• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Yenilgi unutuldu kavga başladı

Yenilgi unutuldu kavga başladı

28.06.2018, 00:28 Güncelleme Tarihi: 28.06.2018, 00:36

Oy düşüşünü kabul etmeyen ile ’nin adayı İnce arasında koltuk savaşı başladı. İnce’nin başa gelmesini isteyenlerle Kılıçdaroğlu taraftarları da parti önünde eylem başlattı. İki tarafın eylemleri sosyal medyaya da yansıdı

CHP'de 24 Haziran seçimlerinde yüzde 22.5 oyla yaşanan hezimetin ardından ortalık toz duman oldu. Seçimleri unutan partililer, koltuk ve parti içi iktidar kavgasına düştü. CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin partiden 8 puan fazla oy almasının ardından olağanüstü kurultay çağrıları art arda gelmeye başladı. Tanınmış birçok partilinin bayrak açtığı Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun istifaya yanaşmayarak İnce'nin başarısız olduğu yönündeki açıklamaları partideki tansiyonu daha da yükseltti. Kılıçdaroğlu, kendisini eleştirip istifaya davet edenlerle ilgili disiplin sopasını devreye sokarken İnce'nin 81 ile teşekkür ziyaretleri yapacağını açıklaması partide hareketliliğe sebep oldu.

EYLEM YAPTILAR

İnce ile Kılıçdaroğlu'nu destekleyenler Genel Merkez önünde eylem yaptı.
Taraflar arasındaki bu rekabet sosyal medyaya da taşındı. #DirenKemal hatchtagi altında Kılıçdaroğlu'na destek mesajları yayınlanırken aynı hatchtag altında Kılıçdaroğlu'nun tüm eleştirilerine rağmen istifa etmemekte direnmesini alaya alan paylaşımlarda bulunuldu. İnce'yi destekleyenler de yine sosyal medyada #yürüönümüzde ve #KılıçdaroğlunaVEDAvakti hatchtagi ile paylaşımlarda bulundu.

KILIÇDAROĞLU ŞOV YAPTI

Dün İnce'yle ilgili sıcak mesajlar veren Kılıçdaroğlu, bir yandan da partinin hakimi benim mesajı verdi.
İnce'nin teşekkür ziyaretlerine ilişkin, "İnce bizim değerimizdir, onu da kucaklıyoruz" diyen Kılıçdaroğlu, "Bütün il başkanlarıma talimatımdır: İnce geldiği zaman karşılayacaksınız, halkla buluşturacaksınız" dedi.

'BENDEN KURULTAY LAFI DUYAMAZSINIZ'

81 ile yapacağı ziyaretler için hazırlıklarını sürdüren İnce, orta yolu bulmak isteyen eski CHP Genel Başkanı Altan Öymen ve eski SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın'la Ankara'da bir araya geldi. Görüşmenin ardından konuşan İnce, Kılıçdaroğlu'nun "İnce bizim değerimizdir, kucaklıyoruz" sözlerinin ve il başkanlarına talimatının anımsatılması üzerine, "İzlemedim ama doğru demiş.
Ben hala CHP'nin üyesiyim" dedi. İnce, "Bir kişi dahi partiden istifa etmesin.
Herkes yerinde kalsın. Benim ağzımdan kurultay diye bir şey duyamayacaksınız" ifadelerini kullandı. Öte yandan Öymen ve Karayalçın, Kılıçdaroğlu ile de bir araya geldi.

ALAY KONUSU OLDU

- Sosyal medyada Kılıçdaroğlu taraftarlarının açtığı #direnkemal hatchtagi altında Kılıçdaroğlu'nu alaya alan çok sayıda paylaşımda bulunuldu. İşte o paylaşımlardan bazıları:
- Seni Muharrem'e yedirmeyiz Kemal. Gerekirse yürüyen merdivene ters biner, Kağıttepe'de naralar atarız ama yine de seni yedirmeyiz. Ke MAL diyorum ki, mitinglerde motosiklete binip geri geri TIR mı parketsen?
- Yüzde 52.5 arkanda Kemal, çok sıkışırsan referandum yap.
- Sen Deniz Baykal'ı Önder Sav'ı göndermiş adamsın. Traktörü geri geri kullanana kaybedemezsin titre ve kendine gel.

KEMAL'E SAHİP ÇIK

- Kılıçdaroğlu, taraftarları sosyal medyada şu destek mesajlarını paylaştı:
- Sen ki 500 km yürümüş adamsın. Seni 50 m2 alanda bisiklet sürenlere değişmeyiz.
- Oyuna gelme CHP. Kemal'e sahip çık.
- Ecevit'i hasta ettiniz, Baykal'ı gizli çektiniz, KK'yı yedirmeyiz.
- Ne yapsalar boş, göklerden gelen bir karar vardır. Seni yalnız bırakmayacağız başkan.
- Kemal ürkme, çekinme arkandayız #DirenKemal
- CHP'yi bırakma o koltuk senin. Bakma sen o hadsizlere.
- (FETÖ'cü Tuncay Opçin): Kılıçdaroğlu hiçbir başkanın yapamayacağını yaptı, İnce'yi aday gösterdi. Tarih adını altın harflerle yazacak.

YANINDAYIZ İNCE

- (Aylin Kotil‏): CHP'nin tabanı da, tavanı da partinin oylarını 8 puan artırarak 30'un üzerine çıkaran İnce'ye #YürüÖnümüzde demelidir. Siyaset koltuğa yapışmak değildir. Sadece 50 günde yaratılan bu umut dalgasını heba etmemek için herkes üzerine düşeni yapmalı.
- Doğru olduğunu bildiğin yolda yalnız olsan dahi asla yürümekten vazgeçme. Yanındayız İnce.
- Hem Alevi hem CHP'li bir vatandaş olarak Kılıçdaroğlu'nun bırakıp İnce'nin gelmesini istiyorum. Artık başarısızlıkla başta kalan değil başararak kalan lider istiyorum. Ve #YürüÖnümüzde diyorum...
- Umudum sende anlıyor musun?
- 9 yıllık dönemde 9 seçim kaybettik. Emekleriniz ve Adalet Yürüyüşü için teşekkürler artık emekli olma zamanı.
- Çok şey yazılıp çizilebilir ama milletimizin kısa sürede sevdiği benimsediği bir insanı engelleyemezsiniz!
- İnsanların umutlarını kırmaya CHP'yi küçültmeye hakkınız yok! Lütfen tabanın ve halkın sesine kulak verin..!
- Kılıçda roğlu çıkmış hala biz başarılıyız diyor! İlla milyonlarca insan CHP'ye yürüsün mü istiyorsun? CHP senin babanın malı değil. Yeter artık yeter..
- İstifa etmek de erdemdir...

BU DİKTATÖRLÜK ARTIK BİTMELİ

24 Haziran sonrası partisini eleştirdiği için disiplin tehdidine maruz kalan CHP PM Üyesi ve Eski Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger, Yeni Asır'a konuştu.
Aksünger, "Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu partiyi tek adamlığa götürmekten başka bir şey yapmıyor. Çevresinde gölge gibi duran Bülent Tezcan ve Tekin Bingöl gibi yardımcılarının etkisi altında kalıyor.
Kılıçdaroğlu ve ekibinin artık özeleştiri yapması ve partinin önünü açması gerek.
Partideki otoriter yapı, eleştirileri bile kabul etmeyen bu diktatörlük ortadan kaldırılmalı" dedi.

ERHAN GÜLENÇ / FATİH ŞENDİL

Yenilgi unutuldu kavga başladı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN