• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Denizli’nin zirve tutkunu kadınları

Denizli’nin zirve tutkunu kadınları

18.08.2018, 17:26 Güncelleme Tarihi: 18.08.2018,17:28

Denizlili Gülnur Tumbat dünyanın en cesur kadınlarından.
Yaşadığımız evrenin en yüksek dağı Himalayaların 8848 metrelik zirvesine Nepal'den tırmanan ilk Türk kadın dağcı. 43 yaşındaki Tumbat, Denizlili bir öğretmen babanın ve terzi bir annenin 3 çocuğundan biri olarak dünyaya geldi. Tumbat, ODTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü'nden mezun olduktan sonra Bilkent Üniversitesi'nde işletme alanında yüksek lisans eğitimini tamamlayarak ABD'de işletme doktorasını gerçekleştirdi.

30'DAN FAZLA DAĞ

San Francisco State Üniversitesi profesörü Tumbat, 17 yaşında dağcılığa heveslendi.
ODTÜ Dağcılık ve Kış Sporları kolunda bu spora başlayan ve bugüne kadar 30'dan fazla dağa irtifa tırmanışı yapan Tumbat, dağcılık merakını, akademik eğitimi için de kullandı.

6 ZİRVEYİ TAMAMLADI

Dünyanın en yüksek noktası 8 bin 848 metrelik Everest'e 21 Mayıs 2018 günü tırmanan Denizli'nin gururu Prof.
Dr. Gülnur Tumbat, dünyanın her coğrafi kıtasına çıkma projesi olarak bilinen 7 zirvenin 6'sını tamamladı. Geriye yalnızca Antarktika kaldı. Tumbat'ın daha önce gerçekleştirdiği tırmanışlar;
Asya-Everest 8848m, Avrupa- Elbrus 5642m, Güney Amerika- Aconcagua 6965m, Kuzey America-Denali 6194m, Afrika- Kilimanjaro 5895m, Okyanusya- Carstenz 4884 ve Antarktika- Vinson (Kalan son zirve)...

16 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Everest zirvesine ulaştığı için çok mutlu olduğunu belirten Tumbat. "Bunu başardığım için çok mutlu ve gururluyum. Everest'te nefes almak, yemek, uyumak ve bu dünya dışı atmosferin bir parçası olmak müthiş bir deneyimdi" dedi. Tumbat ilk Everest tırmanışına 1 Nisan 2014'te Katmandu'dan başladı. Ancak zirveye çıkılacak son kampa zirveden düşen buzul kapasiteli çığ 16 kişiyi öldürünce zirve yarışı yarıda kaldı. Dağa tırmanış bir süre yasaklandı. Ancak Gülnur'un zirve ateşi sönmedi. İçinde yanan kor ateşi şöyle anlatıyor: "Dağa çıkmak yasaklandı ama ben yılmadım. Bir daha bu kez tek başıma tırmanacağım dedim ve başardım."

BAŞARAMAMA ENDİŞESİ

Tumbat, her tırmanışın, bulunduğu coğrafya ve iklime göre değişik zorlukları olduğunu belirterek, şunları söylüyor:
Everest'in zirvesine 100 metre kadar kala, "Ben başaramayacağım" endişesine kapılıyorsunuz, dönmek istiyorsunuz ama inat ederseniz ve müthiş yorgunluğa karşı koyabilirseniz başarıyorsunuz. Tumbat, ullaşılması zor dağlarda herkesi hayati tehlikelerin beklediğine değinerek bir anısını şöyle anlattı:

"Bir gün, ana kampta bazı ekiplerin, ara kamplara doğru çıktıklarını gördüm. Planlarıma göre, benim de çıkıyor olmam gerekiyordu ama hava çok rüzgarlı idi, bir gün daha beklemeye karar verdim. O akşam çok şiddetli bir fırtına çıktı ve 3 gün sürdü. Sonradan öğrendik ki, o sırada bir ekip zirveye çıkıyor ama geri inerken, fırtına yüzünden yönlerini şaşırıp, yanlış yönden inmeye çalışıyor, dağda mahsur kalıyorlar. O ekipten bir kişi öldü. Ölen kişi aynı zamanda o ekibin rehberiydi. Yani dağ insan ayırt etmiyor"

GÜLCAN DA ZİRVE YOLUNDA

Gülcan Çeşmeli, Kırgızistan'ın 7 bin 134 metre yüksekliğindeki Pik Lenin Dağı tırmanışına Türkiye'den katılan 3 sporcudan biri oldu. 8 gün sürecek zirve yürüyüşü 23 Ağustos'ta tamamlanacak. Türkiye, Rusya, İran ve Gürcistan'da tırmanışlar gerçekleştiren Gülcan Çeşmeli Denizli Dağcılık ve Doğa Sporları Kulubu'nün kurucuları arasında yer alıyor.

7 BİN METREYE TIRMANACAK

Türkiye Dağcılık Federasyonu İl Temsilcisi Taylan Özgür, "Denizlili dağcı Gülcan Çeşmeli'nin, zorlu Pik Lenin Dağı tırmanışı devam ediyor. Bu tırmanışta Türkiye'den Merve Tekin ve Alper Bulut da zirveye ulaşmaya çalışıyor. Gülcan Çeşmeli'nin bu tırmanışı kendisinin ilk 7 bin metre yükseklik tırmanışı olacak. Dağcımız bu tırmanışta yüksek irtifa ve ani ekstrem hava değişikliğine dayanıklılığını da ölçecek" dedi.

DENİZLİ DAĞCI YETİŞTİRİYOR

Taylan Özgür, Denizli'de doğa yürüyüşüne tırmanma yürüyüşlerine katılan derneklerin ve kulüplerin fazlalığına dikkat çekti.
Özgür, "Denizlili dağcımız Gülcan Çeşmeli de ilimizin ismini dünyanın farklı ülkelerinde yaptığı tırmanışlarla duyuruyor. Çeşmeli, 7 bin metre yükseklikteki Pik Lenin Dağı tırmanışının ardından dünyanın en yüksek zirvesi Everest'e tırmanmaya çalışacak. Kendisini destekliyoruz" dedi.

Denizli’nin zirve tutkunu kadınları haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN