• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Broadway’den Beyazperde’ye

Broadway’den Beyazperde’ye

01.09.2018, 17:19 Güncelleme Tarihi: 01.09.2018,17:21

Sinemanın klasikleri haline gelen birçok müzikale imza atıldı bugüne dek. İşte başlıcaları arasında bir zaman yolculuğu...

HAZIRLAYAN: BÜLENT GÜRLÜK

LA LA LAND
(Aşıklar Şehri)

DamIen Chazelle'in yönettiği 2016 ABD yapımı romantik müzikalin başrollerinde Ryan Gosling ve Emma Stone yer aldı. Film oyunculuğa hevesli Mia ile caz piyanisti Sebastian'ın dramatik ilişkisini anlatıyor. 14 Oscar adaylığıyla Akademi Ödülleri tarihinde en fazla adaylık elde eden üç filmden biri olan Aşıklar Şehri, 6 dalda ödül kazandı. Ayrıca 74'üncü Altın Küre Ödülleri'nde aday gösterildiği 7 dalın hepsinde ödül alarak Altın Küre tarihinde rekor kırdı.

GREASE

Randal KleIser'in yönettiği, başrollerini John Travolta, Olivia Newton-John ve Stockard Channing'in paylaştığı 1978 ABD yapımı romantik müzikal, aynı adlı bir Broadway müzikalinden sinemaya uyarlandı. Film eleştirmenlerinin "Zamanın ötesinde! 1950'lerin sonu 60'ların başını anlatan bir 90'lar filmi" diye övgüler düzdüğü müzikalin soundtrack'inde yer alan 'Hopelessly Devoted to You' şarkısı 1979'da 'En İyi Film Müziği' dalında Oscar'a aday gösterildi.

NEW YORK
NEW YORK

Martin Scorsese'nin yönettiği 1977 yapımı, New York City'de geçen müzikalin başrollerini Robert De Niro ve Liza Minnelli paylaştı. Film En İyi Müzikal-Komedi dahil 4 dalda Altın Küre adayı oldu. Saksafoncu Jimmy Doyle ile şarkıcı Francine Evans'in sahnedeki müthiş uyumlarına rağmen aşk hayatlarındaki çalkantı anlatılır.

MOULİN ROUGE
(Kırmızı Değirmen)

Baz Luhrmann'ın yönettiği 2001 yapımı müzikalde, gece kulübü Moulin Rouge'un yıldızı Satine'e aşık şair bir İngiliz gencin hikayesi anlatılır. İşi kolay değildir, aynı kıza Dük de tutulmuştur.
Sekiz dalda Oscar adayı film iki ödül kazandı. Filmde Nicole Kidman, Ewan McGregor ve John Leguizamo oynuyor.

CABARET
(Kabare)

1972 ABD yapımı müzikal, 1966'da Broadway'de sahnelenen Bob Fosse'in müzikalinden uyarlamadır.
Yönetmen Bob Fosse'tir ve başrollerinde Liza Minnelli, Michael York, Helmut Griem ve Joel Grey oynadılar. Film tam 8 Oscar ödülü kazandı.

FOOTLOSE (Yasak Dans)

Ren, Bomont kasabasındaki akrabalarının yanına geldiğinde kültür şoku yaşar. Beş gencin, eğlendikleri bir gece kazada ölmesiyle sarsılan toplumda Bomont'un konsey üyeleri ve rahip, gürültülü müziği ve dans etmeyi yasaklamıştır.
Statükoyu kafaya takmayan Ren, yasağa karşı çıkar, kasabayı yeniden canlandırır ve rahibin kızı Ariel'e aşık olur. 1984 yapımı Herbert Ross müzikalinde Kevin Bacon, Sarah Jessica Parker ve Dianne Wiest başrolleri paylaşıyor.

THE BLUES BROTHERS
(Jazcı Kardeşler)

John LandIs'in yönettiği 1980 yapımı müzikalde, iki müzisyen kardeş büyüdükleri yetimhane yararına konser verme kararı alır. Zenci müziğiyle yetişmiş iki beyazı John Belushi ve Dan Aykroyd canlandırıyor.

SATURDAY NİGHT FEVER
(Cumartesi Gecesi Ateşi)

John Badham'ın 1977 yapımı müzikalinde John Travolta ve Barry Miller başrolde... Tony partneri Stephanie ile dans yarışmasına katılır ve hayalleri gerçekleşmek üzeredir. Film, Travolta'ya Oscar'da En İyi Oyuncu adaylığı getirdi.

NOEL GECESİ KABUSU

Deli-dahi Henry Selick'in 1993 yapımı efsanevi müzikal animasyon filminde 'stop motion' tekniği kullanıldı. Film özellikle gotik havasıyla dikkat çekiyor.

Broadway’den Beyazperde’ye haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN