• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

’de tüzük kavgası tırmanıyor

CHP’de tüzük kavgası tırmanıyor

06.03.2018, 21:38

CHP'de 9-10 Mart'ta yapılacak 19. Olağanüstü tüzük kurultayı öncesinde tüzük kavgası giderek tırmanıyor.
48 milletvekili ortak bildiri yayınlayarak genel me rkezin hazırladığı tüzük taslağına isyan etti. Partinin sol kanadı ile Muharrem İnce'ye yakın milletvekillerince imzalanan ortak bildiride Kılıçdaroğlu ve parti yönetimine 'demokratik tüzük' çağrısı yapıldı. Aralarında İzmir milletvekillerinin de olduğu 48 kişinin imzasını taşıyan bildiride partinin adaylarını üyelerin belirlemesi istenirken, "Tüzük Kurultayı'na giderken süreç de önerilen taslak da ülkemizin demokrasi mücadelesinin ihtiyaç duyduğu adımları da örgütümüzün demokratikleşme beklentilerini de dikkate almamıştır" denildi.

GERİ ADIM ATILDI

Öte yandan, CHP kulislerinde gelen eleştiriler doğrultusunda 'ön seçim' kaldırılıyor tartışmasına yol açan ve merkez yoklaması sınırlamaları içerisindeki kotalarda bir milletvekili çıkaran yerlerin kota kapsamı dışına çıkarılmasına ilişkin hükmün taslaktan çıkarılacağı ve ön seçimle ilgili düzenlemenin önceki haliyle tüzükte yer alacağı belirtildi.
Yine MYK üyelerinin tepkisine yol açan PM üyelerini MYK üyelerini belirleme yetkisinden de geri adım atıldığı ve bu hükmün de tüzük taslağından çıkarılacağı kaydedildi.

15 TEMMUZ'A İNANMAYAN CHP'LİLERE TOKAT GİBİ CEVAP

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Parti Sözcüsü Aydın Milletvekili Bülent Tezcan'a 'senaryo' dediği 15 Temmuz darbe gecesi ile ilgili kendi partilerinden tokat gibi bir cevap geldi. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Mustafa Kemal Sahil Bulvarı üzerinde oluşturulacak yeni meydana "15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Meydanı" adı verilmesini kararlaştırdı. Sahil bulvarındaki alt geçit trafiğe açılırken, meydanın üzerine '15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Meydanı' tabelası da koyuldu.

CHP’de tüzük kavgası tırmanıyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN