• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

'En çok da huzurlu uyumayı özlemişim'

'En çok da huzurlu uyumayı özlemişim'
Giriş Tarihi: 13.1.2019

İzmirli lokantacı , her gün 50 çeşit lezzetin içinde olmasına rağmen diyetle 8 ayda 40 kilo verdi. Okyay, “İnsanlar yedikçe motivasyonum artıyor. Kendime güvenim geldi. Rahat yürüyor rahat uyuyorum” dedi

FATİH ŞENDİL

Alpay Okyay, dedesinden miras aldığı İzmir'in en ünlü lokantasında, muhteşem lezzetlerin arasında büyüdü. Üçüncü kuşak olarak İşlettiği Adil Müftüoğlu Lokantası'nda çıkan 50 çeşit yemeğin içinde kilo kontrolünü de kaybetti.
Tartıda 140 kiloyu gören Okyay. Diyetisyen Mehlika Öktem'in uyguladığı beslenme tedavisi sayesinde 8 ay gibi kısa bir sürede ameliyatsız 40 kilo verdi. Şimdi 100 kilo olan 39 yaşındaki Adil Müftüoğlu Lokantası sahibi Okyay, Diyetisyen Mehlika Öktem ile yaşadığı 8 aylık diyet sürecini, öncesi ve sonrasını Yeni Asır'a anlattı. Tüm İzmir'in yakından tanıdığı bir çocuk babası Alpay Okyay kilo problemi yaşayan birçok kişiye ilham olacak zayıflama yolculuğunu paylaştı. Okyay gibi pek çok insan bu şekilde kilo verdi.
Aancak Okyay'ın hikayesini diğer zayıflama hikayelerinden ayıran şey, iradesini zorlayan leziz yemeklerin ortasında olması. Alpay Okyay, günde 50 çeşit çıkan ve yüzlerce vatandaşa ikram ettiği eşsiz yemekler içinde zayıflamayı başardığı için onun verdiği 40 kilonun anlamı iki katına çıkıyor.KIZIM İSTEDİ, BAŞLADIM

Neden zayıflamaya karar verdiniz?
Alpay Okyay: Nefes almakta, yürümekte zorlanıyordum. Yaşıma göre kilolu olduğumu düşünüyordum.
Doktorlar bana, böyle giderse her türlü hastalığın meydana gelebileceğini söylüyorlardı. Ayrıca giydiğim hiçbir şey yakışmıyordu. Mağazalara gittiğimde kendime göre kıyafet bulamıyordum. Ben de hem sağlıklı hem de ideal vücut ölçülerime ulaşmak için ve önemlisi canımdan çok sevdiğim kızım istediği için diyet yapmaya karar verdim.

Zayıfladıktan sonra hayatınızda neler değişti? Önceki halinizle şimdiki haliniz arasındaki farkı en çok hangi zamanlarda hissediyorsunuz?
A.O: Aşırı kilolar yaşantımı hep kısıtladı. Hareketlerimi sınırlandırdı.
Hareketlerim kısıtlandıkça daha çok kilo alıyordum. Şimdi ise kendimi hafif ve çok ama çok daha huzurlu hissediyorum. Hafifledikçe nefes darlığım, uyku problemim, kısacası her türlü rahatsızlığım ortadan kalktı. En çok huzurlu uyumayı özlemişim. İyi ki Diyetiysen Mehlika Öktem Hanım ve Diet Time ekibi ile tanıştım.

AMELİYATTAN VAZGEÇTİ

Diyet süreci nasıl işledi? Diyetin yanında zayıflamak için neler yaptı?
Diyetisyen Mehlika Öktem Boz: Alpay Başkan, diyete başlamadan önce zayıflama ilaçları kullanmak veya tüp mide ameliyatı olmak istediğini belirtti. Ben de bu tür yöntemlerin kilo vermede kalıcı yöntemler olmadığını sağlıklı beslenmenin hayata adapte edilmesi gerektiğini anlattım. Sürdürülebilir ve yaşam tarzı olacak bir beslenme programının önceliğimizin olması gerektiğine kendisini inandırdım.
Öncelikle yaşına göre kilosu çok fazla olduğundan kan değerleri ve hormonal durumunun kontrolü için Endokrinoloji Uzmanına yönlendirdim.
Ardından vücudundaki yağ-kas-sıvı oranları ve metabolizma hızlarını ölçtük. Önce kendisine 1 saatlik bir beslenme eğitimi vererek neyi nasıl ve neyle yemesi gerektiğini ve açıkçası bu işin püf noktalarını öğrettik. Her hafta kilo takibi yaparak vücuttaki yağ kaybını değerlendirdim ve diyet üzerinde değişiklikler yaptım. Üstelik her hafta geldiğinde yeni eğitimler vererek bu süreci yaşam tarzı haline getirebilmesini kolaylaştıracak eğitimlere devam ettik. Üstelik İlk 4 ay sadece diyet tedavisi uyguladık. Spora başlarsak nefes darlığı ve eklemlerde ağrı gibi şikayetleri oluşabilirdi. Bu sebeple belirli yağ kitlesinden kilo kaybı olduktan sonra vücutta ideal kas oranına ulaşmak için son 4 ay haftada 2-3 gün spor önerdim. Alpay Okyay'ın ideal yağ-kas-sıvı oranına ulaşmasını bekliyoruz. Alpay'ın yaşam şekline uygun son öneri tablosunu ve kaçamak kurallarını öğretmemle birlikte diyet serüvenimizi sonlandıracağız, sadece koruma programına geçeceğiz.

Çok sevdiği şeylerden nasıl vazgeçti?
D.M.Ö.B: Alpay Bey'in hiç küçük kaçamağı olmadı. İlk 1 ay çok güzel uyum sağladı. Sonra 2. ay uyku düzensizlikleri sebebiyle eskiden yaşadığı gece yeme sendromunu yaşamaması için önlemler aldık.
Kontrolsüz yemek istediği yiyecekleri her hafta diyetine porsiyon ölçüsünü belirterek ödül olarak verdim.
Yasak koymadan ölçü belirtince diyete daha çok adapte oldu. Kilo verdiğini gördükçe ve çevresinden olumlu tepkiler aldıkça Alpay Bey daha çok motive oldu.

BESLENME DÜZENİ

Kısa zamanda bu kadar fazla kilo vermenin sırrı nedir?
D.M.Ö.B: Kilo verme denilince herkes fikir belirtir. Veya medya üzerinden kısa süreli zayıflama için yöntemler sunulur. Ama biliriz ki bu yöntemler uzun vadeli çözüme ulaştırmaz.
Yani genellikle her şeyi bir anda kısıp ayda 10-15 kg verilip bir dahaki ay saldırma ataklarıyla birlikte kontrolsüz kilo alımı başlar. Ayrıca saçlarda dökülme, deride kırışıklık, solgunluk, kansızlık, unutkanlık vb. belirtiler ortaya çıkarken birçok sağlık problemi de beraberinde gelir. Biz diyetisyenlerin hedefi kısa yoldan hedefe ulaşmak değildir.
Kişinin kan değerleri, hormonal durumunu ve sosyal hayatı, öğün saatlerine uygun ve sevdiği yiyecekleri porsiyonlayarak kişinin sağlıklı beslenme düzenine sahip olmasını sağlamak.

Verdiği kiloları geri almaması için ne yapmalı?
D.M.Ö.B: Daha önce kendisi birçok diyet uygulamış, öğünlerde çok fazla kısıtlama yapıp sonra da saldırma atakları göstermiş. Alpay bey şimdi öğünlerde doygunluğun önemini anladı. Kaçamakları öğretilen koşullarda yapmasının gerekliliğini öğrendi. Önerilen kurallara dikkat ettiği sürece sağlıklı kilosunu her daim koruyacaktır. Ve önemlisi koruma programı ve kontrollerini hiç bir zaman aksatmamalı.
Benim 62 kilo olan ve sürekli olarak iki ayda bir kontrole gelen yüzlerce hastam var. Sadece kilolular değil, koruma programında olan da çok sayıda danışanım var.

Şimdi nasıl besleniyor?
D.M.Ö.B: Şimdi artık Alpay Bey, 3 öğün besleniyor. Ara öğünleri öğretilen şekillerde çeşitlendiriyor. Haftada 2 gün egzersiz yapıyor. En az 2 litre su içiyor. Kaçamak yapmak istediği yiyecekleri karbonhidrat sayımı yaparak porsiyonluyor.

"İNSANLAR YEDİ BEN MOTİVE OLDUM"

Peki bu enfes yemekler içinde bu kadar kiloyu vermek zor olmadı mı?
A.O: Her şeyden önce sağlığımı düşünerek bu işe başlamaya karar verdim. Bu iş irade ve azim meselesi olduğu için zor olmadı.
Mehlika Hanım'ın bana uygulattığı diyette hiç aç kalmadım.
Üstelik sosyal ve iş hayatımda diyetle zedelenmedi. Benim azmim herkese örnek olsun istiyorum.
50 çeşit yemeğin içinde doğru beslenerek ve spor yaparak sağlığıma kavuştum. Dükkanda hergün yüzlerce insan karşında çeşit çeşit yemekler ve tatlılar yiyor. İnsanlar yemek yedikçe bana daha çok motivasyon oldu. Çünkü aç değildim ve üstelik kendi lokantamdan yiyerek zayıfladım. Ve hep kendime 'Yaparsın Alpay' dedim. Ancak bu süreçte, başta eşim ve kızım olmak üzere ailem, çalışan arkadaşlarım, kardeşlerim ve annem sonsuz destek verdiler. Onların da bana 'Yaparsın Alpay' demeleri ve diyetisyenim Mehlika Öktem'in verdiği olağanüstü motivasyon, diyet listeleri ve eğitimler ile hiç aç kalmadım.

7 BEDEN KÜÇÜLDÜ

Yeni bedeninizde kıyafet alırken neler hissediyorsunuz?
A.O: Mehlika Hanım ideal kiloma ininceye kadar büyük alışveriş yapmamamı söyledi.
Zayıflamadan önce 140 kilodayken 4 ve 5XL yani 60-62 beden giyiniyordum. Şimdi ise 42- 44 beden arası giyiniyorum. Alışverişe her çıkışımda şaşkınlığımı gizleyemiyorum, çok mutluyum.
Kendime olan güvenim arttı.

'En çok da huzurlu uyumayı özlemişim' haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN