• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

‘İzmirli erkekler estetikte kadınları geçti’

Op. Dr. : “ yüzünden kadınlardaki estetik işlem oranı arttı. Ancak erkeklerdeki durum 5 katına çıktı”

‘İzmirli erkekler estetikte kadınları geçti’

14.10.2018, 00:00

Estetik ve plastik cerrahi uzmanı Op. Dr. Ulvi Güner, son dönemde İzmir'deki erkeklerin kadınlara oranla daha fazla estetik operasyonları yaptırdığını söyledi. Türk erkeklerindeki en yaygın işlemlerin başında burun düzeltme, karın bölgesi, göğüs küçültme ve botoksun geldiğini belirten Güner, "Özellikle yoğun olmayan saatleri tercih ediyorlar. Gizli kalmasını istedikleri için başkalarına gözükmek istemiyorlar" dedi.

Kadınlardaki estetik işlemlerinin artış sebebinin Instagram gibi sosyal paylaşım siteleri olduğunu vurgulayan uzman doktor, "İnsanlar yüzlerine ve vücutlarına çok önem vermeye başladı. Çok fazla fotoğraf çekiyorlar. Bir diğer önemli nedeni ise dünyaca ünlü yıldızların plastik cerraha giderken paylaşım yapması. Bunu gören kızların çoğu aynı işlemleri yaptırmak istiyor. Estetik uygulamaların yavaş yavaş hastalık seviyesine doğru gittiğini ifade eden Ulvi Güner, "Instagram'da güzel görünme çabaları ileride problem haline dönüşecek. Sınırı aşmamak gerekir" diyerek uyarıyor.

Kış döneminde İzmir'de kadınlar en çok neleri yaptırıyorlar?
Burun estetiği giderek artmaya başladı. İnsanlar çevrelerinde yaptıranları gördükçe, aynılarını ister oldular. Çünkü burunlarımız genel olarak kötü.
Genetik yapımız böyle. Kemik yapımız sert. O da en fazla burunda kendini gösteriyor. En çok yaptığımız ameliyatlardan bir tanesi burun estetiği.

10 DAKİKADA HOKKA BURUN

Bazı hastalar burun ucunda çok ufak bir kaldırma istiyor. Lokal anestezi sonrası askılama yöntemiyle 10 dakikada bunu yapabiliyoruz. Hem kolay hem de kalıcı bir yöntem. Vücudun diğer bölgelerinde askılama kalıcı olmuyor ama burunda tam tersine kalıcı bir işlem. Burun botoksu ve burun dolgusu da artış gösteren işlemlerden. Hastalar öğle arasında bile gelip 10 dakikada sonuca ulaşmış oluyor.
Mesela burnunun üzerinde kemer olan kişiler düğün öncesi geliyor ve "Ameliyatı daha sonra olmak istiyorum.
Düğün haftasında iyi görünmem gerek. Beni idare edebilecek bir uygulama var mı" diye soruyor. Boşluklarına hemen iki tane dolgu yapıyoruz.
10 dakika içinde burun daha düz görünüyor.

Kalıcılığı ne kadar sürüyor?
Yaklaşık 6 ay kadar.

Bu dönemde başka neler popüler?
Yaz sezonu öncesi ve sonrası artan bir başka işlem ise göğüs büyütme ameliyatları. Kadının kilosu fazlaysa genellikle göğüslerindeki yağ dokusuyla birlikte durumu birazcık kurtarıyor ama zayıf kadınlarda aynısı olmuyor.
Günümüzde zayıflık popüler olduğu için o kişilere göğüs takviyesi gerekiyor. Çünkü memenin yarısı yağ yarısı da doku. 45 kiloluk bir kadında muhteşem göğüslere rastlamak pek mümkün değil. Böyle olunca protez göğüs çok revaçta oluyor.

AYRINTIYI YAKALIYORLAR

Estetik ameliyatlarının artış sebebi nedir?
Sosyal paylaşım siteleri ve özellikle Instagram yüzünden insanlar yüzlerine ve vücutlarına çok önem vermeye başladı. Çünkü çok fazla fotoğraf çekiyorlar. Mesela bazı kadınlar benim bile zor görebileceğim ayrıntı eksikliklerini fark eder hale geldi. Bunu nasıl anladığını sorduğumda "Bu fotoğrafta böyle çıkıyor da diğerinde daha farklı çıkıyor. İkisi eşit durmuyor" gibi cümlelerle karşılaşıyorum.

Buna bir hastalık diyebilir miyiz?
Yavaş yavaş ona doğru gidiyor. Instagram'da güzel görünme çabaları ileride problem haline dönüşecek. Kendini orada nasıl görmek istiyorsa ona göre işlem yaptırıyor. Sınırı aşmamak gerekir.

Bu artışın başka bir sebebi var mı?
Bir diğer önemli nedeni ise dünyaca ünlü yıldızların bütün yaşamlarını ve özel anlarını Instagram'da paylaşıyor olması. Çünkü o ünlüler plastik cerraha giderken paylaşım yapıyor. Genç kızlar da aynı işlemleri yaptırmak istiyor; "Onlar böyle güzel oluyormuş ben de yaptıracağım" diyor.

BOTOKS VE DOLGU ÇOK ARTTI

Estetik işlemlerde yaş sınırlaması nedir?
Burunda kadınlarda 16, erkeklerde 17 yaş. Bunun dışındaki çoğu operasyonlarda 18 yaşını bekliyoruz. Bazen istisnalar olabiliyor.
Aşırı yağlıdır, yağ alma işlemi gerekiyordur.
13-14'ten sonra ailesinin onayıyla yavaş yavaş başlanabiliyor. Onun dışındaki keyfe keder işlemleri 18 yaşından sonraya bırakıyoruz.

İzmirli erkekler son dönemlerde en çok hangi uygulamaları yaptırıyor?
İlk sırayı burun alıyor. Sonra da karın kaslarını ön plana çıkartma ve sarkık göğüsleri aldırma (jinekomasti) işlemleri. Bir de botoks ve dolgu çok arttı. İnanılmaz oranda çoğaldı. Dolgu ve botoksu erkekler çok seviyor.

Kadınlarla kıyasladığımızda artış oranı nedir?
Kadınlarda 2 kat arttıysa erkeklerde 5 katına çıktı.

HER İKİ CİNSİN ESTETİK ANLAYIŞI BİRBİRİNDEN FARKLI

Her iki cins arasında işlem farkı var mı?
Kadınlarda yaptığımızı erkeklerde yapmıyoruz. Kadınlar hiç kırışıklık istemiyor ama erkekler tam tersine yüzdeki ifadelerin kaybolmaması gerekiyor. Onlarda çizgileri bilerek bırakıyoruz çünkü karşısındaki kişi ilk önce onu kontrol ediyor. Erkeklere yaptığımı hanımlara yaparsam beni döverler, "Bu nasıl botoks böyle, yüzümde kırışıklıklar duruyor" derler.

‘İzmirli erkekler estetikte kadınları geçti’ haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA