• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Gençlik hayali ile ilk buluşma

Hep istedim, yapamam sandım. Üniversite yıllarında atmam gereken adımı, iki çocuk annesi olduktan sonra attım. Hiçbir şey için geç değil belki sahneye bile çıkarım

Gençlik hayali ile ilk buluşma

02.09.2018, 00:00

BURCU İLE HAYATA KATIL

Bu hafta ilk gençlik hayalimi gerçekleştirip bir baterinin başına oturdum. İlk gençlik hayalim diyorum çünkü hayalden öteye hiç gidemedi.
"Yapamam" düşüncesi beni hep engelledi. Yıllardır cesaret bile edemediğim şeye bu sayfayı bahane ederek başladım ve devam ettirmeyi de düşünüyorum. Biraz korkmadım desem yalan olur. Öyle göründüğü gibi kolay olmadığının farkındaydım ama sanki başına oturunca daha da zor geldi.

BLOK FLÜT BİLE

İlk olarak 12 yıldır bateri çalan ve bu konuda ders veren İlhan Beyazay ile buluşup Hatay semtinde bulunan Söz Konusu Sanat adlı sanat merkezine gittik. Önce bana neden bateri çalmak istediğimi sordu. Ben de, "Çok seviyorum ama cesaret edemiyorum. Blok flüt bile çalamayan biriyim" dedim.

KOORDİNASYON ŞART

İlhan hoca, öncelikle biraz teknik bilgi verdikten sonra nota sistemini anlattı. Davulun parçalarını tanıttı. Ve sıra geldi müzik kulağımı ölçmeye. Bu konuda kendime hiç güvenmediğimi söylesem de müzik kulağımın bateri çalmak için yeterli olduğunu söyledi. Baget tutmayı öğrettikten sonra bir iki ritim denemesi yaptık. Ama gerçekten üst seviyede el ve ayak koordinasyonu gerektiriyor. Zor ama çok keyifli olacağına eminim. Stresli bir günün sonunda kendimi bu odaya kapatmış, müziğin ritmine bırakmış olarak hayal ediyorum ama o aşamaya gelebilmek için önce baya bir stres olacağım kesin.

HERKES ÇALABİLİR!

Düzenli olarak yapılan egzersizler sayesinde yetenekli olmaya gerek yoktur.
Ritim kulağı zamanla gelişir ve ister profesyonel amaçlı ister hobi amaçlı olsun isteyen herkes bateri çalabilir.

NOTA VAR MI?

Bateri notası basit anlamıyla baterideki parçaları temsil etmektedir. Diğer enstrümanda nota sistemindeki ses verilir. Bateride ise notanın değerine göre baterinin temsil ettiği parçasından ses çıkarılır.

ÇALMANIN FAYDALARI

- Bateri çalmak bağışıklık sistemini güçlendirdiği için bir çok hastalığın oluşmasını geciktirmekte ve bu hastalıklara karşı bir direnç oluşturmaktadır.

- Bateri çalarken beynin her iki lobu birden aktif olarak kullanılmaktadır. Bu yüzden bateri çalan kişilerin zihinsel faaliyetlerini de üst seviyelerde gerçekleştirdiği ve hem duygusal hem de mantıksal zeka olarak daha hızlı gelişim gösterdikleri görülmektedir.

- Madde bağımlılığı gibi konularda da tavsiye edilen bir tedavi biçimidir. Bateri çalarken yayılan alpha dalgarı kişilerde meditasyon ve rahatlık hissi uyandırmaktadır. Bu yüzden madde bağımlılığı gibi sorunları olan kişilere müzik aleti olarak bateri sıkça tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda tıbbi olarak nörolojik rahatsızlıklarda da bateri çalmanın tavsiye edildiği de bilinmektedir.

- Eğer ki gerilimli bir çalışma hayatı içinde bulunuyorsanız stres atmanın ve rahatlamanın en iyi yollarından biri de bateri çalmaktır. Gün içerisinde oluşan sinir ve gerginliğinizi baterinin üzerinde atmanız mümkün. Harcadığınız efor sayesinde günlük gerginliğinizi üstünüzden attığınızı zaman içerisinde fark etmeye başlayacaksınız.

EVDE NASIL BATERİ ÇALIŞILIR?

Bateri çalmak, düzenli ve disiplinli çalışma gerektiren bir aktivitedir. Bu eşsiz müzik aletini daha iyi çalmak için gerekli olan egzersizlerin başında da stick kontrol egzersizleri gelir. Davulda kendinizi geliştirme yollarının başında gelen stick kontrol çalışmaları için bir bateri çalışma pedi satın alıp, davulda kendinizi geliştirebilirsiniz.

Gençlik hayali ile ilk buluşma haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA