• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Belediyelerin kabusu

Borçları nedeniyle zor günler geçiren hatta personel maaşlarını bile ödemekte zorlanan ’li belediyelerin başına bir de Genel Başkan Yardımcısı kontrolündeki medya şirketi çıktı. ’de ilçe belediyelerine merkezli ile birlikte çalışmaları için baskı yapıldığı iddia ediliyor

Belediyelerin kabusu Tuncay Özkan
Giriş Tarihi: 20.7.2019

İzmir'de parti örgütünün tek patronu olma sevdasıyla bilinen CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan, bir süredir yeni bir medya grubu oluşturmak için çalışıyor. CHP'li bazı üst düzey isimlerin de desteğiyle hareket eden Özkan, kendi kontrolünde olduğu belirtilen Güneşim Medya isimli şirket üzerinden bu yapılanmayı gerçekleştiriyor. Güneşim Medya, bir süre önce KRT TV ve ANKA Haber Ajansı'nı bünyesine kattı.
Daha önce de 2000'li yılların yükselen trendlerinden biri olan 'ulusalcılığı' kullanarak kurduğu Kanaltürk'ü parlatan ve ardından da FETÖ'cü Akın İpek'e on milyonlarca dolara satan Özkan, Güneşim Medya üzerinden sürdürülen bu oluşumu "CHP'nin medyasını oluşturuyoruz" görüntüsü altında yürütüyor. Grubun başında Özkan'ın Kanaltürk'te birlikte çalıştığı Adnan Bulut bulunuyor.

KAYNAK BELEDİYELERDEN
İşte bu medyanın finansmanı için bulunan formül ise, CHP'li belediyelerden aktarılacak paralar. Hatta, kulislerde Tuncay Özkan ve CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç'un, geçtiğimiz günlerde bir grup CHP'li belediye başkanı ile kapalı kapılar ardında görüşme yaptığı iddiaları gündeme gelmişti. Kulislerde bu toplantıda başkanlardan Güneşim Medya bünyesindeki TV kanalına destek olmaları istendiği belirtilmişti. Bu iddialara göre Özkan ve ekibi, CHP'li ilçe belediyelerinden yıllık 150 bin, büyükşehirlerden ise 500 bin ila 1 milyon lira arasında değişen bir bedel talep ediyordu. Özkan'ın şimdi de gözü, zaten birçoğu borç batağında olan İzmir'deki CHP'li ilçe belediyelerine diktiği ortaya çıktı. Emin kaynaklardan aldığım bilgilere göre, Özkan'a yakın bazı isimler bugünlerde İzmir'deki ilçe belediye başkanlarını arıyor. Bu görüşmelerde başkanlara, "Belediyenizin tanıtım ve ajans işlerini, sosyal medya yönetimi gibi hizmetleri Genel Başkan Yardımcımız Tuncay Özkan'ın öncülüğünde kurulan Güneşim Medya üzerinden yürütün. CHP'nin güçlü bir medya oluşumuna ihtiyacı var. Siz de buna destek olun" diyor.

'MECBURİ' TALİMATLAR!
Ancak, başkanların birçoğunun yakın çevrelerine "Belediye zaten borç denizinde yüzüyor. Ödemelere zor yetişiyoruz, maaşları ödemekte zorlanıyoruz. Bir de başımıza Tuncay Özkan'ın Güneşim Medya işi çıktı" diye dert yandıkları ifa
de ediliyor. Dert yanan bu başkanların bazılarının hissettiği 'mecburiyet' nedeniyle bürokratlarına Güneşim Medya ile çalışma talimatı verdiği kaydediliyor

KANALTÜRK'Ü SATIVERMİŞTİ
Bu yaşananlar bana yukarıda da değindiğim gibi Tuncay Özkan'ın 2000'li yıllardaki Kanaltürk macerasını hatırlattı. Özkan o dönem Kanaltürk isimli bir TV kanalı kurmuş ve bu kanalı Türkiye'de bir kesimde yükselen ulusalcı hassasiyetleri kullanmak üzerine konumlandırmıştı. Kanaltürk, kısa süre içerisinde ulusalcıların sesi olarak gösterilmeye başlanmıştı. Özkan, bu kesime hitap eden mitingler de düzenlemiş ve Kanaltürk'ü kısa sürede büyütmüştü. Ancak, 2008'de bir anda Özkan, kanalını FETÖ'cü işadamı Akın İpek'e satıvermişti. Satış rakamının 25 milyon dolar olduğu dile getirilmişti. FETÖ'ye yapılan bu satış Özkan'ın kurduğu kanalla ilgili de hassasiyet geliştiren ulusalcılarda hayal kırıklığı oluşturmuştu.

YİNE YAPMAYACAĞININ GARANTİSİ YOK
Özkan, şimdi de başlattığı yeni oluşumu CHP medyasını kurma görüntüsü altında yürtüyor. Bu oluşuma Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun destek verip vermediğiyle ilgili bir açıklama olmadı. Hatta bazı Genel Başkan Yardımcılarının Özkan'ın partideki hakimiyetini artırma aracı olarak gördüğü bu projeye tepki gösterdiği bile belirtiliyor. Yani bu durum Özkan'ın yarın öbürgün 'CHP'nin oluşumu' gibi pazarladığı bu medya grubunu da Kanaltürk'te yaptığı gibi bir anda satıp yine milyonlarca doları almayacağının garantisi yok. Benden uyarması...

ERHAN GÜLENÇ

Belediyelerin kabusu Tuncay Özkan haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA