• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Özledikleri hayatı filmde buldular

İzmirli Celalaettin-Nurdan Dinçer çifti, ’nın Köyceğiz ilçesinde, film gibi bir yaşam sürüyor. Çift, filmini izledikten sonra aldıkları bu kararı hemen hayata geçirdiklerini söyledi

Özledikleri hayatı filmde buldular
Giriş Tarihi: 8.9.2019

Yaklaşık 5 yıl öncesine kadar İzmir Adnan Menderes Havaalanı'nda çalışan Celalettin Dinçer (52) ve Nurdan Dinçer'in (49) hayatı, Birol Güven'in Milas'ın Çökertme koyunda çektiği, başrolünü Müfit Can Saçıntı'nın oynadığı Mandıra Filozofu filmiyle değişti.

TV VE AKILLI TELEFON YOK

Çift, filmi izledikten hemen sonra, "Özlediğimiz hayat işte bu" diyerek İzmir'deki evini sattı, Köyceğiz'in Kavakarası köyünde satın aldığı arazide yaşamaya başladı. Dinçer, "Bir günde İzmir'deki evimizi sattık, ben 2 yıl erken emekli oldum. Araştırdık, Köyceğiz'de burayı bulduk ve satın aldık, hemen taşındık" dedi. Dinçer, yaklaşık 1 dönümlük arazi içinde tek katlı prefabrik evde yaşadıklarını, sebze ve meyveleri kendilerinin yetiştirdiğini söyledi. Celalettin Dinçer, "Arazimiz çok büyük değil ama, bize yetiyor. Sadece yoğurdu komşularımızdan alıyoruz, çünkü inek yetiştirecek yerimiz yok. Kimyasal gübre kullanmıyoruz, Yerli tohumlardan üretim yapıyoruz. Akıllı telefon kullanmıyoruz, televizyon izlemiyoruz. Günümüz bahçede çalışarak ve yörenin taşlarından sanat eseri ve resim yaparak geçiyor. Geç de olsa bir film sayesinde özlediğimiz hayata kavuştuk" diye konuştu.

KAHVALTI İSTİYORLAR

Dinçer, yol kenarına yazdığı Mandıra Filozofu yazısından dolayı ziyaretçilerinin çok olduğunu ve filmin burada çekildiğini zannettiklerini belirterek şunları söyledi: "Bazen gelenler burada kahvaltı yapmak istiyor. Burasının işletme değil bir ev olduğunu anlatıyoruz. İsteyen bahçeden sebze, kümesten yumurta alıp menemeni kendisi pişirerek kahvaltı yapıp, gidiyor." Köyceğiz'e gelirken komşulukla ilgili hayaller kurduğunu belirten Nurdan Dinçer de, "Her şey güzel ama ilk zamanlar komşuluk ilişkileriyle ilgili hayal kırıklığına uğradım, zaman zaman 'Keşke o filmi izlemeseydik' dedim. Sonra köylülere ve buraya alıştım. Burada çok mutluyuz. Üniversitede okuyan iki çocuğumuz var. Bazen geliyorlar, onlar da seviyor burayı ve bu hayatı" şeklinde konuştu. Öte yandan filmin yapımcısı ve yazarı Birol Güven de, "Filmden etkilenen bir ailenin böyle bir hayatı seçtiğini bilmiyordum, yeni öğrendim. İlk fırsatta ziyaret edeceğim" dedi.

ADEM ÜLKER

Özledikleri hayatı filmde buldular haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA