• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Ten renginize göre koruma faktörü seçin

Ten renginize göre koruma faktörü seçin
Giriş Tarihi: 14.7.2019

YAZ mevsimi demek güneş demek. Güneşi çok sevsek de maalesef aşırı maruz kalmak zararlı ışınları vücudumuza almamıza sebep oluyor. Özellikle de cildimiz bu zararlı ışınlardan en çok etkilenen bölgemiz oluyor. Bu yüzden güneşe çıkmadan önce cildimizi korumamız gerekiyor. Peki güneş kremi kullanırken nelere dikkat etmeliyiz? Kimler hangi güneş kremini kullanmalı? İşte güneş kremi kullanmanın incelikleri...

50 FAKTÖR VE ÜZERİ

Güneş koruma faktörü değerleri arttıkça güneş ışınlarından korunma da artıyor. Çok hassas cilde sahip kişilerin ve çocukların güneşe ilk çıkılan günlerde 50 ve üzeri güneş koruma faktörü olan ürünleri tercih etmesi gerekiyor. İlerleyen günlerde de 30 veya 50 faktörlü koruma ürünlerin kullanılması tavsiye ediliyor. Açık tenli ve cildi hassas kişilerin kullanması gereken koruma faktörü başlangıçta 30 veya 50'yken, ilerleyen günlerde 20 veya 30 faktör kullanılabiliyor. Buğday tenlilerin güneşe ilk çıktıkları günlerde 20 veya 30 koruma faktörü, takip eden günlerde de 6 veya 20 koruma faktörü kullanması gerekiyor. Esmer tenli, hassas olmayan ciltlerin başlangıçta 6 veya 20 güneş koruma faktörü kullanması yeterli oluyor.

GÜNEŞ KREMİ NASIL KULLANILIR?

- Her seferinde 2 veya 3 çorba kaşığı (30 ml) güneş krem uygulayın. Kullanım miktarını düşürürseniz, koruma düzeyi de azalır.
- Güneş kreminizi 2 saatte bir tekrar sürün.
- Özellikle yüzdükten sonra tekrar güneş kremi kullanın.
- Güneş kremi uygularken, kulak üstü ve ayak tabanlarınız gibi ulaşılması zor alanları unutmayın.

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

- Ultraviyole (UV) ışınlarının yüzde 80'i, suyun 2 metre altında bile cilde erişebiliyor.
- Kum, ultraviyole ışınlarının yüzde 50'sini yansıtıyor.
- Hafif bulutlardan ultraviyole (UV) ışınlarının yüzde 90'ı yansıyabiliyor.
- UV ışınlarının yüzde 50'si saat 11.00 - 13.00 arasında etkili oluyor.

Ten renginize göre koruma faktörü seçin haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA