• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Baş boyun bölgesi kanserleri 6. sırada

Baş boyun bölgesi kanserleri 6. sırada

27.03.2018, 00:00

Doç. Dr. Görkem Eskiizmir, sigara ve alkol tüketiminin, güneş ışınlarına fazla maruz kalmanın baş boyun bölgesinde deri, solunum yolu ve lenf bezelerinde birçok farklı kansere neden olduğuna dikkat çekti. Eskiizmir, toplumda en çok görülen 6'ıncı kanser grubunu oluşturduğunun altını çizdi. Baş-boyun bölgesi kanserlerinin farkındalığı daha az olan bir kanser grubu olduğunu belirten Eskiizmir, "Daha özeline bakarsak gırtlak kanseri özellikle erkek hastalarda ilk 10 kanserden biriyken; troid kanseri yine kadınlarda ilk 3 kanserin içinde yer alıyor. Başboyun bölgesi maalesef kanser gibi ciddi bir hastalık için önemli bir bölge" şeklinde konuştu.

CİLTTEKİ DEĞİŞİM

Eskiizmir, hastaların farklı belirti ve bulgularla başvurduklarını ifade ederek, "En önemli belirtiler ciltteki değişiklikler, renk değişiklikleri veya iyileşmeyen yaralar, ses kısıklıkları, yutma güçlükleri, baş-boyun bölgesinde çeşitli bezelerin veya kitlelerin oluşması var. Daha çok ileri yaş grubunda karşılaşıyoruz" diye konuştu.

SİGARA VE ALKOL

Baş-boyun kanserlerinin oluşumunda etkili olan faktörleri anlatan Eskiizmir, "Baş-boyun kanserlerinin en önemli sebepleri arasında sigara kullanımı, alkol tüketimi önde geliyor. Maalesef sigara toplumumuzun ayrılmaz bir parçası. Sigarayla ilgili bıraktırma yönündeki politikalar bence çok yerinde. Gırtlak kanserlerinin yüzde 90'ı üzerindeki kısmının sigarayla ilişkili olduğunu net olarak ortaya çıkardılar. Yani sigara olmasa yüzde 90'ında kanser olmayacak" dedi.

GÜNEŞE DİKKAT!

Güneş maruziyetinin baş boyun kanserlerinin oluşumunda oldukça etkili olduğunu belirten Eskiizmir, "Özellikle bizim bölgemiz açısında baktığımızda Ege Bölgesi'nde biraz daha yoğun olan güneş maruziyeti.
Çünkü korunmadan güneş maruziyeti özellikle deri kanserlerinin gelişmesi açısından ki bu gerçekten baş-boyun bölgesi önemli bir risk faktörü oluşturuyor" şeklinde konuştu.

CÜNEYT HASÇELİK

Baş boyun bölgesi kanserleri 6. sırada haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.