• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Teknolojiye direnen yarım asırlık ustalar

Teknolojiye direnen yarım asırlık ustalar
Giriş Tarihi: 4.8.2019

Mehmet usta 50 yıldır ailesinin geçimini çalı süpürgesi yaparak sağlıyor. Ayakkabı ustası ise, “Çırak yetişmediği için ustalarla birlikte bu meslek de ölecek” dedi

Aydın'da 50 yıldır ayakkabı ustalığı yapan Ferhat Yıldızer, gelişen teknoloji karşısında yok olmak üzere olan mesleğini ayakta tutuyor. İncirliova ilçesinde yaşayan 66 yaşındaki ayakkabı ustası Ferhat Yıldızer, çırak olarak başladığı ayakkabı tamirciliğini aradan geçen yıllara rağmen sürdürmeye devam ediyor. Yıldızer, küçük dükkanında müşterileri için sipariş üzerine ayakkabılar üretirken kendi ayakkabılarını da dikiyor. Yıldızer, teknolojinin gelişmesiyle ortaya çıkan fabrikaların el işçiliğine verilen önemin kaybolmasına neden olduğunu, çırak yetişmediği için ayakkabıcılığın da unutulmaya yüz tuttuğunu söyledi. Ayakkabıcılık mesleğinden elde ettiği gelirle ailesinin yıllarca geçimini sağladığını kaydeden Yıldızer, "Şuan özel müşterilerim için ayakkabı üretiyorum. Ömrüm yettiği sürece mesleğimi yapmayı sürdüreceğim" dedi.

ÇALI SÜPÜRGESİ GÖZDEN DÜŞTÜ

Aydın'ın Germencik ilçesinde yaşayan 63 yaşındaki Mehmet Ali Uşar, gelişen teknoloji nedeniyle eskisi kadar rağbet görmese de 50 yıldır ailesinin geçimini çalı süpürgesi yaparak sağlıyor. Eskiden ev kadınlarının vazgeçilmezi olan çalı süpürgeleri yerini elektrikli süpürgelere bıraktı. Fakat özellikle kırsal kesimlerde yaşayan insanlar çalı süpürgesinden vazgeçmiyor. Süpürge yapımında kullandığı otları Bodrum, Kuşadası gibi denize kıyısı olan yerlerden topladığını belirten Uşar, "Süpürgeleri belediyelere, esnaflara, hayvancılara ve vatandaşlarımıza 7 lira ile 9 lira arasında değişen fiyatlara satıyorum" diye konuştu.

KAZIM YÖRÜKCE

Teknolojiye direnen yarım asırlık ustalar haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN