• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Büyük teşekkür turu ’den başlıyor

Büyük teşekkür turu Rize’den başlıyor
Giriş Tarihi: 23.8.2019

31 Mart seçimlerinde en yüksek oy alan AK Partili belediyeler, Başkan ’ı ağırlayacak. Memleketi ’ye giderek yarın vatandaşlarla buluşacak olan Erdoğan, daha sonra Artvin’in Yusufeli ilçesini ziyaret edecek.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart seçimlerinin ardından gerçekleştireceği teşekkür ziyaretlerine başlıyor. Yarın memleketi Rize'de vatandaşlarla buluşacak olan Başkan Erdoğan, Pazar günü ise Trabzon'da temaslarda bulunacak. Erdoğan, ayrıca bölgede yapımı devam eden Rize-Artvin Havalimanı ile Yusufeli Barajı'nda inceleme yapacak.

YÜZDE 72,99 OY ALDI
AK Parti'nin 31 Mart yerel seçimlerinde en fazla oy aldığı il yüzde 72,99 ile Rize olmuştu. AK Parti, Trabzon'da ise yüzde 64,61 oyla belediyeyi kazanmıştı. Erdoğan, hafta sonu ayrıca, yüzde 43,2 oyla AK Parti'nin belediyeyi kazandığı Artvin'in Yusufeli ilçesini de ziyaret edecek. Erdoğan, teşekkür ziyareti kapsamında teşkilatın nabzını tutarak uyarılarını da yapacak.

KURULUŞ KUTLAMASI
Öte yandan, Başkan Erdoğan bugün AK Parti'nin 18'inci kuruluş yıldönümü etkinliklerine katılacak. Önce AK Parti Genel Merkezi'nde partisinin Merkez Karar ve Yönetim Kurulu toplantısına başkanlık edecek olan Erdoğan, ardından ATO Congersium'da kuruluş yıldönümü etkinliklerine katılacak. Yaklaşık bin kişinin katılması beklenen etkinlikte Başkan Erdoğan, bir konuşma yapacak. Kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında bir de resepsiyon verilecek. Bu yıl etkinliğe AK Parti'nin kuruluş yıldönümünde olan 14 Ağustos 2001'de doğan ve bu yıl tıpkı AK Parti gibi 18 yaşına basan 18 genç de davet edildi. Etkinlikte AK Parti'nin kuruluşundan bu yana geçen sürede yapılanlar ve yaşananlar da bir sinevizyonla anlatılacak. AK Parti'nin 18'inci yaşına özel bestelenen şarkı da ilk kez katılımcıların beğenisine sunulacak.

MKYK'DA KONGRE KARARI
Erdoğan'ın başkanlık edeceği Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısında AK Parti'nin 7'inci Olağan Büyük Kongre kararının alınması ve bu konuda Merkez Yürütme Kurulu'nun (MYK) yetkilendirilmesi bekleniyor. Bu kararın ardından Eylül ayından itibaren AK Parti'de kongre süreci başlayacak. Önce delegeler belirlenecek ardından belde, ilçe ve il kongreleri yapılacak. Eş zamanlı olarak il kadın ve gençlik kolları kongreleri yapılacak. Bu süreç tamamlandıktan sonra ise AK Parti'nin, 7'inci Olağan Büyük Kongresi'nin 2020 yılının Eylül ayı gibi Ankara Arena Spor Salonu'nda yapılması planlanıyor.

4 BÜYÜKELÇİNİN GÜVEN MEKTUBUNU KABUL ETTİ
Başkan Recep Tayyip Erdoğan, dün 4 ülkenin büyükelçisinin sunduğu güven mektuplarını kabul etti. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen törenlerde sırasıyla, Endonezya Büyükelçisi Lalu Muhammed Iqbal, Filipinler Büyükelçisi Raul Salavaria Hernandez, Irak Büyükelçisi Hassan H.A. Janabi ve Mali Büyükelçisi Mohamed Aly AG İbrahim güven mektuplarını sundu. Erdoğan, güven mektubu sunan büyükelçilerle ayrı ayrı hatıra fotoğrafı çektirdi.

​DOĞU HATTINA YENİ KOMUTANLAR ATANDI
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayıyla Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda 75, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda 25 ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda 27 komutana yönelik atamalar yapıldı. Malatya'da bulunan 2. Ordu Komutanlığı'na Korgeneral Sinan Yayla, Erzincan'daki 3. Ordu Komutanlığı'na ise Korgeneral Şeref Öngay getirildi. Bu iki değişiklikle Türkiye'nin özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgelerini korumakla sorumlu iki kritik komutanlığın tepe ismi değişmiş oldu.

EGE'YE KORGENERAL
Fırat Kalkanı Harekatı'nı yöneten tugay komutanları arasında yer alan Tümgeneral Ömer Ertuğrul Erbakan ise Özel Kuvvetler Komutanı oldu. 4. Kolordu Komutanı Korgeneral Ali Sivri ise Ege Ordu Komutanı oldu. Korgeneral Sinan Yayla ise vekaleten yürüttüğü 2. Ordu Komutanlığı görevine atandı.

​3 BİN MUHTAR İÇİN SEÇİM YOLU GÖRÜNDÜ
Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları doğrultusunda çok sayıda sosyal hak kazanan muhtarlık son derece cazip hale geldi ve kıran kırana geçen yarış seçim sonrasına da yansıdı. 3 bin civarında muhtar hakkında "seçilme yeterliliğini taşımadığı" ve mazbatalarının geri alınması için vatandaşlar YSK'ya başvuru yaptı.

İtiraz gerekçeleri arasında muhtarların okuma-yazma bilmemesi, adli sicil kaydının bozuk olması, en az 6 ay seçildiği yerde yaşaması koşulunu taşımaması da bulunuyor. Muhtar olmak isteyen seçim kurullarına başvuru yapmıyor ve sandıklara bastırdığı pusulasını koyması yeterli oluyor. Bu nedenle seçilme yeterliliği olup olmadığı da kontrol edilemiyor. YSK'nın vereceği kararların ardından muhtarlık için ara seçim 7 Haziran 2020'de yapılacak. Mazbatası alınan muhtarlıklara yeni isimler seçilecek.

Büyük teşekkür turu Rize’den başlıyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN