• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Gönül Erenleri -

Gönül Erenleri - Tezeren Dede Türbesi

16.05.2018, 17:33

Bursa'daki bir evin içinde bulunan türbe, Ramazan aylarında ziyaretçi akınına uğruyor. Kimi evlenmek, kimi iyi bir iş, kimi ise bebek sahibi olmak için türbeye gelip dua ediyor.


'Evliyalar ve sultanlar kenti' olarak anılan Bursa'da bir evde bulunan türbe dikkat çekiyor. Uludağ eteklerindeki Molla Fenari Mahallesi'nde bulunan Tezeren Dede Türbesi yıllardır vatandaşların ziyaretleri ile dolup taşıyor. İçinde ev de bulunan türbe, Ramazan aylarında ise iki katı misafir ağırlıyor. Fatih Sultan Mehmet zamanında lokman hekim olarak yaşadığına inanılan Tezeren Dede'nin türbesi, 1900'lü yılların başında bir aile tarafından yapılan evin içinde kalmış. Soyadı kanunuyla birlikte 'Tezveren' soyadını alan ailenin üyeleri, ev boşaltılana kadar burada yaşamış.

Günümüzde, Tezeren Dede Türbesi'nin bakımını da bu evde doğan ve çocukluğu bu evde geçen aile üyelerinden Hayrettin Tezveren üstlenmiş. Evin sahibi Hayrettin Tezveren, "Dedem Lokman hekimmiş. Buhara'dan geldiği söyleniyor. Eskiden biz de bu evde yaşıyorduk. Sonra burayı güzelleştirmeye karar verdik. Vatandaşlarımızın buraya gelip dua etmelerini istiyoruz" diye konuştu.

Gönül Erenleri - Tezeren Dede Türbesi haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN