• 2018 RUSYA
  DÜNYA KUPASI
 • BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

"Paralel Yapı, kaos oluşturma çabasında"

Paralel Yapı, kaos oluşturma çabasında

28.04.2015, 19:50 Güncelleme Tarihi: 29.04.2015, 11:04

İki dönem İzmir vekilliği de yapan CHP'li Ahmet Ersin, Paralel örgüte bağlı 75 tutukluyu serbest bırakma girişimini, "Bu hukuk ihlali yaparak hükümete karşı organize bir meydan okuma ve algı yaratma girişimidir" diye değerlendirdi

İstanbul'da Paralel Yapı'ya mensup bazı hakimlerin, yetkileri olmadığı halde Paralel Yapı'ya bağlı 75 tutukluyu tahliye etme girişiminde bulunmasına CHP'li Ahmet Ersin'den sert tepki geldi. CHP'den iki dönem İzmir milletvekilliği yapan ve kendisi de bir hukukçu olan Ahmet Ersin, "Yetkisiz mahkemelerin verdiği kararların uygulamaya konulmak istenmesi, yargı kaosu yaratma düşüncesinin ifadesidir. Bu, organize bir meydan okuma ve algı yaratma girişimi" dedi. Ersin, "Hukuk ihlali yaparak önceden planlanmış, tasarlanmış, talimatlandırılmış girişimlere yargının alet edilmesi savunulamaz. Bu Hükümete ve yargıya karşı bir algı yaratma hevesidir" diye konuştu.
Ersin, İstanbul 29'uncu ve 32'inci Asliye Ceza mahkemelerinin yetkileri olmadığı halde Paralel Yapı'ya mensup tutukluların tahliye edilmeye çalışımasının hukuki açıdan çok yanlış olduğunu dile getirdi. "Ceza muhakemeleri yasasına göre soruşturma aşamasında tutuklamaya ve tahliyeye yetkili tek merci sulh ceza hakimlikleridir" diyen Ersin, "Asliye ceza mahkemelerinin bu aşamada tutuklama ve tahliye kararları vermeye yetkileri yok. Dolambaçlı yollardan yetkili hakimleri by-pass ederek yetkisiz mahkemelerden alınan kararlar savunulamaz. Aksi halde son derecede tehlikeli bir yol açılmış olur. Herkes kendi mahkemesini ve yargıcını aramaya başlar ki, bu durum yargıda ciddi güven erezyonuna ve kaosa neden olur. Türkiye'de yetkisiz mahkemelerin verdiği kararların uygulamaya konulmak istenmesi, yargı kaosu yaratma düşüncesinin ifadesidir. Organize bir meydan okuma ve algı yaratma girişimidir" dedi.
Kendisinin de Ergenekon davasına haksız bir şekilde sanık olarak dahil edildiğini ifade eden Ersin, "Bir dönem hukuksuzlukları alkışlayanların bugün yetkisiz mahkemelerden medet ummaları ibretlik bir durum. Adaletli hukukun ve vicdanlı tarafsız yargının herkes için gerekli olduğu bir kez daha çarpıcı bir biçimde görüldü. Yargıda tutuklamaların istisnai olduğunu unutmadan her şeyin hukuk içinde olması herkesin beklentisi" dedi. Daha önce Ergenekon ve Balyoz davalarındaki tutuklularının tahliye kararlarını veren hakimlerin takip edildiğini ifade eden Ersin, "O tahliye kararlarını veren vicdanlı ve yetkili yargıçları takibe alarak linç kampanyaları yürütenler kimlerdi?" diye sordu.

'Yargı reformu gerekiyor'
Bu olayda da tahliye kararını veren yetkisiz hakimlerin daha önce özel yetkili mahkemelerde görevli olduğunu ifade eden Ersin, "Bu da gözönüne alındığında aynı hukuksuzluk çabalarının devam ettiği görülüyor. O mahkemelerde adalet arayışı yoktu, daha çok cezaevine atarak çürütme düşüncesi hakim olan yargıçlardan oluşan kurullardı. Bunların verdikleri kararlar o zaman da yanlış ve hukuka aykırıydı" diye konuştu. "Paralel yapının Yargıtay ve yerel mahkemelerde etkinliklerinin devam ettiğini görüyoruz" diyen Ersin, "Türkiye'nin acil olarak yargı ve yargıç reformuna ihtiyacı var. Adaletli yargıç ve düzgün işleyen hukuka ihtiyacı var" uyarısında bulundu.
YAĞMUR UYGUR

"İtibarsızlaştıma algısının parçası"
İstanbul'da alınan bu yetkisiz tahliye kararlarının yargıyı itibarsızlaştırma ve algı operasyonunun bir parçası olduğunu söyleyen CHP'li Ersin, şöyle konuştu: "Yargıya karşı bir algı yaratma hevesidir. İtibarsızlaştırmaya çalışıyorlar. Yargı özel yetkili ağır ceza mahkemlerinin görevde olduğu dönemde zaten güven erozyonuna uğramıştı. Bugun yapılan opreasyonda bu erezyon derinleşti."
Yargılamaların tutuksuz yapılmasından yana olduğunu belirten Ersin, "Ancak bu ayrı bir konu. Hukuk ihlaliyle önceden planlı, tasarlanmış, talimatlandırılmış girişimlere yargının alet edilmesi savunulamaz. Aslolan hukuktur. Herkes hukuka saygı göstermek zorundadır" dedi.

"Paralel Yapı, kaos oluşturma çabasında" haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN