• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Katarakt ameliyatının şeker ve tansiyona pozitif etkisi

Katarakt ameliyatının göz tansiyonu hastalarında tansiyon düşürücü etkisi, şeker hastalığına bağlı hasar gelişmiş gözlerde uygulanan lazer tedavisinde de pozitif etkisi vardır

Katarakt ameliyatının şeker ve tansiyona pozitif etkisi

24.6.2021

Atagöz Göz Hastalıkları Dal Merkezi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ayşegül Işık Özdamar, en sık görülen göz hastalığı katarakt hakkında bilgi verdi. En yaygın göz hastalığı olarak bilinen katarakta yönelik bilgiler veren Özdamar, özellikle 40 yaşının ardından ortama her 2 kişiden birinden katarakt geliştiğini ve kataraktın tedavisinin cerrahi olduğunu aktardı.

Özdamar, "Katarakt günümüzde en sık görülen göz hastalıklarından birisidir. Katarakt hastanın kendi merceğinin bulanıklaşması, saydamlığını yitirmesidir. Tek tedavi yöntemi cerrahidir. Ameliyatta bulanıklaşan mercek FAKO yöntemi ile alınır yerine suni mercek yerleştirilir" dedi. Op. Dr. Özdamar, katarakt tedavisinde, gözlük takmak istemeyen hastalar için de yakın orta ve uzak mesafeyi rahatça görebilecekleri, akıllı mercek uygulaması olduğu söyledi.

15 DAKİKADA OPERASYON
Operasyonun yaklaşık 15 dakikada tamamlandığını ve hastaların ameliyata aç gelmesine gerek olmadığını belirten Op. Dr. Özdamar, "Ameliyatta göz damla ile uyuşturulur ve yaklaşık 15 dakikalık bir sürede işlem gerçekleştirilir. Hastalar aynı gün evlerine gider ve ayaktan kontrole gelirler" dedi.

Katarakt ameliyatının şeker ve tansiyona pozitif etkisi haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.