• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

‘Bataktan müzikle kurtuldum'

İzmir’in arka mahallelerinde yetişmesine rağmen sigara bile içmeyen Eyka lakaplı Eyüpcan’ın 3 arkadaşı cezaevinde. Yakın arkadaşını da uyuşturucudan kaybeden Eyüpcan, onlar gibi olmak istemediği için kendimi müziğe adadı

‘Bataktan müzikle kurtuldum'
Giriş Tarihi: 9.6.2019

ERCAN AKGÜN

5 yıldır müziğin içinde olan Eyka lakaplı rapçi Eyüpcan Sabuncu'nun (19) kaderi, bir gün şarkıcı ve moda eleştirmeni Kemal Doğulu ile karşılaşmasının ardından olumlu yönde değişti. Ekranların sevilen yüzü Kemal Doğulu'nun adını karıştırıp popçu Kenan Doğulu'ya benzeten ve bunun üzerine gelişen komik tanışma macerasıyla hayalini kurduğu müzik camiasına giriş yapan Eyka, sözü ve müziği kendisine ait olan "Beni Bana" adlı şarkıyı Kemal Doğulu ile birlikte okuyup kliplendirdi. Uyuşturucu batağındaki bir mahallede doğup büyüyen, lise 1. sınıftayken yakın arkadaşının dinlettiği bir rap parçayla hayatına farklı bir yol çizen ve ailesinden hiçbir şekilde destek görmeyen genç şarkıcı, şimdilerde rap camiasında sağlam adımlarla ilerliyor. Eyka, spor, sanat ve müziğin her dalının, insanları kötü yollardan kesinlikle uzaklaştırdığına inanıyor.

Eğitim durumundan bahseder misin?
Bornova'daki Şehit Erol Olçak Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde okuyorum.

Daha önce hiç şarkı söylemiş miydin?
Hayır. Hep kendi kendime sorardım, "Ben şarkı yapsam nasıl olur acaba" diye. Sürekli sözler yazıp biriktirirdim ama hiç stüdyoya girmemiştim. Karşıyaka'da YF Ajans var, oranın stüdyosunda deneme kayıtları aldılar, ses tonuma baktılar. Sesimi beğendiler ve "Eğer kendine güvenin varsa rapçi olabilirsin" dediler. Tabii biraz da para olması gerekiyor.
Çünkü günümüzde ucuza ya da bedavaya yapılan albümler, singleler, amatörce olduğundan hiç bir kitleye ulaşmıyor, sadece kendini avutuyorsun.

EVE YÜRÜYEREK DÖNÜYORDUM

Hem müzik hem de okulu bir arada sürdürmek zor olmadı mı senin için?
Zorluğu oluyordu tabii. Gündüzleri okula gittikten sonra gece yarılarına kadar stüdyoda kayıt denemeleri yapıyorduk. Bazen belediye otobüslerinin mesai saatleri bitiyordu, Karşıyaka'dan Altındağ'daki evime yürüyerek gittiğim günler oldu. Ama hiç gocunmuyordum, çünkü bir işi severek yapınca insana zor gelmiyor.

Ne kadar zamandır bu sektördesin?
5 yıldır rap ve hip hop müzikle iç içeyim.

Kemal Doğulu ile söylediğin şarkı senin çıkardığın ilk single çalışması mı oldu?
Hayır, 7 ay önce 5 şarkılık "Yeraltı Sanatı" diye bir albüm çıkardım. Youtube üzerinde toplamda 100 bin izlenmeye ulaştı.Kemal Doğulu ile tanışman nasıl oldu?
Alsancak Meksika Sokağı'nda bir kafede gece düzenledik. Geceye Kemal Doğulu da katılmıştı. Kendisini televizyonda sürekli görüyordum ama yakından ilk kez gördüm ve "Acaba bu Kenan Doğulu mu yoksa Kemal Doğulu mu" diye kendi kendime düşünürken, yanına gidip "Abi sen Kenan Doğulu musun?" diye sordum. Bana güldü ve kolumdan tutarak mekanın arka sokağında yer alan kuaför salonuna götürdü ve tabelayı gösterdi;
"İşte ben buyum" dedi. Tabelada Kemal Doğulu Saç ve Makyaj Atölyesi yazıyordu. Öyle komik bir tanışma maceramız oldu.

ŞARKI TEK KİŞİLİKTİ DÜET OLDU

Seninle aynı klipte oynayabilmesi için ne söyledin de ikna ettin?
Alsancak'ta işlerim olduğu zaman Kemal Bey'in yanına uğrayıp kendisiyle sohbet ederdim hep. Aralık ayında bir gün yine yanına gittiğimde albüm çıkaracağımı ve "Beni Bana" adlı çalışmama klip çekeceğimi belirterek, kendisine klibimde kısa bir süre bile olsa görünmesi için ricada bulundum. Teklifime hiç itiraz etmedi ve "Sen şarkıyı getir, eğer beğenirsem neden olmasın" dedi. Sonra şarkıyı beğenince "Ben de bir şeyler söyleyeyim ki olmuşken tam olsun" şeklinde konuştu.
Çok mutlu oldum. Yeraltını ve sokağı anlatan underground bir çalışmaydı. Kemal Bey "Ben bu kadar ağır bir şarkıya giremem, uyum sağlayamam, içinde kaybolurum. Herkesin dinleyebileceği, hareketli bir yaz şarkısı yapalım" dedi. Bu sefer parçanın içeriği, tarzı, klibin konsepti, senaryosu, kurgusu her şey tamamen değişti. Tek kişilik şarkı düete döndü.

Parçanın söz ve müziği kime ait?
Aslında her ikisi de bana ait. Sadece Kemal Bey'in söylediği nakarat kısmına Necip Fazıl Kısakürek'in "Sakarya" türküsünden bir dörtlük ekledik.

Klip çekildi sanırım.
Evet Karşıyaka'da bir stüdyoda çektik. Kemal Bey'in dışında dansçılar da görev aldı.

BENİMLE GURUR DUYUYORLAR

Senin söylediğin şarkılarla büyüdüğün ortam birbirinden farklı iki kutup. Yaşadığın mahallenin sana yaklaşımı nasıl oldu?

Altındağ semtinde uyuşturucu batağının olduğu bir mahallede doğdum ve bu yaşıma kadar da orada yetiştim. Şuan bile 3 arkadaşım torbacılık suçundan cezaevinde, 6 ay önce de 8 yıllık arkadaşımı uyuşturucu yüzünden kaybettik. Bunları anlatırken bile kötü oluyorum. Kendi kendime, "Hayatımı burada sürdüremem. Benim farklı olmam gerekiyor. Mahallemdeki yanlışlıklara merak salarsam sonum kötü olur" dedim. Geçenlerde cezaevindeki arkadaşımı ziyarete gittim.
Bitik haldeydi ve "Eyüpcan seninle gurur duyuyoruz. Sen kendini kurtardın, bizim gibi uyuşturucuya bulaşmadın. Biz yapamadık, sen başardın. Senin adına çok seviniyoruz" dedi.
İyi ki rap müzik dinlemişim. Spor, sanat ve müziğin her dalı, insanları kesinlikle kötü yollardan uzaklaştırıyor, unutturuyor.

Şarkıların sözlerini yazarken nelere dikkat ediyorsun?
Parçaları genellikle gece 1'den sonra, herkes uyuduğunda, sokağa sessizlik çöktüğünde yazıyorum. Çünkü bizim camiada gündüz yaşadığın herhangi bir olayı gece kaleme alıp şarkıya çevirirsin. Kafiyeyi ayarlamak için de cümlenin sonu hangi harfle ya da heceyle bitiyorsa, aynı harf ve hecelerle biten kelimelerin arasından uygun olanı eklerim.'TEKLİFİ GERİ ÇEVİRMEYİ BAŞARDIM'

Öyle mahallede yetişen biri olarak uyuşturucuya ilgin olmadı mı hiç?
Allah'a çok şükür hiç kullanmadım, normal sigara bile içmedim. 10. sınıftayken karnem kötü gelmişti, çünkü normalde teşekkür belgesi alan bir öğrenciydim. Evde babamla birbirimize girdik. Sonra stres atmak için mahalle arkadaşlarımla buluştuk. Onlar madde kullanıyordu ve o esnada rahatlamam için bana da teklif ettiler. Bir an kafamda 'gel-git'ler yaşadım; içeyim mi içmeyeyim mi diye. Çok gergin olduğum için moralimi düzeltmem gerekiyordu.
Ama bir yandan da düşünüyorum, eğer bir başlarsam gerisi gelir ve kendimi kurtaramazdım.
Ama çok şükür ki arkadaşın teklifini geri çevirip kendimi tutmayı bildim

‘Bataktan müzikle kurtuldum' haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA