• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

EXPO 2020 için büyük yarış

MELİH GÖKÇEK: İzmir hakkını kullandı ancak organizasyonu alamadı. Şimdi sıra bize geldi. Artık Ankara'nın şansını denemesi gerekiyor

08.07.2010, 00:00

AZİZ KOCAOĞLU: Planlama çalışmalarımızı yapıyoruz. Yıl sonununa doğru adaylık dileğimizi açıklarız. 2011 ortasında da başvuruyu bildiririz

ZAFER ŞAHİN (ANKARA)

EXPO 2015'i düzenleme hakkını Milano'ya kaptıran İzmir, 2020 için yeniden aday olmayı planlarken, bu defa karşısına önemli bir rakip çıktı. Başta İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu olmak üzere, İzmir'in EXPO 2020'ye aday olması yönünde çok sayıda isimden gelen açıklamaların ardından önceki gün de İzmir Kalkınma Ajansı hükümete iletilmek üzere bu konuda "temenni" kararı alırken, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Sanayi Odası (ASO) bu dev organizasyonu başkente taşımak için hazırlıklarını hızlandırdı. Ağustos ayında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşerek EXPO 2020 için Ankara'nın aday gösterilmesini istemeye hazırlanan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, "İzmir EXPO içini hakkını kullandı ve organizasyonu alamadı, sıra bizde" dedi.

100. YIL KUTLAMASI

EXPO'nun TBMM'nin açılışının 100. yıldönümü olan 23 Nisan 2020'de Ankara'da gerçekleştirilmesi hedefinde olduklarını söyleyen Gökçek, "İzmir için hükümet elinden geleni yaptı ama İzmir Büyükşehir Belediyesi bu organizasyona yeterli ağırlığı veremedi. Yoksa 2015'i kesin alırdık. İzmir hakkını kullandı ama başarılı olamadı. Şimdi sıra bizde. Artık Ankara'nın şansını denemesi gerektiğini düşünüyorum. Sayın Başbakanımızdan EXPO için destek isteyeceğiz. Çok ciddi bir hazırlık sürecine girdik. İnşallah 2020 EXPO'su için Türkiye'nin adayı Ankara olacak" diye konuştu.
Adaylık çalışmalarını Ankara Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yürüten ASO Başkanı Nurettin Özdebir de, 2020 için en uygun ilin Ankara olacağı görüşünü savundu. EXPO adayı gösterilmeleri durumunda İzmir'in tecrübelerinden faydalanacaklarını anlatan Özdemir, "İyi olan kazansın" temennisinde bulundu.

EKONOMİ İÇİN
Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin EXPO 2020 adaylığı için çalışmalara başlaması Ankaralı işadamları tarafından da olumlu karşılandı. 18 dernekten oluşan Ankara İş Dünyası Platformu, Ankara'nın EXPO 2020 adaylığını desteklediğini açıkladı. ASO Başkanı Özdebir, EXPO'ya iş dünyasından gelen desteği Ankaralılar'dan da almaları gerektiğini belirterek, önümüzdeki günlerde büyük bir kampanya başlatacaklarını ve başkentlilere EXPO'nun önemini anlatacaklarını söyledi. Türkiye Genç İş Adamları Derneği (TÜGİAD) Ankara Şube Başkan Yardımcısı Barış Aydın ise, "Biz 2020 EXPO'ya Ankara'nın talip olmasını kent ekonomimiz için çok önemli buluyoruz. Ancak bunu söyler söylemez İzmir'in de bu konuda adaylık sürecinde olduğunu belirten bazı çevreler bizlere 'Ankara bu yönde bir organizasyonu yapamaz, beceremez' diye mesaj yolluyor. Biz de onlara şunu söylüyoruz, Ankara yoktan bir Cumhuriyeti kurdu, EXPO'yu mu beceremeyecek" dedi.

EXPO 2010'A KATILDI
Geçtiğimiz haftalarda Çin'in Şanghay kentinde düzenlenen EXPO 2010'a giden Aziz Kocaoğlu, burada İzmir'in 2020 adaylığı için kulis çalışmalarında bulunmuştu. Kocaoğlu burada, "2020 için planlama çalışmamızı yapıyoruz. Bu yılın sonunda adaylık dileğimizi açıklar, 2011 ortasında da başvurumuzu resmen bildirebiliriz. Seçilecek kent 2012'de belirlenecek" diye konuşmuştu.

'İzmir tecrübesini kullanacak'
Önceki gün toplanan İzmir Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu da, İzmir'in EXPO 2020'ye aday olması için hükümete iletilmek üzere temenni kararı aldı. İzmir Valisi Cahit Kıraç, kararın alınmasının ardından önceki gün yaptığı açıklamada kararlılık mesajı vererek, "İzmir 2015 adaylığı için çok emek sarfetti. Bu emek ve tecrübeyi kullanmak için EXPO 2020 konusunda temenni kararı aldık" demişti. EXPO 2020'ye aday olacakların başvurusu için Uluslararası Sergiler Bürosu'nun (BIE) duyuru yapmasını beklediklerini belirten Kıraç, "Aday ülkelerle ilgili duyuru yapıldığında hükümetimizle adaylık konusunu görüşeceğiz. Biz aday olma konusunda temenni kararı aldık. Ancak, EXPO'ya müracaat hükümetler vasıtasıyla oluyor. Bu temenni kararı doğrultusunda önümüzdeki süreçte ön hazırlık olarak Ankara'ya giderek hükümetimizle, Sayın Başbakan ve Sayın Cumhurbaşkanı ile görüşerek aday olma isteğimizi ulaştırabiliriz" diye konuşmuştu.

SERDAR DEĞİRMENCİ:
Destek isteyeceğiz
İZKA Yönetim Kurulu Üyesi ve İl Genel Meclisi Başkanı Serdar Değirmenci, "Adaylık duyurusu BIE tarafından yapıldıktan sonra EXPO 2020 adaylığı için Başbakan ve Cumhurbaşkanı'ndan destek istenecek. BIE Genel Sekreteri Vicente Los Cartales ile Şanghay'daki görüşmemizde önemli mesajlar almıştık. Loscartales, Başbakanlık'ın özellikle bu yarışın içinde direkt yer alması gerektiğini belirtmişti. Bu uyarıları dikkate almamız gerekir" demişti. İZKA Yönetim Kurulu Üyesi ve Ege Ekonomisini Güçlendirme Vakfı Başkanı Yılmaz Temizocak da, "İZKA'nın temenni kararı hayırlı olacaktır. 2020'ye aday olmamız İzmir açısından çok faydalı olacak. İnşallah hükümet de gerekli desteği verecektir" diye konuşmuştu.
İZKA Yönetim Kurulu Üyesi ve Ege Genç İşadamları Derneği Başkanı Cemal Elmasoğlu da, şöyle konuşmuştu: "Pek çok ülke bundan sonra tecrübe ve birikim sahibi İzmir'in tavrına göre kararını verecek. Başbakan ve Cumhurbaşkanı'ndan destek aldıktan sonra resmi adaylık süreci başlayacak. İzmir'e hayırlı olsun. İnşallah 2020'ye emin adımlarla aday olur ve sınavı başarıyla geçeriz."

EXPO 2020 için büyük yarış haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.