• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Derman yerine eş, dost, akraba belediyeciliği

Derman yerine eş, dost, akraba belediyeciliği
Giriş Tarihi: 27.4.2019

'de göreve geldikten sonra işçi kıyımları ve sendika baskılarıyla gündeme gelen 'li başkanlarla ilgili yeni bir skandal daha ortaya çıktı. Belediyenin kritik pozisyonlarına akrabalarını getiren Menderes, Bornova, Kemalpaşa, Buca ve Menemen'in yeni başkanlarının, alanlarında uzman kadroları ise hayvan barınağı gibi birimlere sürdüğü iddia ediliyor.

İzmir'de yerel seçimlerin ardından göreve gelen CHP'li yeni başkanlar, bir yandan işçi kıyımı ve çalışanlara yönelik sendika baskısı yaparken, diğer yandan da eş, dost, akraba ve yandaş belediyeciliğine başladı. Bazı belediyelerde özel kalem müdürlüğü, başkan yardımcılığı ve danışmanlık gibi birçok önemli göreve belediye başkanının, vekillerin, meclis üyelerinin ve parti yöneticilerinin yakınları atanmaya başladı. Görevden alınan birim müdürleri ise hayvan barınakları veya moloz döküm sahaları gibi yerlerde görevlendirildi. Yeni Asır, İzmir'deki CHP'li belediyelerde son sürat devam eden eş, dost, akraba belediyeceliğini mercek altına aldı.

MECLİS ÜYESİNİN EŞİ İMAR MÜDÜRÜ
Kemalpaşa'nın yeni Başkanı Rıdvan Karakayalı, eski Başkan Arif Uğurlu döneminde görev yapan birçok ismi görevden aldı, bazılarını Temizlik İşleri Müdürlüğü'nde görevlendirdi. Karakayalı, seçimlerde kendisini destekleyen İP Kemalpaşa İlçe Başkanı Coşkun Dinçer'i Kültür Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Spor Birimine koordinatör olarak atadı. Karakayalı, İmar Müdürlüğü'ne ise, Belediye Meclis Üyesi CHP'li Barış Uçar'ın eşi Fatma Nur Doğan Uçar'ı getirdi.

VEKİL KARDEŞİNİ YARDIMCI YAPTI
Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, kendi adaylığını destekleyen CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat'ın kardeşi ve aynı zamanda şu an ve geçtiğimiz dönem Meclis üyesi olan İbrahim Ulaş Polat'ı yardımcılığına atadı. Kendisi de CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel'in yakın arkadaşı olan Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç da, Belediye Başkan Yardımcılığı görevine yine Yücel'in yakın arkadaşı Serkan Kalmaz'ı getirdi.

MENDERES'TE AMCAOĞLU KIYAĞI
Menderes Belediye Başkanı CHP'li Mustafa Kayalar, eski başkan Bülent Soylu'nun özel kalem müdürü Yavuz Selim Aktaş'ı görevden alarak yerine amcasının oğlunun eşi, eski belediye çalışanı Nuriye Kayalar'ı getirdi. Nuriye Kayalar aynı zamanda Kültür ve Sosyal İşler Müdürü yapıldı. Ayrıca CHP'den Menderes Belediye Başkan aday adayı olan Mesut Taşdemir, Park Bahçeler Müdürü oldu. Menemen Belediyesi'ndeki akraba kıyağı ise 'bu kadar da olmaz' dedirtti. CHP'li Serdar Aksoy, halasının eşini İrfan Aras'ı kendisine baş danışman olarak atadı. Aksoy, Aras'ın kızlarının eşleri olan Adil Acar'ı Spor Müdürlüğü'ne, Mehmet Cin'i ise Özel Kalem Müdürlüğü'ne getirdi. Aksoy'un eşi Dilek Aksoy'un da belediyede 'eş başkan' gibi çalıştığı konuşuluyor.

TORBALI'DA İSMAİL UYGUR SÜRGÜNÜ
CHP'den Torbalı Belediye Başkanı seçilen İsmail Uygur, ilk iş olarak kendisine muhalif kişilerin görev yerlerini değiştirdi. AK Partili eski Başkan Adnan Yaşar Görmez'in müdür ve amirlerini büyük oranda değiştiren Uygur, belediyede yapı kontrol müdürü olarak görev yapan Nurten Sevim'i önce Dağtekke Köyü hizmet binasında daha sonra Karakuyu Mahallesi'ndeki hizmet binasında görevlendirdi. Uygur'un tepki çeken bir diğer görevlendirmesi ise Belediye Başkan Yardımcısı Yunus Değer'i görevden alması oldu. Değer, muhtarlık işlerinden sorumlu oldu.

​"BUNUN ADI EMEK HIRSIZLIĞI"
Menemen Belediye eski Başkanı Tahir Şahin, Serdar Aksoy'un emek hırsızlığı yaptığını iddia ederek şöyle konuştu: "Birim müdürlerinin yüzde 80'inin görev yerlerini değiştirildi. Ayrıca 2 yıldır belediye şirketinde çalışan 284 kişi işten atıldı. Tekrar belediye şirketine asgari ücretle işe alacağı söylendi. Böylece daha önce yüksek maaş alan arkadaşlarımızın maaşları düşürüldü. Bu büyük bir tezgah. Bunun adı tamamen emek hırsızlığıdır" dedi.

MÜDÜRLÜKTEN HAYVAN BARINAĞINA YOLLANDILAR
Menderes'in yeni başkanı Mustafa Kayalar, görevden aldığı bütün birim müdürlerini toplu taşıma aracı ve servisin olmayan bölgelerde görevlendirildi. Özel Kalem Müdürü Yavuz Selim Aktaş, Park Bahçeler Müdürlüğü'nde Ziraat Mühendisliği yapan Gülşen Hüseyinoğlu ve Temizlik İşleri Müdürü Mert Hepdonduran hayvan barınağına sürüldü. Park Bahçeler Müdürlüğü'nde Peyzaj Mimarı olarak görev yapan Ayşe Ersöz Çakaltepe ve Başkan Sekreteri ve Başdanışmanı Talip Aktaş Çakaltepe moloz döküm alanına gönderilirken, İnsan Kaynakları Müdürü Hüseyin Kutlu da, Menderes Gençlik Eğitim Merkezi'ne gönderildi.

GÖREVLENDİRMELER HUKUKA AYKIRI
İmar Müdürü Nil Özgen, görevden alınarak aynı birimde görevlendirildi. Fen İşleri Müdürü ve Destek Hizmetleri Müdürü aynı zamanda başkan yardımcılığı yapan Kerem Tunçel, Görece'de bir kütüphaneye gönderildi. Atamalara tepki gösteren belediye kaynakları, "Üniversite mezunu, mimar, harita teknikeri insanlara cam sildirilip süpürge yaptırılıyor. Belediyedeki teknik personeli hukuka aykırı bir şekilde görevlendirildiler. Zorla sendika değişikliği yapıldı" diyerek görevden almalara tepki gösterdi.

SEVAL KONURALP

Derman yerine eş, dost, akraba belediyeciliği haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN