• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Türkiye’nin kılıçları bu mahalleden

Giriş Tarihi: 14.7.2019

Serinhisar’ın Yatağan mahallesi, el yapımı ve palalarıyla ünlü. Yıllardır ayakta durmaya çalışan kılıç ustalarını yeniden canlandıran şey ise, Osmanlı dönemini anlatan dizi ve filmler...

Denizli'nin Serinhisar ilçesine bağlı Yatağan Mahallesi, bıçağı, demir el aletleri, palası ve kılıcıyla ünlü. Osmanlı'nın kuruluşunu anlatan dizi ve filmlerin gösterime girmesiyle birlikte kılıçlara olan ilgi tekrar gündeme geldi. Yatağanlı kılıç ustası Hidayet Akın, dizi filmleri izleyenlerin ertesi gün kılıç siparişi verdiğini, mahallelerinden Türkiye'nin farklı illerine yılda binlerce kılıç gönderildiğini anlattı. Akın, "Mahallemizde müşterinin isteğine göre 60 santimetreden 2 metre uzunluğa kadar kılıç yapılıyor. Kılıçların saplarında kemikten gürgen ağacına kadar birçok malzeme kullanıyoruz. Kılıç işi bitmek üzereyken dizi ve filmler sayesinde yeniden canlandı. Özel kutularında kargoya verdiğimiz kılıçlar en geç üç gün içinde alıcının eline ulaşıyor. İnsanlar kılıçları alıyorlar evlerinde özel köşelerde sergiliyorlar" dedi

YENİDEN PAZAR OLUŞTU

Akın, "Son yıllarda tarihi konuları işleyen Türk dizileri ve filmlerinin de etkisiyle kılıç koleksiyonu yapan insan sayısının artması, kılıcın hediyelik eşya olarak benimsenmesinin de etkisiyle internet üzerinde canlı bir kılıç pazarı oluştu. On yıl önce bıçak üreterek ayakta durmaya çalışan atölyeler, canlanan kılıç talebi sayesinde geleceğe umutla bakar hale geldi. Mahallemizdeki imalathanelerde ustalar tarafından pala, Zülfikar, Türk Kılıcı, Yavuz Sultan Selim, Fatih kılıçları, şimşir ve efe bıçakları yoğun olarak üretilip satılmaya başlandı" diye konuştu. Teknolojinin gelişmesiyle kılıç yapım süreçlerinin hızlandığını anlatan Akın, "Geçmişte ham demirin körüklü ocaklarda eritilip dövülmesiyle üretilen kılıçları artık hazır yassı saçlardan bilgisayara yüklenen tasarımlara göre CNC tornadan çıkarılabiliyor. Orta halli bir kılıcın yapımı ustasına göre üç gün sürebiliyor. Kılıcın sapına müşterinin isteğine göre geyik ya da koçboynuzu takabiliyoruz. Kılıç üzerine ise dövme yoluyla işaretler ekleyebiliyoruz. Kılıçların üzerine sahibinin ismini, Fetih Suresi'ni ya da ay yıldız figürlerini işleyebiliyoruz. Önümüzdeki günlerde mahallemize açılacak kuyumcunun da yardımıyla kılıçların üzerini değerli taşlarla, altınla kaplayabileceğiz" dedi.

HASAN DURNA

Türkiye’nin kılıçları bu mahalleden haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN