• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

: tarımda marka olacak

Nihat Zeybekci: İzmir tarımda marka olacak
Giriş Tarihi: 8.3.2019

Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Zeybekci, Torbalı ziyaretinde tüm ilçelerin gıda ve tarım ürünlerini destekleyip markalaştırmak için belediye şirketi kuracaklarını söyledi.

Cumhur İttifakı'nın AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci, tarım alanındaki proje ve yatırım hedeflerini İzmir'in en bereketli tarım havzalarından biri olan Torbalı'da açıkladı. Torbalı Belediyesi Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen ve AK Parti ve MHP'nin oluşturduğu Cumhur İttifakı temsilcileri ile çok sayıda vatandaşın katıldığı programda konuşan Zeybekci konuşmasında, "Bizim amacımız balık dağıtmak değil, size olta vermek. Proje bazlı yatırım teşvik kanununu bu kardeşiniz çıkardı. Buraya yatırımcılar gelecek. O kanunun da en güzel uygulandığı yer Menderes Havzası olacak" dedi.

ÇİFTÇİLER İÇİN ŞİRKET
Büyükşehir Belediyesi'nin, tüm ilçelerde tarım, tarımsal üretim, hayvancılık, bitki, peyzaj başta olmak üzere üreticiden tüketiciye kadar bir üst şirket kuracağını dile getiren Zeybekci, şunları söyledi: "Bu şirket ekim aşamasından teslime çiftçimize her türlü kolaylığı sağlayacak, İzmir tarımının birleştiği bir alan haline gelecek. Ve İzmir'in ürünleri 'Uluslararası marka' olacak. Ana şirket gerekli gördüğü ürünlerde ortaklıklar da oluşturabilecek. Her tarım ürünü için özel marka çalışması yapılacak."

Büyükşehir'in balıkçılık ve yan kollarında üreticinin yanında yer alacağını kaydeden Zeybekci, "Balık ürünleri özel paketleme yöntemleri ve kendi markalarıyla hayata geçecek. Tarımda tüm üreticilerin gübre, makine, teçhizat olmak üzere ihtiyaçları Büyükşehir tarafından sağlanacak. Bunlar çiftçilerimize vadelerle sunacak. Yine Büyükşehir bünyesinde 'Kırsal Kalkınma, Tarım ve Gıda Hizmetleri Genel Müdürlüğü' kurulacak. Bu alanda genç ve kadın girişimciliğinin geliştirilmesi, yeni kırsal finans uygulamaları, eğitimler ve kooperatifçiliğin etkin biçimde değerlendirilmesi sağlanacak" diye konuştu.

ÖDEMELERİ PEŞİN YAPACAĞIZ
İZMİR Büyükşehir Belediyesi'nin üreticiden aldığı ürünlerin bedelini de bir ilke imza atarak peşin ödeyeceğini söyleyen Zeybekci, "Bu ürünler, büyük marketlere vadeli verilecek ve 'Yerel Ürünler Standı'nda satışa sunulacak" diye konuştu.

ÖZEL STATÜLÜ VADİ KURULACAK
Yaş sebze-meyve, fidecilik, süs bitkileri ve daha birçok ürüne hem üretim hem de Ar-Ge merkezi olacak bir alanı özel statüyle vadi haline getireceğini de aktaran Zeybekci, şöyle devam etti: "Gerek yatırımcıya gerek üreticiye son derece cazip teşvik sistemleriyle destek olacağız. Vadi içindeki firmalara, tarımsal üretim konusunda, Tarım Bakanlığımızın sağladığı bütün destekler sunulacak. Vadideki tüm yatırımlar en yüksek seviyedeki teşviklerden yararlandırılacak. Tarıma Dayalı Sanayi Tesisleri ile gerekli hallerde yüzde 50'ye varan oranda süreli ortaklıklar kurulacak."

SEVİM AKBAŞ

Nihat Zeybekci: İzmir tarımda marka olacak haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN