• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Başkan diplomasisi

Başkan diplomasisi

28.08.2018, 00:40

Başkan Erdoğan, dün İngiltere Başbakanı ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. İki lider görüşmede, özellikle Türkiye’ye yönelik saldırılar sonrası ticari ilişkiler ve yatırımları geliştirme kararı aldı

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, dün Birleşik Krallık Başbakanı Theresa May ile telefonda görüştü.
Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre görüşmede, ikili ilişkiler, güncel ve bölgesel konular hakkında görüş teatisinde bulunuldu. Başkan Erdoğan ve İngiltere Başbakanı May, ikili ekonomik ve ticari ilişkileri, karşılıklı yatırımları daha da geliştirmenin önemine dikkati çekti.
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile İngiliz mevkidaşlarının en kısa sürede bir araya gelmelerinin kararlaştırıldığı görüşmede, başta İdlib olmak üzere Suriye'deki son gelişmelere de değinildiği kaydedildi.

ZİRVEDE 4. YIL

Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini öngören 2007'deki anayasa değişikliğinin ardından, 28 Ağustos 2014'te Türkiye'nin halk iradesiyle seçilen ilk cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan, devletin zirvesinde 4. yılını geride bıraktı. 24 Haziran'da girdiği seçimde aldığı 26 milyon 330 bin 823 oyla da Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk başkanı seçilen Erdoğan, son bir yılda ikişer kez Azerbaycan ve Rusya'ya olmak üzere 30 ülkeyi ziyaret etti. Başkan Erdoğan, görevinin 4. yılında, Türkiye'den Yunanistan'a 65 yıl sonra en üst düzeydeki ziyareti gerçekleştirdi. Uluslararası ölçekli yatırımlara önem veren Erdoğan, dünyanın en stratejik projelerinden TANAP'ın açılışını gerçekleştirdi, Akkuyu Nükleer Santrali'nin de temelini attı.

Başkan diplomasisi haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN