Hükümetten şehit yakınlarına müjde

Giriş Tarihi:19.11.2011, 18:35 Güncelleme Tarihi:19.11.2011, 19:52
40 bin şehit yakını ve 4 bin 500 gazinin maaş ve özlük haklarında iyileştirmeye gidilecek. Yapılacak düzenlemeyle şehit ailesinden 2 kişi kamuda istihdam edilecek
ZAFER ŞAHİN (ANKARA)

Hükümet, 200 bin kişinin yararlanması beklenen bedelli askerliğin yasalaşmasının ardından 40 bin şehit yakını ve 4 bin 500 gazinin maaş ve özlük haklarında iyileştirmeye gidecek. Bedelliden elde edilecek 2 milyar doların bir kısmı şehit yakınları ve gazilerin yaşadığı maddi sıkıntıların giderilmesi için kullanılacak. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı koordinasyonunda başlatılan çalışma kapsamında, Genelkurmay, Emniyet Genel Müdürlüğü, Milli Savunma ve İçişleri Bakanlığı temsilcilerinden oluşan bir komisyon kuruldu. Şehit yakınları ve gazilerin maaş ve özlük haklarının yasal bir düzenleme ile iyileştirilmesini öngören çalışmaya son şekli bu hafta içinde verilecek. Yılbaşından önce Meclis gündemine gelmesi planlanan düzenleme ile her şehit ailesinden iki kişi kamuda istihdam edilecek. Terörle mücadelede şehit düşenler dışında görevi başında katledilen öğretmen, sağlık personeli ve din görevlileri de 'şehit' kabul edilecek. Düzenlemede ayrıca terörden zarar gören ailelerin de şehit aileleri gibi maaş alması ve istihdamda öncelikli olarak değerlendirmeleri hükmü bulunacak.

POZİTİF AYRIMCILIK

Terörle mücadelede hayatını kaybeden 6 bin 500 şehidin yakınları, 4 bin 500 gazi ve 34 bin görev şehidinin dul ve yetimlerinin faydalanacağı düzenleme ile getirilecek yenilikler şunlar:
- Yetim statüsünde maaş bağlandığı için eline ayda 200 -350 TL arasında para geçen şehit anne ve babalarının maaşları her biri için ayrı ayrı olmak üzere asgari ücret seviyesine yükseltilecek.
- Terörle mücadelede şehit olanlar dışında diğer şehitlerin anne ve babalarına maaş bağlanması için gereken baba için 65 yaş ve muhtaçlık, anne için dul ve muhtaçlık şartları kaldırılacak.
- Malul ve gazilere ödenen maluliyet maaşları en düşük devlet memurunun maaşı ile aynı seviyeye yükseltilecek.
- Çalışanların maaşlarına yapılan seyyanen zamlar nedeniyle yüzde 20 eriyen tütün ikramiyesi ve diğer ek ödemelerde yaşanan hak kayıpları telafi edilecek.
- Kore ve Kıbrıs şehit yakınları ve malul olanlara maaşlarının yanında şeref aylığı adı altında yapılan ödemeden, Devlet Ödünç Madalyası verilen şehit yakını ve gaziler de yararlanacak.
- Bakıma muhtaç gazilere aylıkları dışında her ay asgari ücret tutarında ödenen bakıcı parası net asgari ücretin iki katına çıkarılacak.
- Harp ve vazife malullerinin protez kullanım sınırlamaları kaldırılacak
- Sağlık hizmetlerinde şehit anne, baba, eş ve çocukları ile malul gazinin eş ve çocuklarından katkı payı alınmayacak.
- Şehit yakınlarından iki kişiye devlette iş imkanı sağlanacak.
- İş kurmak ve eğitim almak isteyen malul gaziler özel destek kredilerinden yararlandırılacak.
- Şehit yakınları ve gazilere kışa hazırlık ödeneği ve bayram ikramiyesi verilecek.
- 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'na göre kira yardımı yapılanların kiralama süresi 10 yıldan 15 yıla çıkarılacak.
- Özürlü aracı kullanan malul gazilere pozitif ayrımcılık yapılarak araç alımlarında vergi avantajı sağlanacak.
- Halen malul gazinin kendisi ve eşine sağlanan ücretsiz seyahat hakkından eğitimine devam eden gazi çocukları da yararlanacak.
- Şehit ve malul gazi çocuklarına vakıf üniversitelerinde burslu eğitim imkanı sağlanacak.

"Büyük önem veriyoruz"
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, şehit yakınları ve gazilerin sorunlarının çözümüne büyük önem verdiklerini söyledi. Çalışma kapsamında 'şehit' tanımının netleşeceğini ve dağınık olan mevzuatın toparlanacağını anlatan Şahin, "Şehit yakınlarımız ve gazilerimizin ihtiyaçlarını, sıkıntılarını biliyoruz. Şu anda bu konuda çok dağınık bir yapı var. Bakanlığımız bünyesinde bu alandaki çalışmaları tek bir elde toplamayı hedefliyoruz" diye konuştu.
Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Genel Başkanı Taner Uran, düzenlemeden 45 bin şehit yakını ve gazinin yararlanacağını açıkladı. Derneğin bu konudaki düşünce ve önerilerini Bakan Şahin'e ilettiklerini anlatan Uran, "Bakanımız tüm taleplerimizi son derece olumlu karşıladı. Yaklaşık 3 yıldır gündemde olan bu konunun artık daha fazla gecikmeden hayata geçmesi gerekiyor. Bütün şehit yakınları ve gazilerimizin Ankara'dan bir müjde bekliyor" dedi.


kalan karakter 1000

Canan.kulluk. Canan.kulluk.

Tütün.ikramiyesi.kore.ğazilerine.niçin.ödenmiyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 31.01.2016 13:10
gazi gazi

sayınbüyüklerimiz bedellinin parasını gazive şehit ailleriiçin taleptebulunuyoruz opara bizleradınatop lanmadımı he hükümetin ihtiyacıvardı madem bizi niyekullandı

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 28.11.2012 12:57
gazi gazi

yalancılar şehidin gazinin üzerinden siyaset yaptınız

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 16.10.2012 11:04
cnyt cnyt

gkk lara su bile yok çunku sağlar ölmedilerki

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır2
cevapla 08.04.2012 02:21
salih salih

ben gazi gkk neden bizlere seyhat kartı veremiyor
saygılar
aynı catışmadan aoır şekiden yaralaldım

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 16.02.2012 16:29

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.