• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Bronzluğu kalıcı hale getirmek mümkün

Bronzluğu kalıcı hale getirmek mümkün
Giriş Tarihi: 8.9.2019

Yaz bitiyor. Bütün yıl büyük emeklerle elde ettiğimiz bronzluğun kalıcı olmasını sağlamak için yapılması ve asla yapılmaması gerekenler var. İşte, bronzluğu kalıcı kılmak adına dikkat etmeniz gerekenler...

Yaz bitiyor. Bütün yıl büyük emeklerle elde ettiğimiz bronzluğun kalıcı olmasını sağlamak için yapılması ve asla yapılmaması gerekenler var. Derimizin kendini koruma mekanizmalarından en çok sevileni, bronzlaşarak kendisini güneşin zararlı etkilerinden koruma özelliğidir. Bu sayede vücudun ürettiği bu pigment tabakası, mor ötesi ışınların geçirgenliğini azaltır ve zararlarından korumuş olur. İşte, bronzluğu kalıcı kılmak adına dikkat etmeniz gerekenler...

Bronzluğu yıl boyunca koruyabilmek için yapılacakların başında bronzluğu sağladığımız güneşli günler süresince yaptığımız hafif kese uygulamasıdır. Kese sonrasında ise deriyi ince bir tabaka halinde tatlıbadem yağı türünden bir bakım ürünüyle korumak gerekir. Bu bakım etki süresini uzatır ve bronzluğun korunmasına yardımcı olur.

Bronzluğun korunması için bol su içilmesi önemlidir. Derinin nemi için içeriden su kaybının önlenmesi bronzluğu uzun kılar ve derinin kuruyup yıpranmasını engeller.

Beslenmenizde 'beta karoten' ve 'likopen' takviyesi hem hasarları onarmak için cankurtaran özelliği gösterir hem de hafif pigment verme özellikleri sayesinde bronzluk süresini uzatır. Maydanoz ve yeşil biber tüketiminin artırılması da C vitamini takviyesi için gereklidir. C vitamini de nem artışı sağlayacaktır.

Topikal saf C vitamini serumlar (%10) da dışarıdan derinin mevcut durumunu korumak için en çok reçete edilen bakım seçeneği arasında yer alır.

Bronzluğun korunması adına epilasyon için yapılan sir ağda, agresif kese uygulamalarından uzak durulmalıdır.

Tüy sarartma için yapılan bazı lazer uygulamaları derinin rengini açar. Bunlar da ihtiyaç duyulduğu takdirde düşük dozda yapılmalıdır.

Kalıcı epilasyon sağlayan bazı lazerler bronz tene uygulanmaz. Deri kıl rengine yakın olan bir melanin tonunda olduğundan kılın yanında deri de hasarlanacak, homojen olmayan renk açılmaları olabilecektir.

İçinde DHA bulunan otobronzanlar güneş altında sere serpe yatarak elde edilen ya da solaryum ile sağlanan bronzlaşmadan çok daha tehlikesiz bir bronzlaşma aracıdır. Elde edilen bronzluğu korumak için bu yönteme başvurabilirsiniz. Yeter ki diğer bronzlaşma seçeneklerinden uzak durun.

Bronzluğu kalıcı hale getirmek mümkün haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN