• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Şehrin yarattığı etkilere tepki:

Şehrin yarattığı etkilere tepki: Parkur
Giriş Tarihi: 9.6.2019

TRENDYSPOR/ OGÜN ÖZDEMİR

Dövüş, atletizm, toplu sporlardan sonra karşınızda şimdi parkur sporu var. Peki nedir bu parkur ve nasıl yapılır?
Parkur... Aslında şehirde yaşayıp da ruhu metropol hayatının basma kalıp yaşantısına sığmayan, çevresinde bulduğu malzemeler ve imkanlar doğrultusunda yaratıcılığını kullanan pek çok kişinin gayet iyi bildiği bir spordur. Aslına bakacak olursanız müsabakaları olan klasik spor çeşitlerinden ziyade özgür bir tarzı vardır parkurun. Yani futboldaki freestyle ile özdeşleştirebiliriz bu yönünü. Ayrıca; genelde şehir ortamında yapılmasına rağmen dibine kadar bir doğa sporudur. Çünkü birazdan inceleyeceğimiz gibi parkurun doğuşu; "Şehir hayatının insanda yarattığı olumsuz etkilere dikkat çekmek ve bunu, bizzat o etkileri yaratan yapıları kullanarak dışa vurmak" düşüncesiyle gerçekleşmiştir. Resmi kaynaklar ise parkuru "Bir noktadan başka bir noktaya insan vücudunun yeteneklerini en verimli şekilde kullanıp, sınırlarını da zorlayarak, hızlı ve etkili biçimde hareket etmesini hedefleyen bir beden eğitimi türü ve yaşam tarzıdır" şeklinde tanımlıyor. Peki bu spor nasıl doğdu? Parkur sporu; 1997 yılında Fransa Paris'te David Belle, Sebastian Foucan ve bir grup arkadaşı tarafından bulunmuştur ve ilk kez icra edilmiştir.

PARKUR SPORU HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

- Her şeyden önce vücudunuz çevik ve ani hareketlere duyarlı olmalıdır.
- Artık spora düzenli bir şekilde başlarken kesinlikle basit ve temel hareketlerle başlayıp sonradan daha zor hareketlere geçmelisiniz.
- Antrenmanlar ve tecrübeler doğrultusunda zamanla özgüven kazanmak ve korkularınızı yenmek için çaba vermelisiniz.
- Spora başlamadan önce her seferinde parkuru kabaca kontrol edin. Böylece nerelerin zor olduğu, nerelerin kolay olduğu, riskli bir geçişin olup olmadığı hakkında daha rahat fikir edinir ve daha güvenli bir şekilde icra edersiniz.
- Her sporda olduğu gibi parkurda da başlamadan önce ısınma hareketlerinizi eksiksiz yapmalısınız.
- En önemlisi; bu maddeleri okuyup o videoları izledikten sonra sakın boş bir özgüvenle her şeyi kendi başınıza yapmaya kalkmayın. Daha çok güvenecekseniz bir parkur kursuna yazılın ya da mutlaka sosyal ortamlardan bir parkur grubuna dahil olun.

Şehrin yarattığı etkilere tepki: Parkur haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA