• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Sertlik ve eğlencenin bir arada olduğu spor

Sertlik ve eğlencenin bir arada olduğu spor

09.09.2018, 20:12

TRENDY SPOR - OGÜN ÖZDEMİR

Geçen hafta Amerikan futboluyla başlamıştık. Bu hafta fazla uzaklaşmadan Amerikan futbolunun atası rugby (ragbi) ile devam edeceğiz.
İngiltere'nin Ragbi isimli kentinde futbol maçı sırasında bir oyuncunun topu kollarının arasında tutarak kaleye doğru koşması ile başlamıştır. 1823 yılından bu yana başta İngiltere olmak üzere Fransa, Galler, Güney Afrika, Yeni Zelanda ve Avusturalya'da çok popüler bir spor haline gelmiştir.

CENTİLMENLİK VE SAYGI

Ragbi, ragbi birliği (İngilizce: rugby union) veya ragbi ligi (İngilizce: rugby league) kuralları ile oynanır. Bir diğer çeşidi olan yedili ragbi, hem ragbi birliği hem de ragbi ligi kuralları ile oynanabilir.
Anavatanı İngiltere olan ragbi, sonradan İngiliz sömürgelerine yayılmıştır.
Dünyanın önde gelen takımları Yeni Zelanda, Güney Afrika ve İngiltere milli takımlarıdır. Rugbi de iki çeşit lig vardır 15'lik ligde 15'er kişilik iki takım bir devresi 40 dk olmak üzere iki devre olarak oynanır. Yedili lig ise daha kısa zamanlı bir maçtır ve genellikle yaz aylarında turnuvalara şeklinde düzenlenir.
Bu maçlar 7'şer dakikalık 2 yarı olarak oynanır ve +1 dakika devre arası vardır.
Ragbi sporunu diğer sporlardan ayıran en büyük özelliği centilmenlik ve saygıdır.
Maç boyunca fiziksel anlamda birbirine meydan okuyan takımların maç sonunda birlikte eğlenerek etkinliği dostça bitirebilmesi.
Ragbi maçlarında hakem ve takım kaptanları dışında konuşmak kesinlikle yasaktır. Hakem kararlarına itiraz kati suretle oyundan uzaklaştırma sebebidir.

AVRUPA İKİNCİSİ OLDUK

- Amerikan futbolunun atası olarak görülen rugbide, Amerikan futbolunda olduğu gibi koruma yoktur.
- En popüler olduğu ülkeler, İngiltere, Fransa, Galler, Güney Afrika, Yeni Zelenda ve Avustralya'dır.
- Türkiye'de 2011 yılında kurulan federasyon ile birlikte profesyonelleşmiştir.
- 15'li ve 7'li Lig olmak üzere iki tane ligi vardır.
- Geçtiğimiz sezon Kadınlar Milli Rugbi Takımımız, Avrupa Ragbi 7'li Kadınlar Konferans 1'de Malta'yı 17-07, Andora'yı 22-07 ile geçerken Bulgaristan'a 27-12 Malup olarak gruplardan 2. olarak çıkmayı başardı. Çeyrek Finalde Danimarka'yı 14-19 yenen milli ragbicilerimiz, yarı finalde karşılaştığı Hırvatista'nı da 10-12 yenerek adını finale yazdırdı. Finalde Gürcistan ile karşılaşan millilerimiz oldukça zor geçen mücadele sonucunda 17-12'i yenik bitirdiği şampiyonayı Avrupa 2.'si olarak tamamladı.

TESİSLEŞME HAMLESİ

Samsun'un Çarşamba ilçesinde yapımına başlanan ve uluslararası faaliyetlere de ev sahipliği yapacak Türkiye'nin ilk Ragbi, Beyzbol, Softbol ve Korumalı Futbol tesisinin zemin dolgu işlemlerinde sona gelindi.
Yaşanan son gelişmeler neticesinde Çarşamba Belediyesi tarafından Türkiye Rugbi Federasyonu'na Konaklama ve Kamp Merkezi için sahaya yakın bir alanda yer tahsisi yapılmıştır.

FİLMLER

Rugby hakkında izleyebileceğiniz bazı filmler: Building Jerusalem, The Rugby Player, Pacific Warriors, Forever Strong, The Ground We Won.
Bu filmleri izleyerek rugby hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ragbi için daha fazla bilgi alabileceğiniz siteler:

- www.rugbyturk.com
- www.trf.gov.tr

Youtube'dan takip edebileceğiniz kanallar:

- World Rugby
- Turkish Rugby League

Sertlik ve eğlencenin bir arada olduğu spor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN