• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

’da bir camdan tarih

Alaçatı’da bir camdan tarih

01.09.2018, 18:13

Tarihi dokusuyla son yılların en gözde turizm beldesi haline gelen Alaçatı'daki Eskiden adlı dükkanda, Anadolu'nun geçmişe ait hafızası sergileniyor.
Anadolu kültürüne sevdası ise onu ülkemizin en kapsamlı etnografya çalışmasının içine sürüklemiş. Eskiden'in ünü o kadar çok yayılmış ki New York Times, Londra Vogue, Fransa Le Publique ve Hollanda De Telegraaf gibi önemli yayın organlarının sayfalarına da konu olmuş.

İLK ATÖLYE

1991 yılında tanıştığı bir cam objeyle serüvenine başlayan Durna, "Anadolu'nun çok zengin bir cam zanaatkarlığı var. Osmanlı'da çok yüksek kalitede cam ürünlerin yapıldığı ilk atölye olan Beykoz'dan önce de özellikle Antakya'da geçmişi Fenike'ye kadar uzanan bir cam üflemeciliğinin var olduğunu keşfettim. Sonrası ise artık bu parçaları organize bir biçimde toplamaya ve koruma altına almaya kalıyordu"diyor.

28 YILDA OLUŞTU

Durna, "Koleksiyonu tam 28 yılda oluşturdum. Şu an planlarım arasında bende olan 5 bine yakın parçayı bir kitap haline dönüştürmek, ardından da Londra ve Berlin'de iki sergiyle dünyaya tanıtmak. En büyük hayalim ise elbette ki ülkemizin en kapsamlı yani tüm Anadolu kültürünün unsurlarından oluşan etnografya müzesinin kurulmasına katkı sağlamak" açıklamasını yaptı.

ERCAN AKGÜN

Alaçatı’da bir camdan tarih haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN