• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

İnecik köyünde sanat şenliği

27.07.2011, 16:18

Karaburun'un İnecik köyü, yarkından itibaren üç gün süreyle açık bir sanat merkezine dönüşecek. Köy halkı “sanat”a doyacakCANAN DÜZDOL

Karaburun'a bağlı İnecik köyü, Ramazan arifesinde muhteşem bir etkinliğe ev sahipliği yapacak. Bundan birkaç sene önce Dr. Cengiz Tümer tarafından hayata geçirilen proje, görsel sanat ürünlerini köy halkının ayağına getirirken, İzmir çevresindeki sanatseverleri de İnecik'te bir araya topluyor. Etkinlik kapsamında fotoğraf sergileri, sanat atölyeleri, film gösterimleri, tiyatro oyunları ve daha pek çok sanatsal aktivite, açık havada hayata geçiriliyor.

DERNEK ÇATISI ALTINDA
3 senedir kişisel çabalarla yürütülen bu proje, bu sene, yeni kurulan İnecik Köyü Kalkınma ve Güzelleştirme Derneği tarafından hayata geçiriliyor. Aktivitenin yaratıcılarından Cengiz Tümer, projenin amacını şu sözlerle açıklıyor: "Bu çabalar, İnecik köyüne olan sevgimizin bir ürünü. Amacımız her açıdan bakir ve sosyo-ekonomik nedenlerle yaşlılara terk edilen, zeytin ve üzümünün, onların can suyu zeytinyağı ve şıranın, pekmezin anılara karışmasının uzak olmadığı İnecik için bir şeyler yapmak ve onu tanıtmak, İnecik ve Kaynarpınar'ın doğal ve kültürel güzelliklerini ve zenginliklerini aktarabilmek."

SANAT DOSTU KÖY

Şimdiki hedeflerinin ulusal boyuttan uluslararası boyuta geçmek olduğunu ifade eden Tümer, nitelikli sanatsal değeri olan görsel sanat ürünlerini sergilemek, bu görsel etkinliği nitelikli dinleti ve söyleşilerle zenginleştirerek İnecik'i bir sanatçı ve sanat dostu köye dönüştürmek istediklerini de ekliyor. Katılımcı tercihinde, önceliğin İnecik'te ve Kaynarpınar'da sürekli ya da yarı zamanlı yaşayan resim, fotoğraf, kısa film, yontu vb. görsel sanatlar konusunda çalışma yapan sanatçılara verildiği belirten Tümer, komşularının eserlerini sergilemek ve bunları İzmir ve çevresinde yaşayan ve üreten diğer sanatçılarla desteklemek istediklerini de belirtiyor.


İnecik köyünde sanat şenliği haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN