• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Güneş gözlüğü seçmek şakaya gelmez!

Güneş gözlüğü seçmek şakaya gelmez!
Giriş Tarihi: 9.6.2019

Yaz mevsimini yaşadığımız şu günlerde, gözlerimiz güneş ışınlarına ve enfeksiyonlara karşı savunmasız. Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ilgaz Yalvaç, başta güneş gözlüğü kullanmak gibi basit önlemlerle yaz aylarında göz sağlığını korumanın mümkün olduğunu söyledi.
Güneş gözlüğü tercih edilirken dikkat edilmesi gereken yedi noktaya değinerek, doğru bildiğimiz yanlışları sıraladı...

GÖZLÜK DİKEY BİR ÇİZGİYE ODAKLANMALI

Kaliteyi anlamanın bir başka yolu da gözlüğü taktıktan sonra dikey bir çizgiye odaklanmaktır. Bu durumda numarasız bir güneş gözlüğünü hareket ettirdiğinizde görüntü hareket etmez. Gözlüğü hafifçe yukarı aşağı, sağa sola hareket ettirdiğimizde bu çizgide oynama ya da kırılmalar oluyorsa o gözlük uygun değildir.

IŞIK EMİLİM ORANI UYGUN OLMALI

Kullanım kılavuzlarında yer alan "ışık emilim oranı", gözlük camının dışarıdan gelen ışığın ne kadarını emdiğini, ne kadarını yansıttığını ve ne kadarını içeri verdiğini ifade eder. Şehir ortamında yüzde 40-50, güneş ışınlarının daha dik geldiği dağlık bölgelerde yüzde 50-70, deniz kıyısında ve kayak yaparken yüzde 80-85 emilim uygundur.

CAMLAR ULTRAVİYOLE IŞINLARINI BLOKE ETMELİ

Güneş gözlüklerinin ışığı bloke etme gücü UV200, UV400 ve UV600 gibi ibarelerle belirtilmektedir. Özellikle deniz kenarında ve kayak yaparken minimum UV400 korumalı güneş gözlüklerinin kullanılması gerekir.

SAHTE TAKMAKTANSA, HİÇ TAKMAMAK DAHA İYİDİR!

Sahte gözlük takmaktansa hiç takmamak daha iyidir. Gözbebeği, güneş gözlüğünün sağladığı karanlık ortamda iyice açılacağından, görünmeyen UV ışınları açık gözbebeğinden içeri çok fazla oranda girer. Bu nedenle, UV filtresi olmayan sahte güneş gözlükleri kullanılmamalıdır.

AYNALI VEYA POLARİZE OLMASI EKSTRA KORUMA SAĞLAMAZ!

Aynalı ve polarize camlar göze gelen ışığın bir kısmını geri yansıttıkları için özellikle şiddetli ışığın olduğu deniz kenarlarında tercih edilebilir. Ancak aynalı kaplamalar göze gelen ışık miktarını düşürmekle birlikte UV blokaj oranını etkilememektedir.

CE BELGESİ OLMALI

Gözlüğü taktığınızda bulanık görmemelisiniz ve detaylar kaybolmamalıdır.
Kaliteli güneş gözlüklerinde güvenilir tescil belgesi olmalıdır. CE belgesi, ürünün minimum güvenlik koşullarına uygun olduğunu ifade etmektedir.

Güneş gözlüğü seçmek şakaya gelmez! haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA