• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

düzenlemesinde yeni formül yolda

Af düzenlemesinde yeni formül yolda
Giriş Tarihi: 30.6.2019

, içinde ceza infaz sistemi değişikliklerinin de yer alacağı ve yasalaşması halinde 60 bin civarında mahkumun cezaevinden çıkmasını sağlayacak yargı paketini önümüzdeki günlerde Meclis’e taşımayı planlıyor. Düzenleme ile birlikte Türk ceza-infaz sistemine ışığı görme hakkının girmesi üzerine çalışma yapılıyor.

AK Parti yargı reform paketini ikiye bölmeyi planlıyor. Buna göre önce üzerinde çok fazla tartışma olmayan avukatlara pasaport ve 60 bine yakın hükümlünün cezaevinden çıkmasını sağlayacak paket olacak. Bu paket önümüzdeki günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşınacak. AK Parti, muhalefet partileri ile de görüşerek üzerinde uzlaşılan bir düzenleme çıkarmaya çalışacak. İkinci paketin ise yeni yasama döneminde yani 1 Ekim'den sonra gündeme getirilmesi düşünülüyor.

IŞIĞI GÖRME HAKKI
AK Parti'nin üzerinde çalıştığı yargı reform düzenlemeleri içinde Türk cezainfaz sistemine girecek bir uygulama da yer alıyor. Almanya ve İngiltere başta olmak üzere bazı batılı ülkelerin sisteminde bulunan uygulamanın adı "ışığı görme hakkı". Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin de cezalarda bu tür kademelendirmeler yapılması yönünde kararları bulunuyor. Buna göre örneğin adam öldürme suçu hükümlüsü bir kişi Türkiye'de 24 yıl aralıksız cezaevinde yatıyor. Işığı görme hakkı uygulamasına geçildiğinde 10-15 yıllık süre cezaevinde geçecek. Kalan süre için ise evde hapis gibi alternatif ceza yöntemleri uygulanacak. Bu düzenleme yapılırken ise adalet duygusu zedelenmeyecek. Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına bir kademelendirme uygulanması gündeme gelirse çocuklara yönelik suçlar, anne-baba ve akrabaya yönelik suçlar ile terör suçları kapsam dışı tutulacak.

ZÜBEYDE YALÇIN

Af düzenlemesinde yeni formül yolda haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN