• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

İftar sonrası içilen çok zararlı

İftar sonrası içilen sigara çok zararlı

04.06.2018, 15:38

Ramazan'da iftar sonrası üst üste içilen sigara, gün boyunca nikotin almayan vücutta normalden daha fazla tahribata yol açıyor.
Ramazan'da kendini yeni duruma hazırlayan beyin için bu davranış, bozucu etki yapıyor.

DESTEK ŞART

Sigara bağımlılığının tıbbi bir hastalık olduğunu belirten uzmanlar, "Sigara bırakmak sanıldığı kadar kolay bir şey değildir. Profesyonel destek alınmalıdır" uyarısında bulundu.

AŞIRI YÜKLEME

Bütün gün nikotinden uzak kalan vücudun iftardan sahura kadar olan zamanda aşırı yüklemeye maruz kaldığını belirten Uzman Klinik Psikolog Ahmet Yılmaz, Ramazan ayı öncesinde belirli zamanlarda sigara içildiği için vücudun kendisini buna göre programladığını söyledi.
Yılmaz, "Bütün gün sigara içilmediğinde vücutta yoksunluk belirtileri ortaya çıkıyor. Bir süre sonra vücudun nikotin toleransı düşüyor. Vücut tam bu duruma alışmaya başlarken bu sefer üst üste sigara içildiğinde daha zararlı bir hale geliyor" dedi.

BOZUCU ETKİ

Kendini yeni duruma hazırlayan beyin için bu davranışın bozucu bir etki yaptığına değinen Yılmaz sözlerine şöyle devam etti:

"Bu nedenle iftar sonrası sigara kullanımında dikkatli olunması gerekiyor."

İftar sonrası içilen sigara çok zararlı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN