• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

YENİ TÜRKİYE'NİN MUHTEŞEM ŞÖLENİ

İSTANBUL’UN Fethi’nin 562. yıldönümü için Yenikapı’da 2 milyon kişinin katıldığı görkemli kutlamalar, gurur tablosu oluşturdu CUMHURBAŞKANI Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu’nun konuşmasının ardından fethin anlatıldığı lazerli etkinlik, alanda büyük heyecan dalgası yarattı

YENİ TÜRKİYE’NİN MUHTEŞEM ŞÖLENİ

31.05.2015, 00:00 Güncelleme Tarihi: 31.05.2015, 01:41

Cumhurbaşkanlığı himayesinde, İstanbul Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen İstanbul'un fethinin 562'nci yıl dönümü kutlamalarına 2 milyon kişi katıldı. Yenikapı Etkinlik Alanı'ndaki kutlamalara, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Büyükşehir Başkanı Kadir Topbaş ve AK Parti İl Başkanı Selim Temurci de katıldı. Tarabya Köşkü'nden Yenikapı'ya gelen Erdoğan ve eşi, bir süre alanın üzerinde helikopterle tur attı. Bu sırada yapılan anons üzerine vatandaşlar ellerindeki Türk bayraklarıyla Erdoğan'ı selamladı. 4 bölümden oluşan kutlamalarda ilk olarak Türk Silahlı Kuvvetleri Mehteran Birliği ile Tarihi Osmanlı Birliği'nden 562 kişilik Mehter Takımı, 45 dakika konser verdi. Daha sonra İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Türk Hava Kuvvetleri Türk Yıldızları gösteri uçuşu yaptı. Bandırma'dan hareket eden uçakların İstanbul semalarındaki gösterisi ilgiyle izlendi. Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından üçüncü bölümde konuşmalar yapıldı, kutlamalar Mehteran Takımı konseri ve özel fetih gösterisi kapsamındaki lazer, mapping, fethi anlatan film ve havai fişek atılmasıyla sona erdi. 

'Fetih ne demek?'

Erdoğan konuşmasında, "Zulüm 1453'te başladı diyen hainlere göz yummayacağız. Biz Rabbimizin huzurunda söz veriyoruz. Bu şehre namahrem elinin uzanmasına asla izin vermeyeceğiz. Ezanlarımıza söz söyleyen dillere geçit vermeyeceğiz. Sancağımızın yere düşmesine asla müsaade etmeyeceğiz" dedi. Fethin ne anlama geldiğini örneklerle açıklayan Erdoğan, "Fetih hicrettir. İki cihan ser verine Hz. Ebubekir sadakatiyle yoldaşlık etmektir. Fetih Mekke'dir. Allah'ın yeryüzündeki evi Kabe'yi tüm putlardan temizlemektir. Fetih Kudüs'tür, Hz. Ömer'in tüm inançlara saygı içinde ilk kıblemiz Mescid-i Aksa'ya İslam mührünü vurmasıdır. Anadolu'nun kapılarını Viyana kapılarını bu kutlu millete açmaktır. Fetih Osman Gazi'dir. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın diyen Şeyh Edebali'den alınan feyizle üç kıta, 7 iklimi kaplayacak çınarı toprakla buluşturmaktır. Fetih hazırlıktır. Sultan ikinci Murad'ın daha 12 yaşındaki oğlu kinci Mehmet'e tahtı bırakmasıdır. Ve elbette fetih Fatih Sultan Mehmet'tir. 21 yaşında bin yıllık Bizans'ı yıkıp dünyanın en gözde şehri İstanbul ile kucaklaşmaktır. Fatih İstanbul'u 1453'te fethetti. Ama fetihler öncesi ve sonrası ile hep devam etti. Yavuz Sultan Selim ile Kanun-i Sultan Sülayman ile dördüncü Murat'la, ikinci Abdülhamid ile fetihler hep devam etti. Fetih Çanakkale'dir. En zor zamanlarda bile dünyaya meydan okumanın azmi ve dirayeti göstermektir. Fetih Kurtuluş Savaşımızdır. Fetih 1950'dir. Milletin iradesine sadıkta sahip çıkmasıdır. Fetih 1994'tür. İstanbul'a Fatih'in mirasına hizmet etmektir. Fetih Türkiye'yi yeniden ayağa kaldırmaktır. Son 12 yıldan beri bu ülkenin makus talihini tersine çevirmek, bunun için mücadele etmektir. Fetih inşallah 7 Haziran'dır. Yeni Türkiye yolunda bu önemli dönüm noktasını birlik, beraberlik ve kardeşlikle geçmektir. Fetih yeniden diriliş için, yeniden yükseliş için bir olmaktır, diri olmaktır, kardeş olmaktır ve hep birlikte Türkiye olmaktır" ifadelerini kullandı. 

'Pensilvanya başaramayacak'

"Pensilvanya bizi asla kardeşlerimizin yanında olmaktan geri bırakamayacaksınız. Bu ülkede son ezan susmadan, son bayrak inmeden, son ocak sönmeden amacınıza ulaşamayacaksınız" diyen Erdoğan, "Boşuna Pensilvanya'daki kuklanız üzerinden 'mezar sizi bekliyor' mesajları göndermeyin. Biz Allah'a inanıyoruz. Biz fetih ruhuna sahip çıkacağız. Bizim yattığımız toprak belli, tuttuğumuz bayrak belli. Onun için Rabiamız var. Türkü, Kürdü, Lazı, Çerkezi, Gürcüsü, Abazası, Boşnakı ve Romanıyla tek millet, tek bayrak" dedi.

YENİ TÜRKİYE'NİN MUHTEŞEM ŞÖLENİ haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.