• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Cilt hasarının yüzde 90’ı kaynaklı

Cilt hasarının yüzde 90’ı güneş kaynaklı
Giriş Tarihi: 28.7.2019

Güzellik Uzmanı Figen Serra Özer, güneşin zararlı ışınlarından korunmanın cilt için çok önemli olduğunu söyleyerek uyardı. Özer, “En az 30 faktörlü, UVA-UVB korumalı ürünler tercih edilmeli” dedi

Yaz ile birlikte cildimizin ihtiyaçları da değişti. Güneş ışınları, sıcak hava, ter ve hatta değişen yeme alışkanlıkları... Güzellik Uzmanı Figen Serra Özer'e en önemli giysimiz cildimiz için yazın yapmamız gerekenleri sorduk...

Yaz bakımının olmazsa olmazları nedir?
Cildin (ph 5.5) derecesine uygun cilt temizleme suları yada sütleri, cilde nefes aldıran en az 30 faktörlü güneş koruyucu kremler kullanılmalı ayrıca günlük bakımlarımız su bazlı nemlendiricilerle desteklenmeli.

Yazın cildimizin en çok neye ihtiyacı var?
Yazın cildimiz UV ışınlarına karşı korunmaya ihtiyaç duyar. Cilt hasarının yüzde 90'ı güneşten kaynaklanıyor ve yine tüm güneş hasarlarının yüzde 80'i 18 yaşından önce oluşuyor. Bu sebeple cilt tipine ve ihtiyaçlarına uygun ürünler kullanılmalı. Aslında SPF içeren güneş koruyucu kremler kış aylarında da kullanılmalı.

Güneş kremi seçerken nelere dikkat etmeliyiz?
üneş kremi seçerken zararlı etkilerden korunmak için (Total) UVAUVB karşı koruma yapan nitelikli ürünler tercih edilmeli. C vitamini serumları güneş koruma kremlerinin altına uygulanarak etkin koruma sağlanabilir.

Güneş kreminin faktörü ne anlatıyor? Kaç faktör kullanmalı?
Güneş koruma faktörü (Sun Proctection Factor) kelimesinin kısaltılmış hali olup kısaca SPF olarak adlandırıyoruz. Cildinizin güneşten koruma kalkanının adıdır. SPF, güneş ışınlarının yakma etkisini ve güneş koruyucu ürününun bu etkiyi ne kadar bloke ettiğini anlatır. En az 30 faktörlü ürün kullanmak gerekir.

Ne sıklıkla tazelemeliyiz?
Güneşin zararlı ışınlarından bilinçli ürün kullanımı ile ancak korunabiliriz. Güneşe çıkmadan en az yarım saat önce kremin temiz cilde uygulanması ve her iki saatte bir yenilenmesi önerilir, deniz ve havuzlardan çıkınca, terleyince duş alınarak tekrar yenilenmelidir. Waterproof ürünler tercih etmenizi öneririm.

Nemlendirici seçerken nelere dikkat etmeliyiz?
Cildin karakterine ve ihtiyaçlarına göre nemlendirici seçilmeli. Konusunda eğitimli bir uzman tarafından önerilen akıllı hidro-lipidler, biyoteknolojik enzimler, nano parçacıklı zengin ve besleyici nemlendiriciler olduğu gibi hafif, dengeleyici yada oksidatif hasarla mücadele eden pek çok nemlendirici bulmak mümkün.

4 MEVSİM KORUMA

Hangi cilt tipi nasıl nemlendirici kullanmalı? Yağlı ciltler bakımlarında krem veya yağ bazlı kremlerden uzak kalmalı, yağ dengesini kontrol eden ürünler kullanmalı yağ salgısını düzenleyen ürünler seçilmeli, kuru ciltler ise krem, pomad veya losyon nemlendiricileri tercih edebilirler. Gün içerisinde termal su içeren spreylerle cilt nemlendirilebilir. Karma cilde sahip kişiler ise hafif losyon veya kremsi nemlendirici kullanabilirler. Öncelik sağlıklı ve lekesiz bir cilt ise yaz, kış 4 mevsim güneş koruma kremi kullanılmalı.

Yaz şartlarından en çok etkilenen cilt tipi hangisi?
Cilt rengi beyaz ve sarı ya da kızıl saçlılar ve çilli, benli olan grup en çok korunan grubta olmalı. Sarışınlar ve kızıllar vücut için losyon formunda güneş kremi kullanabilirler. Yüz için ise krem tercih edilebilir. Genellikle bu cilt tipleri kuru ve hassas olur.

Günlük bakımın olmazsa olmazları nedir?
Gece ve gündüz temizleme sütü, tonik ve göz çevresi için krem, güneş koruma kremi ve nemlendirici mutlaka kullanılmalı. Destek olarak serum eklenebilir.

BURCU ILGIN

Cilt hasarının yüzde 90’ı güneş kaynaklı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN