• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Dünyaya çağrı

Dünyaya çağrı

14.04.2018, 15:31 Güncelleme Tarihi: 15.04.2018,00:30

, Esad rejimine yönelik ABD’nin başı çektiği koalisyonun hava operasyonunu değerlendirdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin İstanbul'daki Fatih 6. Olağan İlçe Kongresi'nde Suriye operasyonuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Rejimin kimyasal saldırısının ardından ABD ve Rusya'nın restleşmesine şahit olduklarını söyleyen Erdoğan, şöyle konuştu:
Rejim hedeflerine operasyon yapıldı. Gece uykusuz geçti. Rejimin daha önce de çeşitli defalar yaptığı bu tür saldırıların cevapsız bırakılması düşünülemezdi. Bu bakımdan operasyonu doğru buluyoruz. Kimse bu kimyasal saldırının faili, bedelini ödemesi lazım. Ancak kimyasal saldırıya olan hassasiyetin konvansiyonel silahlarla katledilen yüz binlerce masum sivil için de gösterilmesini istiyoruz.

BİZ OYUNU ÇOKTAN ÇÖZDÜK

Suriye'de oynanan oyun başka. Asıl yapılan, önce rejimin zulmüne sessiz kalmak, ardından bir terör örgütünün el altından destekleyip sahaya sürülmesi, sonra da başka bir terör örgütüyle asıl projeyi hayata geçirmektir. Bunları görmezden gelemeyiz ama biz bunları hep konuştuk. Oyunu çoktan çözdük. Biz eğer hedef DEAŞ'sa DEAŞ'a karşı mücadelemizi Fırat Kalkanı'nda 3 bin DEAŞ'lıyı etkisiz hale getirerek verdik. Suriye halkı için bir adım atılacaksa tüm terör örgütlerine karşı aynı ilkeli tavrın ortaya konması gerekiyor. Suriye halkı rejim ile terör örgütleri arasında tercih yapmak zorunda kalmamalı. 3,5 milyon Suriyeliyi misafir eden bir ülke olarak sorunun çözülmesini en çok biz isteriz.

BİLDİĞİMİZDEN ŞAŞMAYIZ

Macron ile görüşeceğiz. Putin ile ve ABD ile de görüşeceğiz. Biz Suriye için doğru bildiğimiz yolda yürüyeceğiz. 5 yıl önce Esad ile ilgili düşüncelerimize dünya kulak kabartsaydı bugün bu hale gelmeyecekti. Maalesef dinlemediler. Sahada yolumuza devam ederken soruna Astana ve Cenevre'de çözüm gayretimizi sürdüreceğiz. Son kriz dünyanın nasıl büyük bir tehdit altında olduğunu ortaya koydu. Tüm dünyaya çağrıda bulunuyorum: Gelin, kitle imha silahlarının geleceğini masaya yatıralım. Bu krizi yeni nükleer ve konvansiyonel silahlanma projelerine dev kaynaklar aktarmanın değil bu imkanları insanlığın hayrına kullanmanın vesilesi yapalım

Bay Kemal ne işin var orada

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun Hatay ziyaretini de değerlendiren Erdoğan, "Bay Kemal bugün Hatay'a gitti. Hani gitmiyordun? Hani sanatçılarımıza o adamın yanında ne işin var diyordun? Ama biz dalga geçmeyiz, yeter ki gitsin. Yanına hangi sanatçıyı almış bakmayız.
Yeter ki teröristleri yanında yer almasın. Adalet kavramı çok güzel bir kavram. Ama adalet yürüyüşü yaparken yanına teröristleri alırsan onun adı adalet olmaz, atalet olur" dedi.

Dünyaya çağrı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN