• BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

CHP’DE HDP çatlağı büyüyor

CHP’DE HDP çatlağı büyüyor

13.9.2017 21:12 , Güncelleme Tarihi: 13.9.2017 22:36

HDP ile ittifak raporu CHP’yi ikiye böldü, ulusalcı kesimden tepki yağdı. Eski milletvekili Şahin Mengü “İçime sindiremem” derken Türkmen Alevi Bektaşi Derneği Başkanı Özdemir, bu durumun Alevi toplumunu derinden yaraladığını söyledi

EMİRHAN ERGEN

CHP'nin Çanakkale'de düzenlediği Adalet Kurultayı'nda ortaya çıkan HDP ile ittifak raporu CHP'yi böldü. CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger'in de HDP ile ittifak yapılması gerektiğini açıklamasının ardından CHP'nin ulusalcı kesiminden CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na tepki yağdı.
CHP'nin eski milletvekillerinden Şahin Mengü, Yeni Asır'a yaptığı açıklamada, "Bir CHP'li olarak HDP ile ittifak yapılmasını içime sindiremiyorum" dedi.
Türkmen Alevi Bektaşi Derneği Başkanı Özdemir Özdemir ise CHP'nin Kılıçdaroğlu'ndan sonra HDP çizgisine yaklaştığını belirterek, "CHP'nin HDP ile ittifak yapması Alevi toplumunu derinden yaralıyor" ifadelerini kullandı.
Bir diğer eski CHP'li Savcı Sayan ise HDP ile CHP'nin ittifakının iki partinin iradesinin dışında üst akıl tarafından organize edildiğini söyledi.

'İÇİME SİNDİREMEM'

CHP'nin 23. Dönem Manisa Milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde görev yapan Şahin Mengü, CHP'nin bir parti ile özellikle HDP ile ittifak yapmasını içine sindiremeyeceğini açıklarken Çanakkale Adalet Kurultayı'nın CHP açısından bağlayıcı olmadığını söyledi. Mengü, "Bir CHP'li olarak CHP'nin bir parti ile bu anlamda ittifaka girmesini içime sindiremem.
Özellikle HDP ile ittifak yapmasını içime sindiremiyorum. Kararın CHP açısından bağlayıcı olabilmesi için kurultaydan geçmesi lazım. Çalıştayda alınan kararların CHP açısından bir bağlayıcılığı yok" dedi.

ALEVİ TOPLUMU RAHATSIZ

Yeni Asır'a açıklamalarda bulunan bir diğer isim Türkmen Alevi Bektaşi Derneği Başkanı Özdemir Özdemir oldu. Özdemir, HDP ile ittifakın alevi toplumunu derinden yaraladığını söyleyerek, "CHP'nin çizgisi önceden beri belliydi ancak Kemal Kılıçdaroğlu ile değişti.
CHP ve HDP şu anda aynı çizgide yer alıyor. Bu durum Alevi vatandaşlarımızın yüzde 70'ini rahatsız ediyor. Kemal Kılıçdaroğlu, sözde adalet yürüyüşleriyle Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni görmezden geliyor. CHP Milletvekili şanlı Türk ordusunun silahlarını eleştiriyor. İster Alevi olsun ister Sünni; hangi mezhepten olursa olsun şanlı Türk bayrağının altında olmak hepimizin görevi" dedi.

İRADELERİ ÜST AKILDA

CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal'a yakınlığıyla bilinen Savcı Sayan ise, CHP ve HDP'nin iradelerini üst akla bıraktığının altını çizerek, "HDP ile CHP ittifakı iki partinin iradesi dışında gerçekleşir. Bizim üstüne basa basa söylediğimiz yerli ve milli muhalefet anlayışından çok uzaktalar. İradelerini üst akla bırakmış durumdalar. Üst aklın baskısıyla hareket eden bu iki partinin önümüzdeki günlerde daha da yakınlaşacağını göreceğiz" dedi.

"HENÜZ YAYINLANMIŞ BİR RAPOR YOK"

CHP İzmir Milletvekili Zeynep Altıok, eleştirilerle ilgili olarak Yeni Asır'a konuştu. Altıok, CHP tarafından henüz yayınlanmış rapor olmadığını ifade ederek, "Bizim kurultayımızın arkasından 77 çalıştay, 8 ana oturum gerçekleşti.
77 farklı konu başlıkları altındaki çalıştaylara birçok akademisyen ve uzman katıldı. Bu yapılan tüm çalıştaylar komitemiz tarafından bir araya getirilecek. Yapılan çalıştaylar değerlendirilecek. Daha sonra bir rapor hazırlanacak.Şu anda CHP tarafından yayınlanmış herhangi bir rapor yok" ifadelerini kullandı.

CHP’DE HDP çatlağı büyüyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN