• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Bağışıklığı probiyotikle güçlendirin

Mevsimler her ne kadar değişip kış bir türlü gelmiyor desek de, hasta eden havalar artık hissedilmeye başladı. Havaların soğuması ve okulların açılması pandemiyle birleşince aklımıza en sık gelen sorular “Hastalıklardan nasıl korunalım?” ve “Bağışıklığımızı nasıl güçlendirelim?” oluyor

Bağışıklığı probiyotikle güçlendirin

25.11.2021

Vücudumuz dışarıdan gelen herhangi bir strese karşı (virüs, bakteri, stres vb.) immün sistem kalkanını devreye sokuyor. Bizim görevimiz ise bu kalkanın korumasını ve gücünü her zaman arttırmak, onu dayanıklı kılmak olmalı. Bunun için de dikkat edeceğimiz belki de en önemli etken beslenmemiz.

HASTALIĞIN İLERLEMESİNİ ÖNLÜYOR
Probiyotiklerin enfeksiyon hastalıklarını ortadan kaldırmak ve hastalığın ilerlemesini önlemek için de kullanıldığı söyleyen Diyetisyen Nihan Aykırı, 'Kovid-19 enfeksiyonunun kuluçka ve şiddetli olmayan aşamalarında bağışıklık tepkilerini artırmanın son derece önemli olduğu öne sürülmektedir. Probiyotiklerin korona semptomlarını azaltmak ve ilerlemesini önlemek için koruyucu tedavi olarak kullanımı önerilmektedir" dedi.

EN GÜÇLÜ DOĞAL PROBİYOTİK YOĞURT
PROBİYOTİK bakterilerle yapılan tedavilerin hem üst hem de alt solunum yolu enfeksiyonlarını da azalttığını dile getiren Aykırı, "Bu sebeple beslenmemizde bolca probiyotik barındıran yoğurt, kefir, salatalık ve lahana turşusu, boza, şalgam gibi gıdaları tüketmemiz gerekiyor. En güçlü doğal probiyotik yoğurt. Bu sebeple probiyotik beslenmede her gün bir kase yoğurt mutlaka yenmelidir" diye konuştu.

YETERSİZ BESLENME EN BÜYÜK TEHLİKE
ÖZELLİKLE yaşlanma, düzensiz ve yetersiz beslenme, enfeksiyon veya ilaçların gelişigüzel kullanımı, bağırsağımızdaki istenmeyen bakteri sayısını arttırdığını ve probiyotik sayısını azalttığını ifade eden Diyetisyen Nihan Aykırı, "Bağışıklığımızı arttırmak ve enfeksiyon hastalıklarına karşı koymak için düzenli uyku ve yeterli beslenme, probiyotik içeren besinleri diyetimize eklemek birincil hedefimiz olmalıdır. Fakat tüm bunlara rağmen yeterli probiyotik alımı sağlayamadığımız durumlarda alanında uzman bir hekime danışarak size uygun probiyotik takviyesi almanızı öneriyorum" dedi.

YAĞ DEPOLANMASINI ENGELLEYEBİLİRSİNİZ
ROOİBOS çayı ile açlığınızı daha kolay kontrol edebilirsiniz. Güney Afrika'daki kızıl çalı bitkisinin yapraklarından elde edilen Rooibos çayı, lezzetiyle alternatif bir içecek olarak karşımıza çıkıyor. Bu faydalı çay, aspalathin güçlü flavonoidi ile açlık ve yağ depolanmasının nedeni olan stres hormonlarının seviyelerini düşürerek daha az yağ depolanmasını sağlar.

EGZERSİZDEN ÖNCE YEŞİL ÇAY İÇMELİSİNİZ
KEYİFLE tüketilen yeşil çay ile metabolizma hızlandırmak mümkün. Epi gallo kateşin gallat-3 içerdiği için, antrenmanlardan önce içilen yeşil çay, yağ yakımına önemli ölçüde destek olacaktır. Bu sayede karaciğerinizin yağı enerjiye çevirebilme kapasitesi de yükselecektir. Yeşil çay tüketmek kansere karşı koruma sağlarken biyoaktif bileşenleri ile bağışıklığı da güçlendirir.

Bağışıklığı probiyotikle güçlendirin haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.