• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Fethiye’nin posta güvercinleri

Fethiye’nin posta güvercinleri
Giriş Tarihi: 8.9.2019

’nın Fethiye ilçesinde yaşayan güvercin sevdalısı , evinin bahçesinde posta güvercini yetiştiriyor. Esen, güvercinlerinin şu an 287 km’ye kadar gidebildiğini söyledi

Yüzlerce kilometre katedip yuvalarını bulabilme içgüdüsüne sahip güvercinler, gelişen teknoloji karşısında önemini yitirse de günümüzde sportif amaçlarla yarıştırılıyor. Haberleşme amacıyla kullanılmaları 3 bin yıl öncesine kadar dayanan güvercinlerden Selçuklu ve Osmanlı devletlerinin yanı sıra Birinci ve İkinci Dünya savaşlarında etkin bir şekilde yararlanılıyordu. Posta güvercini yetiştiriciliğine Almanya'da başlayıp Fethiye'de devam ettiren Rasih Esen, "Fethiye'de sadece ben gönderebiliyorum. Yarıştan iki hafta önce 5 km'lik bir antrenman yaptırıyoruz, sonra 10 km'den 50'ye kadar arttırıyoruz. Biz şu an 100 km'yi geçtik, 3'cü etaba geldik. 287 km olarak devam ediyoruz" dedi.

AYAKLARINDA ÇİP VAR

Kuşların kaybolmaması için ayaklarına çip taktıklarını da belirten Esen, "Yarışlarda kuşların ayaklarında elektronik çipler var. Bu şekilde kaç km, ne kadar sürede uçtuğunu takibini yapıyoruz" diye konuştu.

MURAT YALÇIN

Fethiye’nin posta güvercinleri haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN