha fazla bekletip biraz daha bastırarak ölü derilerin atımını sağlayabilirsiniz.

- Cildinizin yağlı kısımlarına kil maskesi ve kuru bölgelere ise nem maskesi uygulayabilirsiniz. Haftada 2 defa mutlaka maske uygulaması yapmalısınız.

GÖZ ÇEVRESİ KREMİ UYGULARKEN DİKKAT!

Göz çevresindeki 3 noktaya: kaş bitişi, kaşınızın kavisi ve kaşınızın başlangıç noktasına basınç uygulayarak kan akışını harekete geçirip çok daha etkili bir rahatlama sağlayabiliriz. Bunlar aynı zamanda rahatlama noktaları. Baş ağrınıza da iyi gelir sizi stresten de uzaklaştırır.
Göz çevresi kremleri yoğun bakım ürünleri olduğu için. Kaş arasına aynı zamanda dudak etrafındaki dudak çizgilerimizdeki noktalara da uygulanabiliyor.

ÇENE ALTINA MASAJ YAPARAK UYGULAYIN

Anti aging ürünleri ve nemlendirici kremleri masaj yaparak uygulamak gerekiyor. Özellikle çene altına yoğunlaşmak gerekiyor. Çünkü burada bir yağ dokumuz var ve sıkılık kaybı ve sarkmalar önce buradan geliyor. O yüzden her zaman basınç yaparak uygulamak doğru olandır.

GÜNEŞTEN VE BİLGİSAYAR IŞINLARINDAN KORUYOR

Mutlaka yaz kış güneş koruyucu kullanılmalı.
Artık güneşi geçiyoruz elimizde kullandığımız telefonlar, bilgisayarlar da lekeye davetiye çıkarıyor. Güneş koruyucuları makyaj altında baz etkisi de yaratıyor. Makyaj gün içerisinde hiç bozulmuyor.

GÜNLÜK BAKIM İÇİN

Bir güneş koruyucunuz mutlaka olmalı. Temizlemeniz, toniğiniz olmalı. Haftada 1 kere kullanabileceğiniz bir peelinginiz, bir maskeniz olmalı. Yüzünüzün ihtiyacını göre leke, nem yada çizgi bakımı serumu olmalı. Gündüzgece bakım ve göz çevresi için ayrı bir yoğun bakım kreminiz olmalı.

Dermokozmetik mi, kozmetik mi kullanmalı? haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN