• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Kabineye Ege damgası

Kabineye Ege damgası

10.07.2018, 23:42

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kurduğu yeni kabinede Ege Bölgesi’nden 4 bakan yer aldı. Tarım ve Orman Bakanı , Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk kabinede Ege’yi temsil edecek

ERHAN GÜLENÇ

Türkiye'de yeni sistemin ilk kabinesine Ege Bölgesi'nden 4 bakan girdi. İzmir'de siyaset yapan Eski Bakanlardan Ekrem Pakdemirli'nin oğlu Bekir Pakdemirli Tarım ve Orman Bakanı olarak yer aldı. Yeni Asır aracılığıyla İzmir ve Egelilere mesaj yollayan Bekir Pakdemirli, "Tarım ve Orman Bakanlığı, tüm Türkiye'nin bakanlığı.
Tüm bölgelere eşit hizmet götüreceğiz. Ancak, bu toprakların çocuğu olarak İzmir ve Ege'yle birlikte bu gururu yaşıyoruz. Milletvekilimizle birlikte İzmir ve Ege için de elimizden geleni yapacağız" dedi. Pakdemirli, "İnşallah önümüzdeki süreçte de İzmir daha güçlü ve iyi hizmet alacak" ifadesini kullandı.

BENİM İÇİN DE SÜRPRİZ

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bu görevin kendisi için de sürpriz olduğunu belirtti. Haberi önceki gün aldığını söyleyen Pakdemirli, şaşırdığını ifade ederek, "Böyle bir beklenti içerisinde değildim. Biraz şaşırdım. Reis-i Cumhurumuza bu görevi bana verdiği için teşekkür ediyorum. Hem kendisine hizmet hem de millete hizmet imkanı doğdu. Tüm bölgeler eşit davranarak, İzmir'i de koruyarak, kollayarak çalışmalarımıza devam edeceğiz" dedi.

İZMİR DOĞUMLU TECRÜBELİ İSİM

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 1973 yılında İzmir'de doğdu. Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi'nde lisans eğitimini tamamladıktan sonra Başkent Üniversitesi'nde işletme yüksek lisansı, Celal Bayar Üniversitesi İktisat Bölümü'nde doktora çalışmalarını yürüttü. Gıda, tarım, hayvancılık, teknoloji ve otomotiv alanında serbest girişimcilik yaptı. Çeşitli şirketlerin kuruluşunda ve yönetiminde bulundu. Türkiye'nin ilk 500 sanayi kuruluşu arasında yer alan bir firmada ve halka açık bir gıda firmasında Genel Müdürlük görevlerini üstlendi. Turkcell, BİM ve AlBaraka Katılım Bankası'nda yönetim kurulu üyesi olan Pakdemirli, sosyal sorumluluk faaliyetleri kapsamında Tarihi Kemeraltı A.Ş. ve Türkiye Ruh Sağlığı Tedavi Vakfı Yönetim Kurulu üyeliklerini de sürdürüyor.

RUHSAR PEKCAN MANİSA DEMİRCİLİ

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 1958 Manisa-Demirci doğumlu. İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Fakültesi mezunu. Yüksek lisansını da aynı fakültede yaptı. 1981 yılında Türkiye Sınai Kalkınma Bankası'nda başladığı kariyerine, özel sektörde çeşitli firmalarda farklı görevlerin ardından Genel Müdür ve Yönetim Kurulu üyesi olarak devam etti. 2005 yılında altyapı projelerine içme suyu, sulama, petrol ve doğalgaz boruları, santrallere elektromekanik aksamı temin eden Karon Mühendislik ve Ticaret Ltd. Şti'ne kurucu ortak olarak katıldı. Halen aynı şirketin Yönetici Müdürü.
Daha önce üç dönem DEİK-Türk Suriye İş Konseyi Başkanlığını yürüttü. Halen TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcılığı, İTO-İstanbul Kadın Girişimler Kurulu Üyeliği, ECO-CCI Ekonomik İşbirliği Teşkilatı, Ticaret ve Sanayi Odaları, Kadın Girişimciler Kurulu Üyeliği görevleri yürütüyor.

ESKİ BAKAN ATİLLA KOÇ'UN KIZI

Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Kültür ve Turizm Eski Bakanı ve Aydın eski Milletvekili Atilla Koç'un kızı. Selçuk'un bakanlık görevine getirilmesi Aydın'da sevinç yarattı. Kızının bakan olmasıyla büyük bir mutluluk yaşayan eski bakan Atilla Koç, "Aydın'ımızdan bir bakan daha oldu. Mutluyum. İlimize hayırlı olsun" diye konuştu. Selçuk, 1979 Ordu doğumlu.
Ankara Atatürk Anadolu Lisesi'nin ardından Bilkent Üniversitesi'nde tam burslu ekonomi lisansı öğrenimi gördü.
Amerika'da Michigan Üniversitesi'nde ekonomi doktorasına başladı, Teksas Üniversitesi'nde işletme doktorasına devam ederken aynı üniversitede muhasebe ve enformasyon yönetimi yüksek lisansı da yaptı. 2007'den itibaren İslam İşbirliği Teşkilatı SESRIC'te kıdemli araştırmacı olarak görev yaptı.

KULALI BAKAN KASAPOĞLU

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Manisa Kula kökenli. 1976 yılında İstanbul'da doğdu. Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü'nden mezun oldu. Aynı üniversitede mahalli idareler ve yerinden yönetim programında yüksek lisans yaptı. ABD'deki Florida State Üniversitesi İşletme Fakültesi'nde yönetim organizasyonu alanında araştırmacı, uzman ve proje koordinatörü olarak çalıştı.
Palm Beach Atlantic Üniversitesi'nde işletme yüksek lisansını tamamladı. Özel sektörde uluslararası ticaret alanında çalıştı. 2009 yılında Başbakanlık Müşavirliği'ne atanmasının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda, Milli Eğitim Bakanlığı'nda, Gençlik ve Spor Bakanlığı'nda çeşitli görevler üstlendi.

Kabineye Ege damgası haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN