• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Sualtında 54 yıllık mücadele

Sualtında 54 yıllık mücadele

16.09.2018, 00:00

Sualtı ragbisi nedir? Zaten normalde sert olan bu spor bir de sualtında mı oynanıyor? İsmi duyulduğu zaman akla gelen soruların başında bunlar gelir. Bu ilginç spor, 1960'lı yıllarda Fransız Deniz Komandolarının Kenya sahillerinde hindistan cevizinin içine kum doldurarak, göğüs göğüse muharebeye dayalı oynadıkları eğitsel bir oyun şeklinde başlamıştır. Fransızlar tarafından Avrupa'ya taşınan bu oyun, Almanya'da bir sualtı kulübüne üye olan Ludwing Von Bersuda tarafından sualtı topu oyunu fikrini ortaya atmasıyla başlanmıştır. Yine Almanya'nın Duisburg şehrinde bir sualtı kulübüne üye olan Dr. Franz Josef Grimmeisen, sualtı topu oyununu rekabete dayalı bir takım sporuna dönüştürmeye karar verir. İlerleyen yıllarda, sualtı ragbisi bir çok sporcu ile resmi bir havuz oyunu haline gelmiştir. İlk resmi sualtı ragbisi müsabakası Almanya'nın Mulheim kentinde 4 Ekim 1964 yılında güzel bir pazar gününde oynanmıştır. İlk resmi turnuva ise 5 Kasım 1965'de düzenlenmiştir. Sualtı ragbisine olan talep artınca ve 1978 yılında CMAS tarafından resmi olarak kabul edilmiştir. İlk Avrupa Şampiyonası Nisan 1978'de İsveç'in Malmo şehrinde düzenlenmiştir. Peki nasıl oynanır bu spor? Sualtı Ragbisi bir kontak sporu olup basit kurallarla çerçevelenmiş göğüs göğüse muharebeye dayalı bir üstün performans sporudur. Kontak sporları arasında dünyanın en zor branşı olarak gösterilen Sualtı ragbisinin en büyük özelliği dünyanın tek üç boyutlu sporu olmasıdır.

Hakkında kısa kısa

Sualtı ragbisi bir kontak sporu olmasına rağmen sporcu sakatlanmaları bir futbol branşından daha azdır.

Sualtı ragbisi, içlerinde Türkiye de olmak üzere, başta Finlandiya, Norveç, İsveç, Almanya, Rusya, Amerika Birleşik Devletleri, Kolombiya, Güney Afrika gibi 30'a yakın ülkede oynanmaktadır.

Avrupa Sualtı ragbisi Ligi'nde ülkemizi temsil eden Ege Sualtı Ragbisi Spor Kulübü (EgeUWR) 2016 yılında ilk defa katıldığı bu ligi üçüncü olarak tamamlayarak ülkemize büyük bir gurur yaşattı.

Sualtı ragbisinde 2016 yılında ilk kez katıldığımız Avrupa Şampiyonası'nda milli takımımız güçlü rakiplerini gol yağmuruyla tek tek eleyerek Avrupa Şampiyonu oldu.

Sualtı ragbisi 2017 Avrupa Şampiyonası'nda Erkek ve Kadın A Milli Takımları'mız beşinci oldu.

2017 yılında Almanya'da yapılan Sualtı ragbisi Gençler Açık Alman Şampiyonası'nda ülkemizi temsil eden Ege UWR, üç ayrı yaş kategorisinde 2 şampiyonluk ve bir üçüncülük elde ederek, uluslararası başarılarına yenilerini ekledi.

Sporcuya kazandırdıkları

Dürüst, onurlu, saygılı ve takım ruhu gelişmiş lider bir birey.

Çok yönlü düşünme yeteneği.

Hızlı ve doğru karar verme yeteneği.

Atletik, güçlü ve dayanıklı bir fizik,

Aerobik ve anaeorobik performansın maksimum kapasitede olduğu bir kondisyon.

Kullanılan malzemeler

Maske

Palet

Şnorkel

Sualtı Ragbi Topu

Sualtı Ragbi Kalesinden oluşmaktadır.

OGÜN ÖZDEMİR

Sualtında 54 yıllık mücadele haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA