• BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

‘Kocaoğlu İzmir’de yaşamıyor’

‘Kocaoğlu İzmir’de yaşamıyor’

08.11.2017, 21:09

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun “AK Parti 15 yılda İzmir’e ne yaptı ki?” açıklamalarını değerlendiren Milletvekili Hamza Dağ, “Bunu söylemek bu şehirde yaşamamak gibi bir şey” diye konuştu

EMİRHAN ERGEN

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, Türkiye ve İzmir'in gündemine özel açıklamalarda bulundu. AK Parti'de yaşanan belediye başkanlarının istifaları, CHP'li Tezcan'ın sözleri, İzmir'de bitmek bilmeyen stat tartışmaları ve AK Parti'nin İzmir'e yaptığı hizmetler gibi bir çok konuya değinen Hamza Dağ, "AK Parti 15 yılda İzmir'e ne yaptı ki?" sorusuna da cevap verdi.

Son günlerde İzmir'in gündemini meşgul eden statlar konusuyla ilgili son durum nedir?

Konak Belediyesi, Alsancak Stadı ile ilgili ruhsat vermiş olsaydı süreç daha hızlı ilerleyecekti.
Şimdi Bakanlık, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü'nden ruhsat için başvuru yaptı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı ve Konak Belediyesi, Alsancak Stadı'yla ilgili dava açmayacaklarını söyledi.
Süreç devam ediyor. Karşıyaka Stadı ile ilgili ise, Şehir Plancıları Odası'nın itirazları giderildi.
Şimdi 51 vatandaşımızın yaptığı bir itiraz var. Konu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na gönderilecek.
Orada da planların kesinleşmesini bekliyoruz. Dava açılırsa da süreci hep birlikte göreceğiz.
Göztepe Stadı için zaten herhangi bir itiraz yapılmadı.

Karşıyaka Spor Kulübü zor günler geçiriyor. Sizin de destek verdiğiniz bir kampanya başlatıldı. Ne söylemek istersiniz?

2011 yılından bu yana 3 dönemdir İzmir Milletvekilliği görevi üstleniyorum.
Bu onurların ve gururların en büyüğü. Bu şehirde olan her konuya gücümün yettiğince yardım etmeye çalışıyorum. Karşıyaka'nın içinde bulunduğu durum camiaya yakışmıyor. Bu sıkıntılı süreçten çıkacaklarını düşünüyorum. Çünkü şehir olarak bir sahiplenme durumu söz konusu.

HİZMET SAYMAKLA BİTMEZ

İzmirlilerin merakla beklediği Körfez Geçiş Projesi'nde son durum nedir?

Bu çok ucuz bir proje değil. Pek çok kişi elini taşın altına koyacak.
Şehrin tüm katmanlarının bu projenin üzerine gitmesi gerekiyor.
Belediyelerden yapılan itirazları hepimiz biliyoruz. Projeyle ilgili her şey hazır. Biz şehrin hazır olmasını bekliyoruz. Halktan bir talep olduğunu görüyorum ancak belediyelerin de bu işe hazır olduğunu görmemiz gerekiyor.

Aziz Kocaoğlu'nun "AK Parti 15 yılda İzmir'e ne yaptı ki?" açıklamalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bunu söylemek bu şehirde yaşamamak gibi bir şey. AK Parti'nin İzmir'e 15 yılda yaptığı hizmetler, ulaşımdan eğitime, sağlıktan, çevre yatırımlarına kadar saymakla bitmez. Ben bazen bu yatırımları söylemekten imtina ediyorum.
Bunlar İzmir'in hak ettiği şeyler. Muhalefet eleştiri getirebilir ancak yiğidi öldür hakkını ver.
Tüm yapılanları görmezden gelmenin bir anlamı yok. Kaldı ki 30 Büyükşehir'in iller bankasından aldığı paylara bakıldığında İzmir 2. sırada. İzmir gibi kültürlü, bilgili bir şehirde artık bu tarz tartışmaların olmaması gerektiğini düşünüyorum.

CHP'Yİ ELE GEÇİRMİŞLER

AK Parti'de yaşanan belediye başkanlarının istifaları partide kırgınlık yarattı mı?

Değişim ve dönüşüm AK Parti'nin şimdiye kadar yaptığı en önemli iş. Özellikle referandumdan sonra belediye başkanlarımızla ilgili halkımızın böyle bir talebi oldu. Biz de kurullarımızın aldığı karar doğrultusunda bu süreci götürdük. Herhangi bir kırgınlık olmadı. Bu siyasi tarihte bir ilk. AK Parti'nin de farkı burada.
Ezber bozuyor. Burada asıl sorgulanması gereken nokta ana muhalefet bunu niye yapamıyor?
Belediye başkanlarıyla ilgili onların da bir çok memnuniyetsizliği var. Örneğin İzmir'e baktığımızda belediyelerin her durumda İzmir'den oy alırız şımarıklığı içinde olduğunu görüyoruz.
CHP'de bu değişimi yapsın.

CHP Sözcüsü Bülent Tezcan'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkındaki sözleri için ne söylemek ister siniz?

Diktatör olan ülkelerde bunu söyleyenin akıbeti ne olur? O tabir gerçek olsaydı Cumhurbaşkanımız mahkemeye başvurmaması, direkt karar veren biri olması gerekirdi.
Birileri CHP'yi ele geçirmiş olmalı ki, sık sık böyle çıkışlar sergiliyorlar.
Bu coğrafya üzerinde bir takım hedefleri olanlar CHP üzerinden gerginlikler yaratıyor. CHP bunu bilerek isteyerek ve birilerinin talimatıyla yapıyor.

AK Parti 2019'da MHP ile ittifak yapacak mı?

Seçim mevzuatında 2019'da uyum yasaları bağlamında yeni bir düzenleme yapılması gerekiyor.
Cumhurbaşkanlığı seçimi ayrı Parlamento seçimi ayrı yapılacak. Bir mutfak çalışması yapılıyor. Burada ittifaklar ne şekilde nasıl olur daha somutlaşan bir şey yok. Somutlaşınca kamuoyuyla paylaşacağız.

'ABD'NİN HAREKETLERİ İYİ NİYETLİ DEĞİL'

FETÖ'nün Amerika ile Türkiye arasındaki en önemli konu olduğunu ifade eden AK Partili Dağ, "Halk Bankası ve Cumhurbaşkanımızın korumalarıyla ilgili görülen davalar da var. Bunlar iyi niyetli hareketler değil. Kendi konsolosluk çalışanlarının FETÖ ile ilişkileri ortaya çıktığında rahatsız oluyorlar. Hukuk devletinin gereği, bağımsız mahkemelerin tüm delilleri değerlendirmesidir. 15 Temmuz'un arkasında olduğu kesin olan FETÖ liderini iade etme konusunda hukuka müdahale edemeyeceklerini söylüyorlarsa biz de hukuka müdahale edemeyiz diyoruz" ifadelerini kullandı.

‘Kocaoğlu İzmir’de yaşamıyor’ haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN