• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Erkek egemenliğine karşı kadın azmi

Erkek egemenliğine karşı kadın azmi
Giriş Tarihi: 28.7.2019

elinde usturası ile sanayide erkekleri tıraş ederken ise satırıyla 200 kiloluk danayı parçalara ayırıyor. İkisi de mesleğinin hakkını vererek herkese örnek oluyor

SANAYİNİN ERKEKLERİNİ SİBEL TIRAŞ EDİYOR

Bazı meslekler hala erkek egemenliğinde olsa da kadınlar toplum normlarını yıkarak istedikleri mesleği yapıyor. Aydın Efeler'de yaşayan Sevilay Köseoğlu çocukluk hayali olan kasaplıkta başarılı oldu. Sibel Atasoy ise sanayi sitesinde erkek berberliği yapıyor. Bu iki kadın birçok kadına örnek oluyor.

MUHASEBECİYDİ

Bornova İlçesi'nde bulunan 2. Sanayi Sitesi'nde çalışan 1979 doğumlu Sibel Atasoy, 2009 yılından beridir sanayinin içerisinde erkek kuaför dükkanı işletiyor. Bayraklı'da yaşayan Sibel Atasoy, liseden mezun olduktan sonra meslek hayatına muhasebeci olarak 1999 yılında otomobil servisinde başladı. Dokuz sene boyunca servisin ön muhasebe biriminde çalışan Atasoy'un berber bir arkadaşının teklifiyle hayatı tamamen değişti. 2. Sanayi Sitesi içerisinde 2009 yılında dükkan açan Atasoy, 2 ay sonra arkadaşıyla ortaklığını bitirdi. Mesleği hiç bilmediği için kara kara düşünürken, 'Cumhur Usta' dediği Cumhur Dağlı sayesinde sakal ve saç tıraşı yapmayı öğrendi. Atasoy'un erkek kuaförü, 10 yılda 2. Sanayi Sitesi'nin en çok müşterili dükkanı oldu.

'BERBER NEREDE?

Atasoy, "İlk gelen müşteriler karşılarında kadın görünce 'berber arkadaş nerede?' diye soruyorlar. Hatta bekliyorlar. Ne zaman koltuğa oturuyor ondan sonra benim berber olduğumu kabul edip tıraşlarını oluyorlar. Sanayi'de çalışan arkadaşlarımın eşleri bazen merakından bazen de kıskançlıktan kaynaklı buraya geliyorlar. Sonra biz birlikte sohbet etmeye başlayıp, arkadaş hatta dost oluyoruz" diye konuştu. MERT ALPDÜNDARKASAP SEVİLAY'IN BELGESELİ ÇEKİLDİ

Aydın'ın Efeler ilçesinde kredi çekip kasap dükkanı açan Sevilay Köseoğlu, eti ustalıkla işleyerek erkek kasaplara taş çıkartıyor. Bir çocuk annesi Sevilay Köseoğlu, sınıf öğretmeni olan eşi İsmail Köseoğlu'na aile ekonomisinde destek olmak amacıyla kolları sıvadı. Mikro krediye başvuran Köseoğlu, aldığı destekle çocukluk hayali olan kasap dükkanını açtı. 50 yıllık kasap olan babasının mesleğini eline alan kadın girişimci, mahallenin tek kadın kasabı olarak 9 yıldır hizmet sunuyor. Köseoğlu, Ege Bölgesi'nin en başarılı kadın girişimcisi seçilerek girişimciliğiyle ilgili belgesel çekildi.

SATIRI ELİNE ALDI

Köseoğlu, "Babam 50 yıllık kasaptı. Çocukluğumda bakkal ya da kasap dükkanı açmayı hayal ediyordum. Postaneden emekli mahallemizde bir bakkal amca vardı. Bakkala ekmek almaya geldim, bakkalı devraldım. Büyük marketlerle rekabet etmek zor olduğu için ek iş yapmaya karar verdim. Mahallede kasap dükkanı yoktu. Baba mesleği de kasaplık olduğu için kredi çekip kasap dükkanını açtım. Bir süre erkek kasap çalıştırdım. Daha sonra ben niye yapamayayım deyip satırı bıçağı elime alıp et kesmeye başladım. Şimdi 200 kiloluk dana etinin, pirzola, bonfile, but, kıymasını ben hazırlıyorum. Müşteriler dükkana geldiklerinde beni görünce önce kasap arıyorlar. 'Kasap benim' dediğimde şaşırıyorlar. İstedikleri eti hazırlayıp kendilerine verdiğimde memnun kalıyorlar" diye konuştu. Mahallesindeki kadınlara da girişimciliğiyle örnek olduğunu ifade eden Kösoğlu, "Bizim mahallede 50'ye yakın kadını mikro kredi almaya teşvik ettim. Bir kadının yapamayacağı iş yok. Kasaplığı da çok rahatlıkla yapabilir. Didim Altınkum'da ikinci şubemizi açtık. Tüm kadınları girişimci ruhlarını ortaya çıkarmaya davet ediyorum" ifadelerini kullandı. KAZIM YÖRÜKCE

Erkek egemenliğine karşı kadın azmi haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN