• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Engelleri aşmak disiplin gerektirir

Engelleri aşmak disiplin gerektirir
Giriş Tarihi: 14.4.2019

TRENDYSPOR/ OGÜN ÖZDEMİR

Atletizm içinde en zorlu dallardan bir tanesi engelli koşudur. Engelli koşu başarı, öz disiplin ve tekniğe dayanır. Engel tekniklerini öğrenmek ve başarı elde etmek oldukça uzun bir yolculuktur. Bu değerli ve zorlu sporun dört tane temel tekniği vardır. Bunlar: Çıkış ve 1. engele kadar süratlenme, engel geçme, engeller arası koşu ve bitiriştir.
Peki nasıl yapılır bu spor diye sorduğunuzu duyar gibiyim. İşte böyle yapılıyor. Kısa mesafeli koşularda atlet 1. engele kadar olan mesafede olabildiğince süratlenir.
Engel geçerken mümkün olduğunca az zaman kaybedilmelidir. Atlet engellerin üzerinden geçerken doğru tekniği kullanmalıdır. İki kolla ileri doğru hamle yapılıp vücut öne eğilir ardından bacaklar hız kesmeden öne doğru uzatılır. Bu sporda engel yükseklikleri yarışmalara göre değişkenlik gösterir.
100 metre engelli, 110 metre engelli ve 400 metre engellide her atletin kendi kulvarı vardır ve bu kulvarı takip eder.
Her kulvarda on tane engel vardır. Sadece 60 metre koşularında 5 engel vardır. 3000 metre engellide ise, kulvar yoktur.

BAŞLICA KURALLARI

- Bütün müsabakalar federasyonlarca belirlenmiş kurallara bağlıdır, sporcu bu kurallar çerçevesinde antrenmanlarını yapar.
- Her sporcu kendi kulvarında yer almalıdır.
- Yarışlar starterin tabanca patlatmasıyla başlar.
- Eğer bir atlet hakemin atışından önce yarışa başlarsa, yarış bir daha başlatılır. Aynı sporcu bu hatayı ikinci kez yaparsa diskalifiye olur.
- Engel koşusu sırasında atlet kendi kulvarı dışında bir engeli atlarsa, kasıtlı olarak eli ve ayağı ile bir engeli devirirse diskalifiye olur.
- Eğer atlet kasıtlı olarak diğer atleti iterse hakem tarafından diskalifiye edilir.
- Bitiş çizgisini ilk geçen atlet yarışı kazanır.
- Yarışı aynı anda iki atlet bitirise photo finish kayıtlarına bakılarak birinci belirlenir, eğer sağlıklı sonuçlar alınamazsa atletler tekrar yarışır.

ENGELLİ YARIŞ MESAFELERİ

ULUSLARARASI
Amatör Federasyonu (IAAF)'nin belirlediği engelli yarış mesafeleri beş gruptan oluşur.

- 100 metre Engelli Kadınlar
- 110 metre Engelli Erkekler
- 200 metre Engelli Erkekler
- 400 metre Engelli Erkekler
- 400 metre Engelli Kadınlar
- 3000 metre Engelli Kadınlar
- 3000 metre Engelli Erkekler

Engelleri aşmak disiplin gerektirir haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN