• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

'Beyaz ölüm'e meydan okuyanlar

'Beyaz ölüm'e meydan okuyanlar

14.07.2018, 16:57

BÜLENT GÜRLÜK

Sinema dünyasında 'uyuşturucuyla mücadeleyi' konu alan polisiye- macera filmlerinin ayrı bir yeri vardır. Tüm dünyada uluslararası terörün en önemli finans kaynağı haline gelen uyuşturucu, büyük baronların kontrolünde küresel bir ticaret; hatta mafyayı, polisi, sokak çetelerini aynı potada buluşturan bir sektör haline geldi. Elbette uyuşturucuya karşı verilen mücadeleyle ilgili gerek bireysel, gerekse örgütsel kahramanlık hikayeleri de az değildir. Bugünkü filmlerimiz, bu illetten kurtulmaya çalışanların ya da bunun ticaretini yapanlarla savaşanların dramını ve maceralarını yansıtıyor.

SABOTAJ (2014)

John Breacher, bir grup narkotik ajanıyla büyük bir uyuşturucu şebekesine baskın düzenler. Ele geçirdikleri 10 milyon doları da güvenli bir yere sakladıktan sonra görevlerini başarıyla tamamlarlar. Hükümet tarafından sorgulanan ve yasadışı bir şey yapmadıklarını kanıtlayan ajanlar, söz verilen paranın kendilerine ödenmesini beklerken birer birer öldürülmeye başlarlar.
David Ayer'in filminde Arnold Schwarzenegger, Sam Worthington, Mireille Enos ve Terrence Howard'dır.

SIFIRIN ALTI (1987)

Üniversite öğrencisi Clay eski kız arkadaşı Blair'in ricasıyla noel tatili için Los Angeles'a döner.
Blair, Clay'in liseden yakın arkadaşı Julian ile birliktedir. Julian'ın çok zor durumda olduğunu söyleyen Blair, eski sevgilisinden yardım ister.
Clay, büyük borç batağına sürüklenen ve uyusturucu bağımlısı olan Julian'ı kurtarmak için ne gerekiyorsa yapacaktır.
Marek Kanievska'nın yönettiği filmin başrolünü, Andrew McCarthy, Jami Gertz, Robert Downey Jr. paylaşıyor.

TRAİNSPOTTİNG (1996)

20'li yaşlardaki Mark Renton ve arkadaş grubunun, hayatta uyuşturucudan başka amacı yoktur. Tek istedikleri daha çok madde almak, partilere katılmak ve gittikleri her yerler kavga çıkarmaktır.
Bir gün çok miktarda uyuşturucu enjekte eden Renton hastaneye kaldırılır, ölümden döner ve artık hayatını değiştirmeye karar verir.
Irvine Welsh'in aynı adlı ünlü romanından sinemaya uyarlanan Danny Boyle'ün yönettiği filmde, Ewan McGregor üstün performansıyla göz dolduruyor.

LUCY (2014)

Tayvan'ın başkenti Taipei'de mafya ve polis işbirliğindeki uyuşturucu ticareti ayyuka çıkmıştır. Güzel bir kadın olan Lucy, birkaç gece takıldığı Richard yüzünden kendini azılı bir uyuşturucu çetesinin içinde bulur. Kuryelik için vücuduna yerleştirilen sentetik uyuşturucu, bir anda Lucy'nin kanına karışır ve damarlarındaki kimyasallar ona akıl okuma, telekinezi ve acı hissetmeme gibi insanüstü güçler kazandırır.
Luc Besson'un yönettiği filmin başrolünde Scarlett Johansson oynuyor.

EL NARCO (2010)

Benjamin Garcia, namı diğer Benny, ABD'den sınırdışı edilerek ülkesi Meksika'ya döner ve kendini uyuşturucu işinde bulur. Hayatında ilk kez etrafı böylesine çok para, kadın, şiddet ve eğlenceyle çevrilmiştir.
Oysa kısa sürede suçlarla dolu bir yaşamın mükemmel olmadığını anlayacaktır.
Mafya ve organize suçlar hakkında yapılmış kara komedi tarzındaki filmi Luis Estrada yönetiyor.
2010 Meksika yapımı filmde Damian Alcazar, Ernesto Gomez Cruz ve Joaquin Cosio rol alıyor.

YARALI YÜZ (1983)

Fidel Castro, Küba'da istenmeyen rejim muhaliflerine Amerika'ya göç etme hakkı tanır. Bunların içinde azılı suçlular da vardır. Bu suçluların en bilinenlerinden Tony Montana da yakın arkadaşı Manny Ribera ile Miami'ye gider. Montana kendisini ülkenin uyuşturucu baronlarından Frank Lopez'in kanatları altında bulur.
Onun hedefi de geldiği yerlerden daha yükseklere ulaşmaktır. Brian De Palma'nın yönettiği filmde Tony Montana'yı Oscar'lı oyuncu Al Pacino canlandırıyor.

UCUZ ROMAN (1994)

Quentin Tarantino'nun polisiye filmi John Travolta, Bruce Willis, Harvey Keitel, Samuel Jackson ve Uma Thurman gibi devleri buluşturuyor.
Honey Bunny ve Pumpkin, birbirine aşık soyguncu bir çifttir.
Vincent Vega ve Jules ise patronlarına ödemeyi geciktiren birkaç sahetekarı vuracaktır. Vincent, patronun güzel karısına bebek bakıcılığıyla da görevlendirilir ve suç yaşamına son verir. Cesur bir boksör ise para karşılığı hile yapmayı reddeder.
Bu aykırı tiplerin yolunun ilginç şekilde kesiştiği Ucuz Roman, En İyi Orijinal Senaryo Oscarı'nı ve 1994 Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye'nin de sahibidir.

TRAİNSPOTTİNG 2 (2017)

Mark, uyuşturucu işinden hayatının vurgunu yapıp arkadaşlarının payını da alarak kaçmıştır. Amsterdam'a yerleşen Mark Renton, düzenli bir işi ve aile hayatı kurmasına rağmen 20 yıl sonra yeniden pis işler çevirdikleri İskoçya'ya döner.
Bunu öğrenen, kazık attığı eski kafadarları Simon ve Tommy'nin dinmeyen öfkesi iyice kabarır. Yönetmenliğini Danny Boyle'ün üstlendiği filmin başrollerini Ewan McGregor, Robert Carlyle, Jonny Lee Miller ve Ewen Bremner paylaşıyor.

HELİ (2013)

Meksika'nın Guanjuato bölgesinde insanlar geçimini uyuşturucu çeteleriyle çalışarak kazanır. Bu ailelerden birinin on iki yaşındaki kızı Estela, uyuşturucu işine karışan bir polise aşık olur ve babası esrarengiz şekilde ortadan kaybolur.
Olayları araştırdıkça kendini şiddetin içinde bulan Estela; fahişeler, işbirlikçi memurlar ve madde satanlarla savaşmak zorundadır. Amat Escalante'nin yönettiği filmde Andrea Vergara, Linda Gonzalez Hernandez ve Kenny Johnston rol alıyor.

GÜNLÜK (1995)

Dünya çapında bir oyuncu olma hayalindeki liseli basketbolcu Jim, uyuşturucu batağına saplanınca geleceğini kaybeder. Sefalet yüzünden suça zorlanan bir hayatı vardır artık. Onu bu durumdan kurtarabilecek tek şey yeniden hayata bağlanacağı bir uğraş bulmaktır.
Leonardo Di Caprio, Lorraine Bracco, Mark Wahlberg ve Ernie Hudson gibi dev kadronun rol aldığı ve Di Caprio'nun olağanüstü performans sergilediği filmin yönetmeni Scott Kalvert.

'Beyaz ölüm'e meydan okuyanlar haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN