• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Tırnak mantarına beyaz sirkeli tedavi

Tırnak mantarına beyaz sirkeli tedavi
Giriş Tarihi: 15.3.2019

Sarımsak ile birlikte hazırlanan beyaz sirkeli karışım, hem ağrısı hem de kötü görüntüsü ile rahatsız eden tırnak mantarına şifa oluyor

HER İŞİN BAŞI SAĞLIK - MERT ALPDÜNDAR

Nemlilik, uzun süre ayakta kalma ve sıcaklıklar nedeniyle meydana gelen ayak tırnağı mantarı ciddi problemlere yol açabiliyor. Doğal yollarla tedavi etmenin, hastalığın iyileşme sürecine destek verdiğini ifade eden uzmanlar, özellikle beyaz sirke ve sarımsağın su sürece yardımcı olduğunu söylüyor. Dermatec Polikliniği Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek, Yeni Asır'a verdiği bilgide, "Tırnak yavaş uzayan bir deri ekidir. Tırnak mantarı (onikomikozis) tırnağı kalınlaştırır, rengini bozar ve tırnak yatağından ayırır. Ülkemizde tırnak mantarı sorunu oldukça sık karşılaşılan bir problemdir. Sıklıkla erişkinlerde görülür. Tırnak mantar hastalıkları ağrı gelişimi, başka enfeksiyonlara yol açması ve bulaşıcı olması nedeni ile ciddi bir sağlık sorunudur. Özellikle yaşlı hastalarda, şeker hastalarında ve savunma sistemi problemli olan hastalarda daha dikkatli olunmalıdır. Bunun yanı sıra el ve ayak tırnaklarında ciddi estetik problemlere sebep olmaktadır" dedi.

PARMAĞA LAZER UYGULANIYOR
Tırnak mantarlarının en etkili tedavi yöntemlerinin başında lazer tedavisi geldiğini kaydeden Dr. Ata Nejat Ertek, "Lazer tedavileri; her yaş döneminde düşük risk ve geniş güvenli kullanım özelliği, yüksek hasta uyumu ve klinik iyileşmesi ile tırnak mantarlarında ilk tedavi seçenekleri arasına yer almaktadır. Ayak tırnağına uygulanan lazer ışığı, tırnak yatağına, tırnak ve etrafındaki yumuşak dokuya zarar vermeden yapılır. Mutlaka 5 parmağın tırnaklarına da uygulanmalıdır. Çünkü diğer parmaklardaki tırnaklarda da gizli mantar olabilir. Lazer tedavisi sırasında hafif ısınma hissi duyulur. Herhangi bir şekilde ağrı kesici veya anesteziye gerek yoktur. Uygulama sonrasında hemen günlük aktivitelerinize geri dönebilirsiniz" diye konuştu.

HEMEN OJE SÜRÜLEBİLİR
Tedavide bazı hastalar için tek seansın yeterli olduğunu kaydeden Dr. Ertek, "Bazı hastalar (çok ileri safhalar) içinse daha fazla seansa (6-8 seans veya fazlası) gerek vardır. Lazer işlemi sonrası hemen pedikür yaptırabilir ya da oje sürebilirsiniz. Burada önemli olan lazer işlemi öncesi dönemdir. Lazer işlemi uygulanmadan 1 gün önce tırnaklarınızdaki tüm ojeleri temizleyip, ayak temizliğinizi yapmalısınız. Mantar hastalığı çevresel faktörlere bağlı bir rahatsızlık olduğu için tekrarlaması mümkün olabilir. Bu nedenle mutlaka hastalıktan korunmak için uzmandan bilgi alınmalıdır" dedi.

DOĞAL ÇÖZÜMLER
Tırnak mantarına karşı şu doğal yöntemleri kullanabilirsiniz:
■ Çay ağacı yağı: Aktarlarda veya marketlerde bulabileceğiniz çay ağacı yağını her akşam gece yatmadan önce pamuk yardımıyla sorunlu bölgeye uygulayın. Çay ağacı yağını sürdükten sonra ayağınızın hava almasını sağlamanız gerekir.

■ Beyaz sirke ve sarımsak: İki adet sarımsağı iyice ezin. Daha sonra iki yemek kaşığı beyaz sirke ile harmanlayın. Son olarak tırnağınıza sürün ve iyice kapatın. Tırnağınız yenilenene kadar bu işlemi yapmaya devam edebilirsiniz.

■ Sirkeli su yöntemi: Ayağınızı sokabileceğiniz bir kovanın içerisine bir yemek kaşığı veya suyun miktarına göre sirke ekleyin. Her gece uyumadan önce ayaklarınızı 20 veya 30 dakika bu suyun içerisinde bekletin. Son olarak ayaklarınızı temiz bir havluyla kurulayın. Gün içerisinde tırnaklarınız hava alacak şekilde ayakkabılar giymeye özen gösterin.

Tırnak mantarına beyaz sirkeli tedavi haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN